Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polscy posłowie zatwierdzają kontrowersyjną ustawę wymierzoną w opozycję

Polscy posłowie zatwierdzają kontrowersyjną ustawę wymierzoną w opozycję

WARSZAWA, Polska (AP) – polscy prawodawcy zatwierdzili w piątek kontrowersyjną ustawę o rzekomych wpływach rosyjskich w Polsce, która jest wymierzona w opozycję i może wpłynąć na wynik jesiennych wyborów parlamentarnych.

Nowa ustawa przewiduje powołanie państwowej komisji do zbadania wpływów rosyjskich w Polsce. Powszechnie uważa się, że jest to atak na byłego premiera Donalda Tuska, obecnie lidera głównej opozycji w Koalicji Obywatelskiej, w czasie, gdy rozpoczyna się wczesna kampania przed jesiennymi wyborami.

Izba Reprezentantów, czyli izba niższa, głosowała 234-219, przy jednym wstrzymującym się, za przyjęciem ustawy zaproponowanej przez rządzącą partię Wigów. Aby weszła w życie, potrzebuje jeszcze zgody prezydenta Andrzeja Dudy.

Podczas głosowania na sali obecny był Tusk, który nie jest posłem.

Krytycy twierdzą, że projekt ustawy narusza polską konstytucję i prawo obywatela do stawienia czoła niezależnemu sądowi oraz że jest to wyraźny przykład tego, jak rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość od czasu dojścia do władzy wykorzystuje prawo do własnych celów. w 2015 r.

Postrzegają ustawę o nazwie Lex Tusk jako próbę stworzenia potężnego i niekonstytucyjnego narzędzia, które pomogłoby PiS w dalszym sprawowaniu władzy, nawet jeśli straci kontrolę nad Parlamentem w jesiennych wyborach.

„Ta regulacja narusza wszelkie podstawy konstytucyjne” – powiedział Słomir Patera, ekspert od konstytucji Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

Patera powiedział, że proponowana komisja zbada i postawi przed sądem „każdego, kto krytykuje obecny system polityczny lub gospodarczy”, ponieważ definicja „rosyjskich wpływów” jest niejasna.

Prawo i Sprawiedliwość zarzuca Tuskowi, że jako premier w latach 2007-2014 bardzo przyjaźnił się z Rosją i zawierał korzystne dla Rosji umowy gazowe, zanim udał się do Brukseli, by zostać przewodniczącym Rady Europejskiej w latach 2014-2019.

Projekt ustawy przewiduje powołanie komisji rządowej z uprawnieniami prokuratora i sędziego. Może nakładać kary, w tym 10-letni zakaz na urzędników zajmujących stanowiska kontrolujące wydatkowanie środków publicznych.

READ  Holcim przejmuje prefabrykaty betonowe od Ol-Trans w północnej Polsce

Izba Reprezentantów dyskutowała także nad innym projektem partii rządzącej, mającym na celu ograniczenie wymaganego kworum dla Trybunału Konstytucyjnego. Ma przyspieszyć prace nad ustawą wstrzymaną przez podziały w sądzie i poddaną kontroli politycznej. Wśród tych przepisów są nowe przepisy, które mogą uwolnić ogromne fundusze unijne, które Bruksela zamroziła w wyniku starcia praworządności z Warszawą.

Stawką jest około 35 miliardów euro (37 miliardów dolarów) dotacji i pożyczek z Unii Europejskiej, ponieważ polski rząd nadal wydaje ogromne sumy na premie socjalne, emerytury i broń, podczas gdy wojna przeciąga się na sąsiedniej Ukrainie.

Głosowanie zostało przełożone na następne posiedzenie parlamentu.

Podczas gorących debat w parlamencie na początku tego tygodnia, jeden z kluczowych posłów partii rządzącej, Tadeusz Siemański, powiedział, że ustawa o obniżeniu kworum dla Trybunału Konstytucyjnego jest kluczowa, ponieważ partia chce „zmusić sąd… czekamy”.

Polityka rządu, zwłaszcza w wymiarze sprawiedliwości, już teraz poróżniła Warszawę z Unią Europejską, która twierdzi, że jest sprzeczna z zasadami praworządności i demokracji. Rachunki mogą zwiększyć przepaść.

Monika Cieślowska, Associated Press