Starsi redaktorzy opowiadają się za niezależnymi mediami w Polsce, które stają się przedmiotem coraz większej kontroli ze strony prawicowo-nacjonalistycznego rządu.
We wspólnym oświadczeniu redaktorzy naczelni mediów lokalnych, takich jak Fakt, Polityka i Gazeta Radomszczańska, a także mediów międzynarodowych, takich jak Forbes i Canal+, napisali, że „deklarowali nasze zdecydowane zaangażowanie w niezłomną postawę w obronie niezależności prasa polska.” „
„Wiadomości pod naszym kierownictwem będą działać na rzecz okazania solidarności i stanowczego informowania opinii publicznej o wszelkich próbach wywierania wpływu przez partię rządzącą na media” – czytamy w oświadczeniu.
„Wspólnie będziemy dążyć do utrzymania wolnego i niezależnego krajobrazu medialnego, który będzie kamieniem węgielnym naszego demokratycznego społeczeństwa i chroni prawo społeczeństwa do dostępu do wiarygodnych informacji”. (Przeczytaj całą wiadomość poniżej, przetłumaczoną z oryginalnego języka polskiego.)
Jeszcze w tym roku w Polsce odbędą się wybory do Izby Reprezentantów (parlamentu generalnego) i Senatu. Wydaje się, że w okresie poprzedzającym wybory kontrola nad mediami zajęła ważne miejsce w programie rządzącej partii koalicyjnej Prawo i Sprawiedliwość. Uważa się, że przywódcy PiS wykorzystują media do polaryzacji społeczeństwa, sugerując, że ich reportaże są zgodne z rosyjską propagandą i ostatecznie szkodliwe dla polskich wartości.
Warner Bros. jest właścicielem Discovery to największy w Polsce kanał informacyjno-rozrywkowy TVN. Firma złożyła wniosek o odnowienie licencji już pół roku temu, jednak nie została ona jeszcze zatwierdzona. „Odnowienie licencji powinno być jedynie formalnością, a proces powinien być prosty i skuteczny” – powiedziała Kasia Kelly, prezes i dyrektor zarządzająca WBD Polska oraz dyrektor generalna TVN. „Od złożenia wniosku o przedłużenie minęło już 6 miesięcy. Jest to niepokojące po tym, co widzieliśmy w przeszłości z naszym kanałem informacyjnym TVN24 i niedawnymi atakami na nasze dziennikarstwo.
List polskich dziennikarzy pojawia się w kontekście kolejnych doniesień o ingerencji rządu w główne media. Z ostatnich artykułów w Onecie i Wirtualnej Polsce wynika, że media publiczne stały się rzecznikami rządu, który teraz stawia na media prywatne.
Redaktor naczelny Onetu, Bartosz Węglarczyk, ujawnił w 14 czerwca felietonie zatytułowanym „Media Publiczne: Pochwała”, że spotkał się niedawno z „ważną postacią związaną z władzami”, która powiedziała mu „co mam zrobić, aby Onet stał się niezależne media:” Jeśli redakcja specjalna Jeśli rzeczywiście dążysz do niepodległości, powołasz zastępcę redaktora, który zadba o to, aby w Twoich artykułach znalazła się perspektywa rządu. Jednakże ta osoba będzie raportować bezpośrednio do kierownictwa firmy, a nie do Ciebie.’”
Tymczasem Paweł Kapusta, redaktor naczelny Wirtualnej Polski, przedstawił szczegółową ofertę zakupu portu złożoną przez państwową spółkę.
„Wraz z pojawieniem się na naszym portalu szeregu artykułów śledczych, pojawiła się także propozycja nabycia WP przez spółkę państwową” – pisze Kapusta. Kiedy propozycja została stanowczo odrzucona, pojawiła się kolejna propozycja „zaangażowania się we wspólne interesy”. Każde kolejne „nie” kończyło się kolejnymi próbami oddziaływania na redakcję, m.in. pismem szefa instytucji rządowej do członka zarządu Białego Fosforu, w którym proponowano, których dziennikarzy należy zwolnić lub zatrudnić. Wspomniano konkretne osoby i stanowiska, co pokrywa się z tym, co opisał Figlarczyk kilka dni temu.
Od 2015 roku rządzi w Polsce populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość. Lokalne sondaże wykazały, że choć pozostaje najpopularniejszą partią w kraju, to gdyby teraz rozpisano wybory, nie uzyskałaby wystarczającej liczby głosów, aby uzyskać większość w parlamencie.
Przeczytaj cały list do reporterów poniżej:
Ogłoszenie redaktora naczelnego
Jako redaktorzy naczelni najważniejszych polskich organizacji medialnych całym sercem bronimy ich niezależności i potwierdzamy ścisłe przestrzeganie podstawowych zasad dziennikarstwa, do których zaliczają się obiektywizm, rzetelność i niezachwiana rzetelność dziennikarska.
Jesteśmy głęboko przekonani, że naszym głównym obowiązkiem jest pociąganie osób sprawujących władzę do odpowiedzialności za swoje działania, przy jednoczesnym dostarczaniu społeczeństwu rzetelnych informacji pochodzących z zaufanych źródeł. Zależy nam na zapewnieniu różnorodności punktów widzenia, zapewniając w ten sposób kompleksową i zrównoważoną reprezentację rzeczywistych wydarzeń.
W ostatnich publikacjach Onetu i Wirtualnej Polski zwraca się uwagę na bezpośrednie próby manipulacji wolnością redakcyjną przez obóz rządzący. Wydarzenia te wpisują się w trwający atak na niezależność polskich mediów, obserwowany we wcześniejszych sprawach, takich jak ustawa „Lex TVN”, działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zakrojone na szeroką skalę procesy sądowe mające na celu uciszanie polskich newsroomów.
Niniejszym deklarujemy nasze zdecydowane zaangażowanie w niezłomną postawę i obronę niezależności polskiej prasy. Newsroomy pod naszym przewodnictwem wykażą się solidarnością i stanowczo będą informować opinię publiczną o wszelkich próbach wywierania wpływu przez partię rządzącą na media.
Razem będziemy dążyć do utrzymania wolnego i niezależnego krajobrazu medialnego, który stanowi kamień węgielny naszego demokratycznego społeczeństwa i chroni prawo społeczeństwa do dostępu do wiarygodnych informacji.
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Kto gra Sookie w serialu aktorskim „Avatar: Ostatni władca wiatru”?
Kinopolis – Festiwal Filmów Polskich w Dublinie (7-10 grudnia) – Polska w Irlandii
Wstyd: Więzy rodzinne rapu i Cyganów w dramacie Netfliksa – Romea.cz