Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Połowa dużych międzynarodowych firm planuje zmniejszyć powierzchnię biurową w ciągu najbliższych trzech lat

Połowa dużych międzynarodowych firm planuje zmniejszyć powierzchnię biurową w ciągu najbliższych trzech lat

Prawie połowa dużych międzynarodowych firm planuje zmniejszyć powierzchnię biurową w ciągu najbliższych trzech lat, dostosowując się do wzrostu liczby prac domowych od czasu pandemii.

Ankieta Knight Frank przeprowadzona wśród dyrektorów nieruchomości w 350 firmach na całym świecie, które łącznie zatrudniają 10 milionów osób, wykazała, że ​​spośród głównych grup, które ograniczyły swój zasięg, największe dążyły do ​​zmniejszenia powierzchni o 10 do 20 procent.

„Być może lepiej, ale mniej miejsca jest pasem dla większych organizacji” — powiedział Lee Elliott, ekspert Knight Frank ds. nieruchomości komercyjnych. „To nie jest dzwonek śmierci dla rynków nieruchomości, ponieważ to, co widzisz, to brak podaży, a tym samym wzrost czynszów za najlepsze budynki”.

Perspektywa dalszych cięć dużych korporacji w powierzchni biurowej wzbudziła obawy o przyszłość starzejących się budynków i niepopularnych lokalizacji, ponieważ rynek nieruchomości komercyjnych negocjuje bolesne spowolnienie z powodu rosnących stóp procentowych.

Prawie połowa badanych firm planuje również zmianę siedziby w ciągu najbliższych trzech lat. Jednak większość małych firm planuje rozbudowę powierzchni biurowej.

Elliott powiedział, że wiele firm wstrzymało decyzje dotyczące nieruchomości w ciągu ostatnich trzech lat, do czasu oceny nawyków biznesowych po pandemii. Dodał, że wielu nadal będzie musiało czekać na wygaśnięcie dzierżawy przed wprowadzeniem zmian.

„Wiele osób mówiło o zmianach, ale nie widzieliśmy na to zbyt wielu dowodów. Myślę, że jesteśmy teraz w punkcie zwrotnym” – powiedział. „Zmiana na rynku najemców to 3-6 roczna gra, a nie 3-6 miesięczna zabawa ”.

Firmy stosują różne podejścia do pracy z domu. BlackRock, zarządzający inwestycjami, w zeszłym miesiącu nakazał wszystkim pracownikom powrót do biura przez cztery dni w tygodniu, po decyzji JPMorgan z kwietnia, aby wymagać od personelu wyższego szczebla osobistej pracy w pełnym wymiarze godzin.

READ  SpaceX Falcon 9 Starlink 6-39

Według badania Knight Frank, które objęło firmy na całym świecie z różnych branż, od technologii po usługi finansowe, prawie jedna trzecia firm zdecydowała się na pracę całkowicie lub głównie osobiście. Większość firm, czyli 56 procent, zdecydowało się na politykę hybrydową, podczas gdy około 10 procent planuje być w większości lub całkowicie daleko.

Po serii zwolnień grupa Lyft zajmująca się współdzieleniem przejazdów w kwietniu zmieniła politykę zezwalającą na całkowicie zdalną pracę i powiedziała pracownikom, aby wrócili do biura w niepełnym wymiarze godzin jeszcze w tym roku.

Badanie przeprowadzone przez firmę Savills przewidywało, że miasta w USA, takie jak San Francisco i Waszyngton, odnotują największą nadwyżkę powierzchni biurowej w następnej dekadzie, podczas gdy rynek azjatycki będzie mniejszy, a Europa znajdzie się „w środku stawki”.

„Nie chodzi o to, że biura stają się puste tylko dlatego, że niektóre miasta odnotowują spadek rentowności pracy po pandemii. Chodzi o to, jak długoterminowe trendy gospodarcze, demograficzne i rozwojowe wchodzą w interakcję z modelami pracy” – powiedział Kelsey Sellers, pracownik naukowy w Savillsie.

Według danych Cushman & Wakefield firmy w Londynie zatwierdziły w ubiegłym roku rekordową liczbę przeprowadzek biurowych, ale zajmowały mniej powierzchni niż średnia sprzed Covid-19.