Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polonia pomaga Jurijowi

Polonia pomaga Jurijowi

W miniony weekend w Bibliotece im. Adama Mickiewicza i Dramatic Circle na Fillmore Street odbyła się zbiórka pieniędzy na rzecz Yuri Herishin o nazwie „Help Yuri Rebuild”. Celem zbiórki była pomoc Yuri w odbudowie domu w South Buffalo, który został zniszczony przez pożar. Wielu przyjaciół Jurija z Polski, Ukrainy i innych środowisk było obecnych z rozrywką zapewnioną przez „DJ Red and White”, znanego również jako Greg Nowacki.

Wśród ponad 100 dygnitarzy polsko-amerykańskich i innych, którzy uczestniczyli w spotkaniu z Yuri Raiserem, są: dyrektor hrabstwa Erie Mark Polonkarz, radny okręgu północnego Joe Golombek, kongresman Brian Higgins, radny Lovejoy Brian Bowman, Adam Mickiewicz, prezydent Anila Bag Thant, polski nadawca Andrzej Golebowski , przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Pułaskiego Joe Rig, były prezes Central Station Restoration Company Mark Lewandowski, były ustawodawca hrabstwa Erie Greg Ulma, polski aktywista Bob Sienkiewicz, były dyrektor wykonawczy Polish Community Centre Annette Junkowitz, prawnik Buffalo Bill Nowakowski, biznesmen Mark Kupenick, Broadway Adwokat Fillmore Karl Schompinski, profesor dziennikarstwa SUNY Buffalo Anne-Marie Franchik, aktywista East Side Mike Kuhn, właściciel domu pogrzebowego Peterzak Mike Klimczko, Roxanne Chase i wielu innych. Wśród wielu uczestników ze społeczności ukraińskiej była Marion Debutat, wokalistka popularnego zespołu „These Idiots”.
Dla czytelników, którzy mogą go nie znać, Yuriy Hryshchin jest przewodniczącym Kapituły Buffalo Kongresu Ukraińsko-Amerykańskiego i zrobił więcej niż ktokolwiek inny, aby zacieśniać bliskie i znaczące relacje między społecznościami ukraińskimi i polsko-amerykańskimi w zachodnim Nowym Jorku. Relacje te stały się szczególnie ważne po zdradzieckim ataku Rosji na suwerenną Ukrainę w lutym 2022 roku. Polscy Amerykanie w zachodnim Nowym Jorku chcieli pokazać swoje silne poparcie dla oblężonego narodu ukraińskiego tutaj iw Polsce.
Oczywiście Polska wie, że to Polska otworzyła swoje ramiona i granice dla milionów Ukraińców uciekających przed rosyjskimi okrucieństwami, a także jest najsilniejszym zwolennikiem tego kraju. Yury był twarzą lokalnej społeczności i głosem w mediach, społeczeństwie i przed politycznym establishmentem, aby mobilizować wsparcie i fundusze dla Ukrainy i jej mieszkańców, z których wielu mieszka w zachodnim Nowym Jorku.
Na długo przed rosyjską inwazją na Ukrainę, która zagroziła Polsce i innym wolnym narodom Europy Środkowej i Wschodniej, Jurij był znany wielu Polonii amerykańskiej działającej w ich społeczności. Jurij wraz z lokalnymi działaczami polskimi uważa, że ​​należy pielęgnować silne pozytywne więzi między dwiema największymi i najważniejszymi społecznościami słowiańskimi w regionie, Polakami i Ukraińcami. Chociaż w Europie zdarzały się kiedyś historyczne napięcia lub napięcia między Polakami a Ukraińcami, w Stanach Zjednoczonych nie trzeba było przekazywać tych stanowisk. Dlatego wśród grup ukraińskich rozwinęły się silne więzi nie tylko z Biblioteką i Kołem Dramatycznym im. Adama Mickiewicza, ale także z Pulaski General Society of Western New York, któremu zręcznie przewodniczy porywczy Joseph Rigg. Koncert Bożonarodzeniowy Towarzystwa Pułaskiego odbył się w Centrum Ukraińskim Dnipro przy ulicy Genesee w 2022 roku. Również podczas zeszłorocznych Świąt Bożego Narodzenia Jurij gościł swoich młodych krewnych ze Lwowa, którzy śpiewali ukraińskie kolędy w Sali im. Adama Mickiewicza w Buffalo.
Wiele ukraińskich i wspólnych programów ze społecznością polsko-amerykańską odbywa się również w historycznym Domowym Centrum Ukraińskim Dnipro przy Genesee Street w Buffalo. Budynek jest pięknym budynkiem z początku XX wieku, który pierwotnie został zbudowany jako niemiecko-amerykański bank i centrum społeczności. Ma bardzo dużą aulę, w której odbywają się zbiórki, wykłady i występy muzyczne, a także ma piękną cegłę w piwnicy „Rathskeller”, w której serwowane są pyszne ukraińskie potrawy i napoje, w tym piwo z Ukrainy.
W ramach trwającej audycji między Polską i Ukrainą, 10 marca Adam Zalewski, pochodzący z Polski, miał wygłosić wykład o tym, jak prześledzić swoje korzenie z Polski i Ukrainy w Dnipro House przy ulicy Genesee.
Dlaczego potrzebujesz Jurija?
zbiórka pieniędzy?
Wkrótce społeczność polska i ukraińsko-amerykańska przybywają z pomocą Jurijowi, gdy odkrywają, że potrzebuje pomocy. Jeśli chodzi o tło, nie słyszałem, żeby ktoś powiedział złe słowo o Yuri, tylko obfite pochwały. To bardzo skromny człowiek, bardzo podobny do słynnego rosyjskiego pisarza Aleksandra Sołżenicyna, autora słynnego „Archipelagu Gułag”. Yuri zawsze jako pierwszy zgłasza się na ochotnika do każdego wartościowego projektu, nawet jeśli wymaga to ciężkiej pracy fizycznej.
Znam go od wielu lat i podziwiam jego niestrudzone starania nie tylko na rzecz społeczności ukraińskiej, ale na rzecz wszystkich zachodnich nowojorczyków. Yuri zawsze był chętny do pomocy, zwykle zaangażowany w pracę fizyczną, pomagając przy wielu projektach zagospodarowania terenu. To Urey prowadził przenośnik naziemny załadowany sadzonkami drzew wzdłuż parku, który otacza wejście do dworca centralnego w Nowym Jorku po wschodniej stronie Buffalo. Yuri kierował ekipą sprzątającą sąsiedztwo w hrabstwie Erie, współpracując ze swoim zespołem, brudząc sobie ręce przy pracach związanych z gentryfikacją w całym Buffalo, głównie we wschodniej części. Chociaż był nadzorcą, nie tylko siedział z założonymi rękami i wydawał rozkazy, ale też angażował się w te projekty, dzierżąc łopatę, młot lub łopatę. Jurij zawsze pierwszy robił krok do przodu, podwijał rękawy i bez słowa skargi wykonywał „podnoszenie ciężarów”. Dziś Yuri pracuje w domu w Departamencie Opieki Społecznej hrabstwa Erie.
Oprócz radzenia sobie z poważnym i ciągłym wyzwaniem zdrowotnym, dom Yuri w South Buffalo nad rzeką Buffalo doznał niszczycielskiego pożaru w zeszłym miesiącu. Yuri był w trakcie remontu domu, który był w toku, więc nieruchomość nie była odpowiednio ubezpieczona. Remont posiadłości kosztowałby kilka tysięcy dolarów, więc zaangażowało się wiele osób, które chciały pomóc mu darowizną. Stąd powód zbierania funduszy dla Yuri.
widoczne tło; Wycieczka na Ukrainę
Yuri Hreshchyshyn ma świetną przeszłość. Jest synem nieżyjącego już dr Miroslu Harishine, wybitnego profesora położnictwa i ginekologii onkologicznej na Uniwersytecie w Buffalo. Jego ojciec był pierwszym naukowcem w Stanach Zjednoczonych, który wprowadził chemioterapię do leczenia nowotworów ginekologicznych. Zmarł we Lwowie w 1999 roku, pracując tam nad podręcznikiem medycznym. Matka Yuri, Lydia, mieszkanka Amherst, zmarła w zeszłym roku, a on pozostawił czworo innych dzieci, w tym Yuri.
Pełniąc funkcję przewodniczącego Kongresu Ukraińsko-Amerykańskiego w Buffalo, Jurij zorganizował dla drużyny Buffalo rolę międzynarodowych inspektorów wyborczych w historycznych wyborach prezydenckich na Ukrainie w 2019 r., które zakończyły się zwycięstwem Wołodymyra Zełenskiego. Jak wspomniałem w poprzednim artykule Am-Pol Eagle, miałem zaszczyt być częścią tej grupy, w skład której wchodzili Joseph Rigg Jr., Gregory Ulma i Robert Sienkiewicz. Mogę zaświadczyć, że bezpośrednie zaangażowanie jako oficjalny obserwator demokracji w rodzącej się Ukrainie, kraju, w którym ludzie wykazywali niesamowitą otwartość i entuzjazm w budowaniu nowego kraju opartego na wolności, było ekscytujące.
Byłem również wdzięczny za wspaniały, tradycyjny ukraiński posiłek z szanowanymi krewnymi Jurija w ich skromnym mieszkaniu w pięknym Lwowie, niegdyś polskim mieście Lwowie. We Lwowie nadal istniał „łaciński kościół rzymskokatolicki”, a ja tak bardzo chciałem rozmawiać po polsku ze starymi Polkami, które prowadziły przykościelny sklep z pamiątkami, że kupiłem piękny ceramiczny obraz kościoła w solidnej drewnianej rama. Jurij należy do Ukraińskiego Kościoła Katolickiego św. Mikołaja w Buffalo, ukraińskiego wyznania znanego wcześniej jako „ unicki ”, który praktykuje obrządki prawosławne, ale jest powiązany z Kościołem rzymskokatolickim i jest jego częścią.
Ci, którzy chcieliby pomóc Yuri w odbudowie domu w South Buffalo, mogą wysłać wiadomość e-mail [email protected] GMAIL.COM lub zadzwoń pod numer (716) 897-2400.

READ  Disney + ma już 103,6 miliona subskrybentów. Jednak firma rozczarowuje