Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Poland-Gentiloni kwestionuje prymat prawa UE w zakresie posiadania okupu

Komisarz ds. gospodarki, Paulo Gentiloni, bierze udział w konferencji prasowej na temat prognozy gospodarczej na wiosnę 2021 r. w Brukseli, Belgia, 12 maja 2021 r.

BRUKSELA, 1 września (Xinhua) – Zakwestionowanie przez Polskę priorytetu prawa UE w zakresie prawa krajowego uwolni 57 57 miliardów unijnych funduszy naprawczych dla Warszawy, powiedział w środę unijny komisarz ds. gospodarczych Paulo Gentiloni.

Polska, podobnie jak inne kraje z grupy 27 państw, ma duże granty i tanie pożyczki z Unii Europejskiej na zazielenienie gospodarki i dostosowanie jej do ery cyfrowej po głębokim spowolnieniu gospodarczym wywołanym epidemią koronawirusa.

Ale każdy kraj musi otrzymać swoją część pieniędzy dopiero po tym, jak Komisja Europejska, władza wykonawcza Unii Europejskiej i strażnik prawa unijnego, zatwierdzi swój budżet narodowy zgodnie z kryteriami określonymi w prawie UE.

Komisja dała już zielone światło dla 18 projektów krajowych, ale aprobata zarówno dla Polski, jak i Węgier podważa niezależność sądów i wolność mediów.

Co gorsza, polski rząd niedawno nakazał polskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu, że prawo UE nie powinno stać ponad prawem krajowym – podważając podstawy prawa i porządku UE.

Gentiloni, przemawiając do Komisji Ekonomiczno-Budżetowej Parlamentu Europejskiego, powiedział, że niedawny ruch polskiego rządu był teraz dodatkowym czynnikiem w zatwierdzeniu przez komisję dotacji dla Warszawy.

W przypadku zatwierdzenia Polska mogłaby otrzymać 23,23 mld dotacji unijnych i 3434 mld tanich kredytów, podczas gdy Węgry mogłyby liczyć na dotację w wysokości 2,7,2 mld.

„Prawda jest taka, że ​​jeszcze nas tam nie ma, debata trwa” – powiedział Gentiloni.

„To dyskusja o wymaganiach rozporządzenia i konkretnych zaleceniach państwa i polskich władz oraz dyskusja, która obejmuje podstawowe i możliwe konsekwencje tego problemu. Polski plan naprawy i recesji” – powiedział.

Valdis Dombrovsky, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej, wziął udział w przesłuchaniu parlamentarnym i powiedział, że pieniądze zostaną uwolnione, dopóki Polska i UE nie spełnią oczekiwań Komisji.

READ  Zełenski i Duda rozmawiają o zagrożeniach bezpieczeństwa Ukrainy i Polski

„Szukamy dalszych wyjaśnień z Polski i Węgier, aby zapewnić spełnienie wszystkich warunków rozporządzenia. Musimy uzyskać te gwarancje, zanim będziemy mogli dojść do pozytywnego wniosku w tej sprawie”.

Dziesięć krajów UE już otrzymuje unijne pieniądze — Włochy, Hiszpania, Francja, Grecja, Niemcy, Portugalia, Belgia, Litwa, Dania i Luksemburg otrzymały łącznie 49 miliardów ில்லியன் na projekty wymienione w ich programach krajowych. Komisja miała rację.

Jeśli niektóre z nich, takie jak Hiszpania, Francja, Grecja czy Dania, pokażą komisji, że osiągnęły kamienie milowe i cele uzgodnione w swoich reformach i planowanych projektach, mogą otrzymać kolejną transzę w nadchodzących miesiącach, powiedział Domprovsky.

Bułgaria i Holandia nie przedstawiły jeszcze swoich planów krajowych Komisji ze względu na wybory i trudności w stworzeniu rządu.

Raport Alastaira Bella z montażem Johna Stroopzewskiego

Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.