Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polacy zmuszeni do wyjazdu jeszcze bardziej, ponieważ ceny karpia świątecznego rosną |  Polska

Polacy zmuszeni do wyjazdu jeszcze bardziej, ponieważ ceny karpia świątecznego rosną | Polska

Dla większości Polaków nie Boże Narodzenie Żaden obiad nie jest kompletny bez karpia. Ale przy rosnących cenach i budżetach na zakupy nadwyrężonych przez i tak już wysoką inflację, konsumenci są zmuszeni kupować więcej swoich ulubionych świątecznych ryb.

Polacy obchodzą swoje główne święto w Wigilię, z karpiem jako centralnym punktem tradycyjnie bezmięsnej 12-daniowej uczty.

Chociaż w niektórych częściach świata żerujące na dnie jeziora są uważane za niejadalne, w Polsce i innych krajach Europy Środkowej karpie podawane są na zimno, smażone lub pieczone i od dawna uważane są za tani sposób karmienia dużych ryb. Grupa ludzi.

Ale z inflacją Polska Dwucyfrowy właściciel gospodarstwa rybackiego Michał Korski powiedział, że cena karpia musi wzrosnąć z 18-20 zł (3,40-3,75 GBP) do 30 zł (5,65 GBP) za kg w 2021 roku.

Wzrost cen jest jeszcze większy w niektórych supermarketach, a ekonomista Raffael Mundry wskazuje na 75% wzrost w jednej z głównych sieci na początku grudnia.

– Hodowla tych karpi jest bardzo kosztowna, bo od zeszłego roku urosły one o 100-150 proc. – mówi Górski w podwarszawskim Remberto, gdzie hoduje swoje ryby.

Przy gwałtownym wzroście cen ankieta przeprowadzona przez firmę badawczą Kantar Public, cytowana przez Politica Weekly, wykazała, że ​​40% respondentów nie zamierza kupować węglowodanów w te Święta Bożego Narodzenia.

Jednak dla wielu kupujących na rynku w centrum Warszawy świąteczna opcja jest koniecznością, bez względu na cenę.

„Nie wyobrażam sobie Wigilii bez karpia” – powiedziała Eva Hunkiewicz, lat 44, dyrektor szkoły. „Kupię karpia za wszelką cenę. Powinien być na stole.

READ  Wojna z Ukrainą: Północnoirlandzki biznesmen opisuje „niesamowitą” podróż do Polski po zebraniu pomocy | Wiadomości z Wielkiej Brytanii