Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polacy przekształcają największy region węglowy Europy

Polskie miasto Rybnik leży w centrum największego w UE regionu węglowego – Śląska. Kopalnie zatrudniają bezpośrednio 83 000 osób, a dodatkowo w sektorze pracuje 230 000 osób, przy czym około 10% ludności Śląska pracuje w firmach lub innych firmach związanych z branżą górniczą. Teraz obywatele pokazują, że potrafią stworzyć nowy model gospodarczy.

W ramach starań władz lokalnych zmierzających do zaprojektowania projektu postemisyjnego, projekt o nazwie Ripnik 360 ma na celu przekształcenie tego obszaru w targowy i integracyjny. Zachęcamy do udziału wszystkich – w tym górników.

Aby upewnić się, że przejście na bardziej ekologiczną gospodarkę jest akceptowalne, pierwsze fazy Ripnick 360 zostały opracowane w połączeniu z 180 pogłębionymi wywiadami, mapą 2800 argumentów i 93 innowacyjnymi pomysłami respondentów. Wynikiem zebranych perspektyw jest „Raport głębokiej opieki”.

„Na Śląsku węgiel wydobywa się od ponad 100 lat, a kultura górnicza wyrosła na„ Ślązaków ”- mówi Fresmiswa Satura, badaczka i autorka ankiety. „Ale oprócz węgla istnieje tu silna tożsamość kulturowa, która daje nadzieję i optymizm”.

Kultura lokalna ma swój początek w społecznościach i może się rozwijać „bez pozostawiania nikogo w tyle”. „Górnicy zawsze trzymają się razem. Wspólna praca przez wiele lat w tej samej sile lub na tym samym polu tworzy silne poczucie wspólnoty. Rodziny górników są ze sobą wielkimi przyjaciółmi, co oznacza, że ​​istnieje duży potencjał dla oddolnej organizacji społecznej w społeczności okręgów górniczych. Oba elementy to obszary śląskiego zacofania społecznego. „

Wszystko zaczęło się w 2019 roku w Katowicach, kiedy to samorząd spotkał się z EIT Climate-KIC, aby porozmawiać o przyszłości Śląska. „Pytanie brzmi: jak rozmawiać z ludźmi o zmianie i jak zaangażować wszystkich interesariuszy?” Przypomniał Wojciech Kiljaxic, przewodniczący rady miasta i członek komitetu Spin-US (Instytut Komercjalizacji Badań i Technologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i główny partner w tym projekcie).

„Musimy pokazać ludziom, jak stworzyć inną gospodarkę” – mówi Kiljaxik. „Najważniejsza jest dla nich przyszłość pracy. Muszą wiedzieć, że dostaną pracę na kolejnym polu”.

Anita Scoopida z EIT Climate-KIC, kierownik projektu w Wrightnick Deep Demonstration, wyjaśnia: „Nie chodzi tylko o czysto technologiczne innowacje, chodzi o opracowanie strategii, która ma charakter transformacyjny, czyli o rozwijanie umiejętności, z których powinni korzystać wszyscy interesariusze. „

Możliwe dobre praktyki obejmują rozwój nowych sektorów biznesowych, które mają nową wizję miasta: „zielony” (energia odnawialna, termomodernizacja i czysty transport), „biały” (medyczny), „srebrny” (usługi serwisowe), IT. , Business 4.0, Finance, BPO i wiele innych. Jednocześnie nacisk kładziony jest na małe i średnie przedsiębiorstwa i laboratoria, a także nową lokalizację z terenami zielonymi, biurami współpracowników, zrewitalizowanymi dzielnicami pogórniczymi, zrównoważoną zabudową i przyjaznym dla środowiska komunikacją miejską.

Ponieważ otwiera się wiele możliwości, nowe społeczeństwo będzie bardziej inkluzywne. Zakończył się model branżowy z jednym typem pracowników.

Według Sadury konieczna „zmiana kulturowa to pokolenie, ale także płeć”: „Kobiety weszły na rynek pracy” i „nie chcą już być zaangażowane tylko w domu”, „młodsi górnicy patrzą na pracę jako na wczesny etap ich karier ”. Praca „o bezpieczeństwie ekonomicznym” teraz „mówi więcej o jakości życia”.

„Ludzie mogą stać się katalizatorami zmian” – mówi Scupida. „Lokalne przywództwo może wysłać silny sygnał, że istnieje alternatywa dla tworzenia pozytywnej atmosfery, szansa na poprawę życia ludzi”.

Osiągnięcie neutralności klimatycznej, jak nigdzie indziej na świecie, jest przede wszystkim zadaniem rządów federalnych i korporacji, ale przykład Rypnicka pokazuje, że „ głębokie słuchanie ” Zarejestruj Gua non Pokonaj niechęć i stwórz sprawiedliwe społeczeństwo.

Według Scooby Doo: „Innowacje to nie tylko technologia, ale także społeczeństwo”. „Zachęcaj ludzi i zainteresowane strony do długiego i intensywnego myślenia”.

READ  Przewodniczący Rady Okręgu Lichfield wraca do Polski, aby pomóc ukraińskim uchodźcom uciekającym przed wojną