Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pogrzeb mężczyzny zabitego w polskim ataku rakietowym

Pogrzeb mężczyzny zabitego w polskim ataku rakietowym

Opublikowano:

Przewodów (Polska) (AFP) – W sobotę odbył się pogrzeb jednej z dwóch ofiar ataku rakietowego na polską wioskę niedaleko Ukrainy na początku tego tygodnia, który powszechnie uważa się za wypadek.

Warszawa i NATO stwierdziły, że eksplozja mogła być spowodowana przez ukraińską rakietę obrony powietrznej wystrzeloną w celu przechwycenia rosyjskiego ostrzału, ale ostatecznie obwiniła Moskwę o rozpoczęcie konfliktu.

Dwóch pracowników lokalnej suszarni zboża zginęło we wtorek w wybuchu we wsi Prezevoto, sześć kilometrów (cztery mile) od granicy z Ukrainą.

62-letni Bogasław Vosz został pochowany na miejscowym cmentarzu w pogrzebie, w którym uczestniczyła rodzina i przyjaciele, mieszkańcy wsi, wojsko oraz polscy i ukraińscy urzędnicy.

„Ten człowiek nie zginąłby, gdyby nie ta brutalna wojna” – powiedział na pogrzebie wojewoda Lech Spravka.

„Ta ofiara jest wezwaniem do pokoju na całym świecie” – dodał cytowany przez polską agencję informacyjną PAP.

Syn ofiary mówił także o dobroci swojego zmarłego ojca, wspominając, jak pomagał uchodźcom napływać do Polski po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Polscy żołnierze kierują w sobotę konduktem pogrzebowym Janek Skorzyński AFP

Wybuch rakiety w kraju będącym członkiem NATO początkowo wzbudził obawy przed niebezpieczną eskalacją konfliktu między Ukrainą a Rosją.

Trwa śledztwo w sprawie wybuchu.

W niedzielę odbędzie się pogrzeb kolejnego zamordowanego mężczyzny, 60-letniego Bogdana Cheupka.

READ  Spektakularny dokument opowiada niezwykłą historię Kanoistów, którzy walczyli z jedną z najgłębszych dolin świata i walczyli o niepodległość Polski od Ameryki Południowej.