Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pogoda w Europie: co najmniej 40 osób zostało rannych przez huragany w Niemczech – temperatura w Hiszpanii jest o 15°C wyższa od średniej | wiadomości ze świata

Huragany w Niemczech zraniły co najmniej 40 osób – 10 z nich poważnie – ponieważ ciężka pogoda w innych częściach kontynentu odnotowała rekordowe upały w niektórych częściach Hiszpanii.

Kontrast w warunkach na całym kontynencie nie może być bardziej widoczny z niebezpiecznymi burzami przetaczającymi się przez części Niemiec i upałem, który piecze Hiszpanię.

zdjęcie:
Dach sprzedawcy maszyn budowlanych w Paderborn został zniszczony. Zdjęcie: AP
Ludzie sprawdzają uszkodzenia dachu w Lipstadt.  Zdjęcie: AP
zdjęcie:
Ludzie sprawdzają uszkodzenia dachu w Lipstadt. Zdjęcie: AP

Huragan uderzył w zachodnioniemieckie miasto Paderborn, gdzie według władz wiatry, które ostrzegali prognostycy, mogą osiągać 130 kilometrów na godzinę, zrzucać dachy, niszcząc drzewa i wysyłając gruz na mile.

Policja w Paderborn powiedziała, że ​​„od 30 do 40 rannych, co najmniej 10 z nich jest w ciężkim stanie”.

Urzędnicy namawiali ludzi do pozostania w pomieszczeniach, aby nie utrudniać akcji ratunkowej ani nie narażać się na niebezpieczeństwo.

Urzędnicy poinformowali, że ulewne deszcze i grad padające w całym kraju sprawiły, że zachodnioniemieckie miasto Lipstadt zostało mocno dotknięte przez cyklon.

Zniszczona została wieża kościelna w Hellinghausen koło Lippstadt.  Zdjęcie: AP
zdjęcie:
Zniszczona została wieża kościelna w Hellinghausen koło Lippstadt. Zdjęcie: AP
Osoba spaceruje po placu przed katedrą w Kolonii podczas ulewnego deszczu w Kolonii, Niemcy, 19 maja 2022 r. REUTERS / Thelo Schmuelgen

Wieża kościoła w mieście została przewrócona, a ponad 100 osób zostało tymczasowo uwięzionych w lokalnym odkrytym basenie po tym, jak powalone drzewa zablokowały wyjście, podała niemiecka agencja informacyjna DPA.

Niemieckie media podały, że 38-letni mężczyzna w miejscowości Wiggert zmarł z powodu obrażeń głowy po porażeniu prądem w zalanej piwnicy.

Policja poinformowała, że ​​dwóch obywateli Francji zginęło po tym, jak ich szybowiec został uderzony przez silny wiatr i rozbił się na polu w Niemczech.

Według władz Saksonii-Anhalt, szybowce z mężczyzną i kobietą odleciały z lotniska w Ballenstede, około 109 mil na południowy zachód od Berlina.

Wóz strażacki w pobliżu drzewa, które zostało wyrwane z korzeniami po podejrzeniu tornada w Lipstadt.  Zdjęcie: AP
zdjęcie:
Wóz strażacki w pobliżu drzewa, które zostało wyrwane z korzeniami po podejrzeniu tornada w Lipstadt. Zdjęcie: AP

Wkrótce po wydaniu ostrzeżenia, policja powiedziała, że ​​para, 59 lat, „wygląda na to, że została uderzona podmuchem wiatru, który spowodował zawalenie się szybowca i zderzenie pojazdu powietrznego z polem z około 40 metrów”.

READ  Najnowsza transmisja na żywo z Ukrainy i Rosji: Obawy, że trzech byłych brytyjskich żołnierzy zginęło w rosyjskim ataku w pobliżu polskiej granicy

Szkoły w zachodniej Kolonii zostały zamknięte przed południem, aby dać uczniom czas na bezpieczny powrót do domu, zanim nadejdzie burza.

Dalej na południe, w powiecie Uhrweiler, w piątek wszystkie szkoły były zamknięte.

Ponad 130 osób zginęło na tym obszarze po tym, jak w lipcu 2021 r. nawiedziła go gwałtowna powódź.

Meteorolodzy w Niemczech spodziewają się, że burzowa pogoda utrzyma się w nadchodzących dniach.

Hiszpania w pogotowiu

W dużej części Hiszpanii wszczęto alarm po tym, jak zaczęła się pojawiać fala intensywnych upałów.

Fan piłki nożnej stygnie w środę w Sewilli.  Zdjęcie: AP
zdjęcie:
Fan piłki nożnej ochłonie w środę w Sewilli. Zdjęcie: AP
Pod zraszaczami zainstalowanymi w barze w Sewilli przechodzi mężczyzna.  Zdjęcie: AP
zdjęcie:
Mężczyzna przechodzi pod zraszaczami w barze w Sewilli. Zdjęcie: AP

Masa gorącego, suchego powietrza przenoszącego pył z Afryki Północnej podniosła temperaturę do 15°C powyżej średniej, a rtęć osiągnęła w niektórych obszarach 40°C (104°F).

Stanowa służba meteorologiczna poinformowała, że ​​spodziewa się szczytu „nadzwyczajnych i ekstremalnych” temperatur w sobotę.

„Prawdopodobnie będzie to jedna z najcieplejszych temperatur, jakie widzieliśmy w maju XXI wieku” – powiedział rzecznik agencji Ruben del Campo.

Turyści robią zdjęcia podczas epizodu wyjątkowo wysokich temperatur o tej porze roku w Ronda w Hiszpanii, 20 maja 2022 r. REUTERS / John Nazca

W mieście Jaen na południu Hiszpanii temperatura wzrosła do 38,7 stopni Celsjusza (101,7 Fahrenheita) – 15 stopni Celsjusza powyżej średniej sezonowej – co jest rekordowym wynikiem w maju.

Podczas gdy w centrum Cuenca dzienna niska temperatura wynosiła 19,5 ° C (67,1 ° F) o dwa stopnie wyższa niż poprzednia niska temperatura z maja.

Oczekuje się, że wysokie temperatury wzrosną na północnym wschodzie w nadchodzących dniach, a warunki mają się uspokoić dopiero po niedzieli.

Chociaż trzy obszary znajdowały się w stanie żółtego alarmu (Casilla-La Mancha, Estremadura i Madryt) i jeden w pomarańczowym alarmie (Andaluzja), żaden z nich nie został umieszczony w czerwonym alarmie, co wskazuje na poważne niebezpieczeństwo.