Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Podziałowy organ regulacyjny w Polsce odsyła sędziego z powrotem do pracy

Kontrowersyjna Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła swoje wcześniejsze orzeczenie i nakazała ponowne powołanie otwartego sędziego.

WARSZAWA, Polska – Kontrowersyjna Izba Regulacyjna Sądu Najwyższego uchyliła w poniedziałek swoje wcześniejsze orzeczenie i nakazała ponowne powołanie sędziego, który wypowiada się publicznie.

Decyzja zapada w momencie, gdy polscy przywódcy debatują nad zniesieniem izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co było bolesnym punktem w stosunkach Polski z UE i przeszkodą w dostępie do tak bardzo potrzebnych funduszy unijnych na naprawę epidemii. Projekt ustawy prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie może być przedmiotem debaty w parlamencie w tym tygodniu.

UE stwierdziła, że ​​narusza praworządność, a po tym, jak polski rząd skorzystał z izby dyscyplinarnej – która ma na celu zapewnienie wyższych standardów sądownictwa – dopuścić i zawiesić sędziów, którzy krytykowali zmiany systemu sądownictwa pod kontrolą polityczną.

Jeden z sędziów, Paweł Juszczyszyn, został zawieszony w zawieszeniu, a jego dochody zostały zmniejszone na początku 2020 roku, a on wciąż walczy o ponowne zatrudnienie. W poniedziałek panel sędziów z Izby Regulacyjnej orzekł, że długie zawieszenie Juszczyszyna narusza prawa sędziów i ingeruje w polski wymiar sprawiedliwości.

Najwyższy urzędnik Juszczyszyna w sądzie w Olsztynie w poniedziałek obiecał, że w ciągu kilku tygodni go ponownie zatrudni.

Inni sędziowie, w tym Igor Dulea z warszawskiego sądu, walczą o ich zawieszenie.

READ  Więźniowie Guantanamo mogą zeznawać o torturach w Polsce – mówi Departament Sprawiedliwości