Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Podwyżki stóp procentowych w Polsce są wstrzymane, a nie skończone, mówi prezes banku C

WARSZAWA (Reuters) – Prezes polskiego banku centralnego powiedział w czwartek, że cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce został wstrzymany, ale nie zakończony po tym, jak Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o pozostawieniu stóp bez zmian drugi miesiąc z rzędu.

Środowa decyzja o pozostawieniu głównej stopy procentowej na poziomie 6,75% została podjęta, ponieważ spowolnienie wzrostu i rosnąca inflacja stanowią problem dla decydentów, którzy próbują sprowadzić wzrost cen z powrotem do celu bez popychania największej gospodarki we wschodniej Unii Europejskiej w recesję.

„Wciąż jesteśmy… pauzą w cyklu zaostrzania i nie kończymy cyklu zaostrzania” – powiedział Glapiński na konferencji prasowej.

Powiedział, że w oparciu o dostępne dane i prognozy obecny poziom stóp procentowych jest odpowiedni, ale w razie potrzeby bank może jeszcze zacieśnić.

Glapinsky przemawiał po tym, jak najnowsza prognoza inflacji banku centralnego pokazała, że ​​powrotu wzrostu cen do celu banku 1,5-3,5% można oczekiwać najwcześniej w 2025 roku. Według pilnych szacunków Census Bureau, październikowa inflacja wyniosła 17,9%.

Glapinsky ostrzegł jednak, że zbyt szybki powrót inflacji do celu może mieć szkodliwe konsekwencje gospodarcze i społeczne.

„Jeśli chcemy zbyt szybko wrócić do celu inflacyjnego, powodujemy recesję” – powiedział.

Glapinsky powiedział, że inflacja będzie nadal rosła na początku 2023 roku, ale nie przekroczy 20%.

„Spodziewamy się, że inflacja osiągnie szczyt… w styczniu i lutym, a od marca zacznie spadać” – powiedział, dodając, że powróci do wartości jednocyfrowych w czwartym kwartale.

Powiedział, że bank centralny sprzyja silnemu złotemu, ale nie widzi w tej chwili potrzeby interwencji na rynku walutowym.

Złoty był dziś mocniejszy o 0,4% o 1524 GMT, podobnie jak inne waluty regionalne, gdy dolar stracił na wartości po tym, jak ceny konsumenckie w USA wzrosły mniej niż oczekiwano.

(Sprawozdawczość Alana Sharlisha, Paula Florkevicha, Anny Cooper, Anny Lodarchak-Simczuk; Redagowanie Toby Chopra

READ  Wózek spożywczy Urban Plate Inverness podziela swoją pasję do polskich potraw

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.