Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Podsumowanie – Reforma gospodarki UE: zadanie niemożliwe?  – EURACTIV.com

Podsumowanie – Reforma gospodarki UE: zadanie niemożliwe? – EURACTIV.com

„To kwestia ekonomii, głupcze.” Wyrażenie to zostało ukute przez amerykańskiego konsultanta politycznego Jamesa Carville’a w satyrycznym programie telewizyjnym w 1992 r., kiedy doradzał Billowi Clintonowi w jego udanej kandydaturze do Białego Domu.

W 2023 r., gdy UE przygotowuje się do wyborów europejskich w czerwcu 2024 r., najważniejszym priorytetem jest reforma gospodarki UE, wyprzedzająca inne kwestie, takie jak wsparcie dla Ukrainy czy ponowne napięcia na Bliskim Wschodzie.

Jak „Financial Times”. Jak podano 4 listopada, wyłaniający się niedawno konsensus w Komisji Europejskiej co do konieczności odzyskania przez Unię konkurencyjności sprowadził Mario Draghiego z powrotem na scenę UE.

Były prezes Europejskiego Banku Centralnego, znany m.in Przemówienie „Cokolwiek trzeba”.który był punktem zwrotnym w europejskim kryzysie zadłużeniowym, otrzymał zlecenie przygotowania raportu na temat stanu konkurencyjności UE i sposobów jego naprawy.

Mówiąc najprościej, populacja Unii Europejskiej, która obejmuje 27 krajów, wynosi 420 milionów ludzi, podczas gdy populacja Stanów Zjednoczonych wynosi 332 miliony ludzi. Jednak dziś gospodarka Unii Europejskiej stanowi 65% gospodarki amerykańskiej, podczas gdy dziesięć lat temu gospodarka Unii Europejskiej stanowiła 91% gospodarki amerykańskiej.

Rzeczywiście dziesięć lat temu Wielka Brytania była częścią Unii Europejskiej, ale tendencja do powiększania się przepaści jest wyraźna.

Wraz z rewolucją internetową Stany Zjednoczone zrobiły ogromny krok naprzód, gdy główne konglomeraty, takie jak GAFA, zyskały globalne wpływy. W Chinach pojawiły się także gigantyczne firmy takie jak Alibaba, natomiast ze strony Unii Europejskiej nie wydarzyło się nic godnego uwagi. Dzisiejsza obawa jest taka, że ​​sztuczna inteligencja jeszcze bardziej pogłębi przepaść między Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Przed jutrzejszym spotkaniem prezydenta USA Joe Bidena ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem Waszyngton tak nazywa Spotkanie „dwóch największych gospodarek świata”. Dwa lata temu Chiny prześcignęły całą gospodarkę Unii Europejskiej i planują stać się gospodarką numer jeden na świecie do 2030 roku.

Dlaczego jesteśmy w upadku?

Analitycy zwracają uwagę na brak współpracy innowatorów, firm z finansami UE, biurokrację i obciążenia regulacyjne często kojarzone z Zielonym Ładem oraz pomoc rządową mającą na celu poprawę konkurencyjności gospodarek krajowych w UE, a nie konkurencyjności UE w UE. . Zakres globalny.

READ  Stosowanie ekonomii w kwestiach społecznych: poznaj nowego profesora Tylera Gilesa | reflektor

Oznacza to prawdopodobnie, że największym wrogiem UE jest Komisja Europejska w jej obecnym kształcie.

Inny były premier Włoch, Enrico Letta, otrzymał zlecenie przygotowania raportu na temat stanu rynku wewnętrznego.

W wywiadzie dla „Euractiv” – powiedziała Lita Obawia się, że Europa osłabi swój jednolity rynek: „Niepokojąca jest eksplozja pomocy państwa, której byliśmy świadkami w wyniku kryzysów w ostatnich latach”.

„Nie możemy wrócić. Covid i… [Russian President Vladimir] „Putin zmienił obraz, więc musimy iść do przodu”.

Dla Lity dalszy rozwój oznacza „zmierzanie do Europy”.

W niedawnym wywiadzie dla FT – powiedział Draghi„Albo Europa będzie współpracować i stanie się głębszą unią, unią zdolną do wyrażania polityki zagranicznej i obronnej, poza wszelką polityką gospodarczą. . . „Albo obawiam się, że UE nie będzie w stanie przetrwać inaczej niż jako jednolity rynek”.

Mówiąc o konkurencyjności, powiedział:

„Musimy zjednoczyć nasze wysiłki w dziedzinie energii. Nie zamierzamy nigdzie płacić za energię, która jest dwa lub trzy razy wyższa od kosztów w innych częściach świata. „

Bądźmy szczerzy: jeśli gospodarka UE nie odzyska sił, będzie to koniec Unii Europejskiej, jaką znamy, i ostateczne pożegnanie z tym, co nazywa Letta „Siła Europy”.

Europa zbyt długo polegała na Stanach Zjednoczonych w zakresie swojej obronności, Chinach w zakresie swojej gospodarki i Rosji w zakresie energii, w związku z czym wiele się nauczyła na temat swojej przyszłości. Zależności na własnej skórze.

„Dzięki” Covid-19 Unia Europejska zdała sobie sprawę, że musi zmniejszyć swoją zależność od Chin.

Dzięki inwazji Putina na Ukrainę zdała sobie sprawę, że musi działać na rzecz zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiej ropy i gazu.

W obliczu zbliżających się wyborów w USA i silnego założenia, że ​​Donald Trump wróci do Białego Domu, Unia Europejska ma nadzieję uświadomić sobie, że musi stać się bardziej niezależna w obszarze obronności.

Dopiero teraz Unia Europejska ma bardzo mało czasu na pozbycie się swoich zależności.

Unia Europejska przeszła w swojej historii trudne momenty, ale nigdy nie stanęła przed wyzwaniami, które równałyby się kryzysowi egzystencjalnemu na taką skalę.

READ  Postępy w rozbudowie polskiego terminalu LNG

Zbliżająca się kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego stanowi okazję do skupienia się na wspólnych europejskich wyzwaniach. Wiemy jednak, że kampanie są często przyćmione sprawami narodowymi.

Ale nasze kraje nigdy nie odniosą sukcesu jako narody, jeśli nasza unia będzie nadal upadać. Unia Europejska potrzebuje reform, w tym zmiany traktatów. Ale przede wszystkim potrzebuje ludzi, którzy będą wspierać te reformy, ponieważ (nadal) jesteśmy demokracjami.

Unia Europejska, jako latarnia morska demokracji, od wielu lat jest utrapieniem na skalę światową. Prawdą jest, że spokojna, stabilna i zamożna Unia Europejska ma wrogów, a najskuteczniejszym sposobem ataku na nas jest podważanie naszych demokracji.


Dzisiejsza wersja jest obsługiwana przez Tetra Pak

Globalne systemy żywnościowe wymagają pilnej transformacji

Każdy zasługuje na dostęp do bezpiecznej, pożywnej żywności, która nie kosztuje Ziemi. Podejmujemy działania wraz z różnymi zainteresowanymi stronami, aby zapewnić większe bezpieczeństwo żywnościowe oraz ograniczyć straty i marnotrawstwo żywności, poprawiając jednocześnie warunki życia i zwiększając dostęp do żywności.


Reportaż

Ponieważ w tym tygodniu kraje na całym świecie rozpoczynają kolejną rundę rozmów na temat stworzenia pierwszego w historii traktatu o ograniczeniu zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi, urzędnicy… Przygotowuje się do trudnych negocjacji w sprawie ograniczenia ilości produkowanego plastiku Lub po prostu skupić się na gospodarce odpadami.

W poniedziałek spotykają się ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej Kontynuuj próby zrównoważenia wsparcia dla prawa Izraela do samoobrony wezwaniami do ochrony ludności cywilnej w Gazie.

Przedstawiciele Bałkanów Zachodnich powinni częściej dołączać do swoich unijnych odpowiedników podczas spotkań Jak wynika z nieformalnego dokumentu na temat „głębszej współpracy” z regionem, przygotowanego przez grupę krajów UE i obejrzanego przez Euractiv, coraz większe dostosowanie się do wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa bloku.

Pod koniec tego tygodnia najwyższy dyplomata Unii Europejskiej Josep Borrell odwiedzi Izrael i terytoria palestyńskie, a także kilka krajów arabskich w ramach szerzej zakrojonych wysiłków mających na celu omówienie pomocy humanitarnej dla Gazy i kwestii politycznych z przywódcami regionalnymi.

Chociaż na Słowacji piąta tura szczepień przeciwko koronawirusowi (Covid-19) napotyka na powtarzające się opóźnienia, Wydaje się, że problem szczepień w tym kraju ma głębsze korzenie.

READ  Happy Lafarge na West Station

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak Były przywódca David Cameron został przywrócony na stanowisko ministra spraw zagranicznych W poniedziałek doszło do zmian w rządzie wywołanych dymisją minister spraw wewnętrznych Suelli Braverman po tym, jak jej krytyka pod adresem policji zagroziła jego władzy.

Od 1 listopada Szersza grupa Polek będzie miała dostęp do badań profilaktycznych Do wczesnego wykrywania raka piersi i szyjki macicy, jednak eksperci ostrzegają, że konieczne są dalsze wysiłki.

W poniedziałek pracownicy Organizacji Narodów Zjednoczonych uczcili minutą ciszy Uhonorowanie ponad 100 pracowników zabitych w Gazie od początku wojny między Izraelem a Hamasem W zeszłym miesiącu była to największa liczba ofiar wśród pracowników organizacji humanitarnych w 78-letniej historii tej organizacji.

Czescy ubezpieczyciele zdrowotni nie będą mogli karać pacjentów Na podstawie wcześniejszych diagnoz nowotworu, jeśli pomyślnie ukończą leczenie, zgodnie z umową „prawo do bycia zapomnianym” zawartą przez ministrów i ubezpieczycieli.

Podziały wokół wojny na Bliskim Wschodzie, porozumienia migracyjnego między Włochami a Albanią oraz inne wydarzenia polityczne z udziałem przywódców socjalistycznych uwypukliły kruchość europejskiej rodziny socjalistycznej podczas konferencji w Maladze w ubiegły weekend, zaledwie siedem miesięcy przed kolejnymi wyborami europejskimi.

Niemieccy prokuratorzy ogłosili w poniedziałek, że nie ma dowodów łączących byłego dyrektora kampanii cyfrowej EPP z rzekomymi łapówkami podczas kampanii wyborczej do UE w 2019 r., co kończy trwającą rok sprawę, która obejmowała nalot na siedzibę EPP w Niemczech. Bruksela.


Szukam…

  • W poniedziałek i wtorek nieformalne spotkanie ministrów mieszkalnictwa w Gijon.
  • Rada do Spraw Zagranicznych (obrony) we wtorek.
  • We wtorek w Brukseli Parlament zorganizuje konferencję prasową zatytułowaną „Pamięć o ofiarach trwających izraelskich zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości w Gazie”.
  • W środę spikerka parlamentu Roberta Metsola spotka się z ministrem spraw zagranicznych Armenii Araratem Mirzoyanem.
  • Komisarz ds. budżetu Johannes Hahn przyjmuje w środę w Brukseli grupę lokalnych doradców europejskich z Austrii.

Poglądy są własnością autora

[Edited by Zoran Radosavljevic/Alice Taylor]