Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Podsumowanie gospodarki UE: Turystyka stale rośnie, ale podróże służbowe borykają się z trudnościami

Podsumowanie gospodarki UE: Turystyka stale rośnie, ale podróże służbowe borykają się z trudnościami

Nowe dane gospodarcze Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej pokazują, że we wrześniu spadły dane dotyczące handlu detalicznego i produkcji usług, a chociaż w 2022 r. turystyka znacznie się ożywiła, pewne trudności związane z pandemią Covid-19 nadal utrzymują się.

reklama

Unia Europejska dziedzinie turystyki Według Eurostatu podróże służbowe w dalszym ciągu wykazują stałą poprawę po dotknięciu pandemią Covid-19, jednak podróże służbowe mają trudności z silną poprawą sytuacji.

Urząd Statystyczny Unii Europejskiej Powiedział, że 8 listopada br Że w zeszłym roku mieszkańcy Unii Europejskiej odbyli 1,08 miliarda podróży turystycznych. Oznacza to wzrost o 23% w porównaniu z 2021 rokiem.

Eurostat przyjrzał się podróżom trwającym co najmniej jedną noc – czy to w celach służbowych (9 %), czy dla przyjemności (91 %) – i stwierdził, że podróżni z UE wydali średnio 87 euro za noc, co stanowi wzrost o 20 euro w porównaniu z poprzednią rok. rok.

Najwięcej wydali podróżni z Luksemburga, średnio 175 euro, podczas gdy podróżujący z Polski wydali średnio jedynie 44,3 euro na noc.

Choć ogólny obraz jest bardzo pozytywny, liczby nadal nie wracają do czasów sprzed pandemii. Raport Eurostatu potwierdza, że ​​w porównaniu do 2019 roku, czyli roku poprzedzającego pandemię, wyjazdy prywatne odnotowały w ubiegłym roku różnicę na poziomie -4%.

Jeśli chodzi o podróże służbowe, w ubiegłym roku te same liczby spadły o 20% w porównaniu z rokiem 2019.

Możliwym wyjaśnieniem może być wzrost Praca na odległośćoraz gwałtowny rozwój rozmów wideo i spotkań biznesowych online, umożliwiający firmom obniżenie kosztów nieaktualnych już podróży służbowych.

Spadek handlu detalicznego w Europie

Eurostatu także Opublikowane dane o sprzedaży detalicznej Na wrzesień tego roku. Średnio sprzedaż detaliczna w Unii Europejskiej spadła o 2,7% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, a w strefie euro o 2,9%.

Dane za wrzesień również pokazują spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy czym sprzedaż detaliczna spadła o 0,2% w UE i 0,3% w strefie euro.

READ  Wpływ wojny na rosyjską gospodarkę i politykę ukraińską

Spadek sprzedaży detalicznej był największy w Słowenii, gdzie spadła o 17% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Z drugiej strony sprzedaż detaliczna w Hiszpanii wzrosła o 7,5% we wrześniu 2022 r. w porównaniu z wrześniem 2023 r.

Europejczycy kupili we wrześniu 2023 r. mniej paliwa w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, przy różnicy 6,9% w Unii Europejskiej i 7,5% w strefie euro.

Konsumpcja towarów, która pozostała na stosunkowo stabilnym poziomie w porównaniu z rokiem ubiegłym, dotyczyła kategorii „Żywność, napoje i tytoń”, ze średnim spadkiem wynoszącym zaledwie 0,95% zarówno w UE, jak i strefie euro.

Zwiększenie produkcji w sektorze usług

Produkcja usług W dalszym ciągu podążała ścieżką ożywienia po pandemii, odnotowując wzrost w UE o 2,4% w sierpniu tego roku w porównaniu z 2022 r. i o 2,9% w strefie euro.

W porównaniu do lipca 2023 r. w sierpniu odnotowano wzrost produkcji usług w UE o 0,3%, a w strefie euro o 0,5%.

Definicja usług Eurostatu nie obejmuje usług publicznych i finansowych.

Oczywiste jest, że wybuch wirusa koronaawirusa (COVID-19) miał znaczący wpływ na branżę usługową.

Chociaż od tego czasu sektor odnotował ożywienie, jedyną kategorią, która odnotowała wolniejszy powrót, są usługi hotelarskie i noclegowe, które w 2022 r. nadal utrzymywały się poniżej poziomu z 2019 r., zauważa Eurostat.

Jednak najnowsze zachęcające dane z branży turystycznej mogą to zmienić w 2023 r.