Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Podsumowanie demokracji: głosy, wizy i wysiłki w Czechach

Podsumowanie demokracji: głosy, wizy i wysiłki w Czechach

Węgry pogłębiają współpracę energetyczną z Rosją; Skrajna prawica odsłania posąg Horthy’ego w parlamencie

Ministrowi spraw zagranicznych Peterowi Szyjjarto udało się w tym tygodniu zapewnić dodatkowe dostawy gazu na Węgry z Rosji, maksymalnie 5,8 mln metrów sześciennych gazu dziennie. Węgry mają roczny długoterminowy kontrakt gazowy z Rosją, obejmujący 4,5 mld m3, głównie gazociągiem South Stream przez Serbię, ale to wystarcza tylko na około połowę rocznych potrzeb Węgier. Szijjarto pospieszył do Moskwy na początku lipca, aby zażądać dodatkowych 700 milionów metrów sześciennych, w rzędzie z innymi członkami UE próbującymi ograniczyć rosyjski gaz. „Rząd upewnił się, że Węgrzy nie wpadną w nieuzasadnioną sytuację, w której tej zimy nie będą mogli ogrzewać, używać ciepłej wody ani gotować” – powiedział Szijjarto. Powiedział W adresie na żywo na Facebooku z Pragi, gdzie uczestniczył w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Powiedział, że rząd podpisał umowę z Gazpromem na miesiące wrzesień i październik, ale nie wspomniał o cenach dodatkowych dostaw gazu. Sklasyfikowano także długoterminowy kontakt gazowy na Węgrzech.

Wtajemniczeni zastanawiają się, czy oprócz potencjalnie wysokiej ceny za dodatkowy gaz, Rosja wymusiła na węgierskim rządzie obietnicę przyspieszenia budowy elektrowni jądrowej Paks 2. Projekt cierpi z powodu dużych opóźnień, ponieważ pierwotny termin zakończenia Rok 2026 został przedłużony poza 2030. Spekulowano, że rząd szuka wyjścia z projektu, ponieważ wojna na Ukrainie sprawiła, że ​​inwestycja stała się coraz bardziej kontrowersyjna na poziomie europejskim, a zakazy podróży i lotów uniemożliwiłyby rosyjskim technikom regularne podróżowanie do Węgry. Szijjarto, który jest również odpowiedzialny za duże kontrakty energetyczne, powiedział w tym tygodniu, że projekt otrzymał dwa kluczowe komponenty licencje Z Węgierskiej Agencji Energii Atomowej, więc wszystkie przeszkody zostały usunięte. Opublikuj witrynę z wiadomościami Nepszava spiczasty Chociaż core business może się rozpocząć, faktyczna budowa reaktorów wciąż czeka na dodatkowe licencje.

READ  Jenny York, CTO Virgin Media O2, wzmacnia Falcon V

Na froncie domowym skrajnie prawicowy Mi Hazang (Nasz Dom) wywołał w tym tygodniu poruszenie otwarcie Posąg byłego autokraty Miklosa Horthy’ego w gabinecie parlamentarnym jednej z deputowanych Izby, Dory Doro, która jest jednocześnie wiceprzewodniczącą Izby. Duru zyskało już pewien rozgłos za publiczne podarcie książki dla dzieci „Fairlyland należy do wszystkich” w 2020 roku, co dało impuls kampanii Orbána przeciwko LGBT. Opisała Horthy’ego, który rządził Węgrami jako gubernator lub regent w latach 1920-44, jako prawdziwego męża stanu i powiedziała, że ​​to niefortunne, że „lewica nazywała przestrzeń publiczną Gyula Horn”. [Hungary’s former communist foreign minister] Albo po anty-białej supremacji Nelsonie Mandeli”. Horthy jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych polityków XX wieku. Wielu historyków uważa go za odpowiedzialnego za antysemickie prawa pozbawiające Żydów ich interesów i prowadzące Węgry do II wojny światowej. obok Hitlera, a potem bezczynnie obok Ręce przed setkami Tysiące Żydów wysłano do obozów zagłady Federacja Węgierskich Gmin Żydowskich (Mazsihisz) i Ambasada Izraela Student Usuń posąg. „Trudno sobie wyobrazić, że na współczesnych Węgrzech, w sercu Europy, wciąż istnieją kręgi polityczne zajęte gloryfikacją osoby, która była również odpowiedzialna za nieludzkie cierpienia i śmierć setek tysięcy obywateli Węgier, wśród których jest m.in. większość społeczności żydowskiej”. Napisał W poście na Facebooku. Ale poseł Mi Hazank Elud Novak (mąż Doro) powiedział, że naród żydowski powinien być wdzięczny Horthy’emu, odnosząc się do faktu, że masowe deportacje węgierskich Żydów rozpoczęły się dopiero po przejęciu władzy przez Niemców w marcu 1944 roku, co uwolniło Horthy’ego z większości jego odpowiedzialności .