Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pod koniec tygodnia chiński pocisk uderza w ziemię … a Stany Zjednoczone wzywają do „odpowiedzialnego zachowania w kosmosie”. przestrzeń

Biały Dom wezwał do „odpowiedzialnego zachowania w kosmosie”, ponieważ wydaje się, że chiński pocisk, który prawdopodobnie wymknął się spod kontroli, spadnie na ziemię w sobotę czasu amerykańskiego.

Amerykańskie Dowództwo Kosmiczne śledzi szczątki z Long March 5B, który w zeszłym tygodniu wyrzucił na orbitę główną jednostkę pierwszej chińskiej stałej stacji kosmicznej. Scena o długości około 30 metrów (100 stóp) będzie jednym z największych kosmicznych śmieci, które spadną na Ziemię.

Finansowana przez federację organizacja non-profit Aerospace Corp powiedziała, że ​​spodziewa się, że gruz uderzy w Ocean Spokojny w pobliżu równika po tym, jak miną miasta we wschodnich Stanach Zjednoczonych. Orbita obejmuje obszar planety od Nowej Zelandii po Nową Fundlandię. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych powiedział, że Departament Obrony Stanów Zjednoczonych spodziewa się, że spadnie na ziemię w sobotę, chociaż miejsce, w które uderzy, „można określić tylko w ciągu kilku godzin od ponownego wejścia do niego”.

„Stany Zjednoczone są zaangażowane w stawienie czoła zagrożeniom związanym z rosnącym zatłoczeniem spowodowanym śmieciami kosmicznymi i zwiększoną aktywnością w kosmosie. Chcemy współpracować ze społecznością międzynarodową w celu wzmocnienia przywództwa i odpowiedzialnych zachowań przestrzennych” – powiedziała w środę sekretarz prasowy Białego Domu Jane Psaki. .

Chińska agencja kosmiczna nie ustaliła jeszcze, czy pocisk będzie kontrolowany, czy też wymknie się spod kontroli. Jednak Global Times, opublikowany przez Komunistyczną Partię Chin, twierdził, że „cienkowarstwowa” zewnętrzna powierzchnia pocisku ze stopu aluminium z łatwością wypaliłaby się w atmosferze, stanowiąc bardzo odległe zagrożenie dla ludzi.

Jonathan McDowell, astrofizyk z Harvardu Niektóre części pocisku przetrwają po powrocie I że byłoby to „odpowiednikiem rozbicia małego samolotu rozrzuconego na dystansie 100 mil”.

„Ostatnim razem, kiedy wystrzelili pocisk Long March 5B, skończyli z dużymi, długimi metalowymi prętami latającymi po niebie i uszkadzającymi wiele budynków na Wybrzeżu Kości Słoniowej” – powiedział.

READ  Vaya Space i bluShift zmieniają kolor na zielony, aby uniknąć czerwieni - Parabolic Arc

„Złe jest to, że to naprawdę zaniedbanie ze strony Chin. Rzeczy powyżej 10 ton, nie pozwalamy im niekontrolować i celowo spadać z nieba”.

Pocisk Long March 5B wyniósł główną jednostkę Tianhe, czyli Heavenly Harmony, na orbitę 29 kwietnia. Chiny planują wystrzelić 10 kolejnych startów, aby wprowadzić dodatkowe części stacji kosmicznej na orbitę.

W maju 2020 roku kolejny chiński pocisk wymknął się spod kontroli na Atlantyku u wybrzeży Afryki Zachodniej. Był to największy gruz, który wymknął się spod kontroli od czasu byłej radzieckiej stacji kosmicznej Salut 7 w 1991 roku.

Pierwsza chińska stacja kosmiczna, Tiangong-1, rozbiła się na Oceanie Spokojnym w 2016 roku po tym, jak Pekin potwierdził, że stracił kontrolę. W 2019 roku agencja kosmiczna przejęła kontrolę nad wyburzeniem swojej drugiej stacji Tiangong-2 w atmosferze.

W marcu szczątki pocisku Falcon 9 wystrzelonego przez SpaceX spadły na ziemię w Waszyngtonie i na wybrzeżu Oregonu.

Z Reuterem