Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pobliska gwiazda puszcza złowrogie fajerwerki — a naukowcy twierdzą, że to ostrzeżenie dla Ziemi

Zauważono jasną gwiazdę z Ziemi, która wypluwa złowrogie fajerwerki – a naukowcy twierdzą, że powinna ona służyć jako ostrzeżenie dla ludzkości.

Gwiazda, znana jako EK Draconis, jest mniejsza niż nasze Słońce, ale podobnej wielkości. Naukowcy obserwowali, jak wyrzucał eksplozję energii i naładowanych cząstek, która była znacznie potężniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, pochodząca z naszego Słońca.

Ale nowe badanie sugeruje, że tak potężne erupcje mogą być możliwe z naszego Słońca.

Takie koronalne wyrzuty masy lub burze słoneczne występują regularnie z naszego Słońca. Uwalnia chmury gorących cząstek, które następnie przepływają przez przestrzeń kosmiczną – i mogą uszkodzić satelity i sieci energetyczne, jeśli uderzą w nas bezpośrednio.

Ale nowe badanie sugeruje, że może być znacznie gorzej. W ramach badań naukowcy obserwowali, jak EK Draconis wyrzuca pociski dziesięć razy większe niż kiedykolwiek zarejestrowane z gwiazdy takiej jak Słońce.

„Ten rodzaj wyrzutu dużej masy może teoretycznie wystąpić również na naszym Słońcu” – powiedział Yuta Notsu, badacz z artykułu. „Ta obserwacja może pomóc nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób podobne zdarzenia wpłynęły na Ziemię, a nawet Marsa na przestrzeni miliardów lat”.

Takie koronalne wyrzuty masy występują, gdy gwiazda emituje poświatę utworzoną przez jasny rozbłysk promieniowania, który nagle zostaje wyrzucony w kosmos. Ale w naszym Słońcu rozbłyski są stosunkowo ciche; W galaktykach podobnych do Słońca super rozbłyski można zobaczyć setki razy silniejsze i mogą być możliwe na naszym własnym słońcu.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy te superobiekty doprowadzą do supernaładowanych koronalnych wyrzutów masy. Ale nowe badanie przyjrzało się EK Draconisowi, aby zobaczyć, jak to się może stać.

„Superrozbłyski są znacznie większe niż rozbłyski, które widzimy ze Słońca” – powiedział Notsu. Podejrzewamy więc, że wytworzy również znacznie większą masową balistykę. Ale do niedawna było to tylko zgadywanie”.

READ  Miliardowa „luka” w zapisie geologicznym Wielkiego Kanionu spowodowana rozpadem starożytnego subkontynentu

W nowym badaniu naukowcy obserwowali EK Draconis przez teleskopy zimą i wiosną ubiegłego roku. Pewnej kwietniowej nocy zobaczyli potężną eksplozję gwiazdy — a około 30 minut później nastąpił podobnie energetyczny wyrzut, poruszający się z prędkością do miliona mil na godzinę.

Odkrycia nie tylko łączą superrozbłysk z wyrzutem, ale sugerują, że to samo może wydarzyć się na Ziemi. Nasza stosunkowo starzejąca się gwiazda jest znacznie cichsza, twierdzą naukowcy, a takie ekstrema są mało prawdopodobne.

Może również pomóc nam zrozumieć, co wydarzyło się w naszym Układzie Słonecznym, gdy Słońce było młodsze i również miało takie rozbłyski.

„Obecna atmosfera Marsa jest bardzo cienka w porównaniu z atmosferą Ziemi” – powiedział Notsu. “W przeszłości myśleliśmy, że atmosfera Marsa jest znacznie gęstsza. Koronalne wyrzuty masy mogą pomóc nam zrozumieć, co stało się z planetą przez miliardy lat.”

Wyniki badań opublikowano w nowym opracowaniu zatytułowanym „Possible Detection of Volcanic Filaments of Intense Flare on a Solar-Type Star”, w astronomia naturalna.