Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Po „szokach cenowych” ceny zbóż spadły do ​​poziomu sprzed wojny, a obawy o inflację żywności utrzymywały się

w tym Kwiecień Obserwator rynku raport, System informacji o rynku rolnym (Misja Unii Afrykańskiej w Sudanie) wskazała, że ​​„W ciągu ostatnich 10 miesięcy światowe ceny większości zbóż i roślin oleistych na Ukrainie spadły do ​​poziomu sprzed wojny. W tej samej żyle, Zmienność cen również znacznie spadła w stosunku do ostatnich maksimów. Wraz z rozszerzeniem Inicjatywy na pigułki z Morza Czarnego jest nadzieje z którego świat się podnosi Szoki cenowe w ubiegłym roku.

Monitor rynku z AMIS. # 107 (kwiecień 2023).

„Do teraz, Podczas gdy ceny spadły na rynkach międzynarodowychczęsto pozostawały one wysokie poziom lokalny, zwłaszcza w krajach rozwijających się będących importerami żywności netto, co odzwierciedla słabość ich walut w stosunku do dolara amerykańskiego. w wyniku, Inflacja cen żywności pozostaje poważnym problemem W wielu krajach, również dlatego, że koszty transportu i przetwórstwa w gospodarstwie rolnym nadal podlegają presji inflacyjnej”.

Monitor rynku z AMIS. # 107 (kwiecień 2023).

Bardziej wąsko w odniesieniu do Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, tzw Obserwator rynku Zauważył, że „od momentu powstania w lipcu 2022 r. Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego jest realizowana Skuteczna rola w dostosowywaniu światowych cen nawozów i surowców rolnych Jedna z rekordowych wysokości, jakie osiągnięto po wybuchu wojny na Ukrainie. Inicjatywa była zresztą Koło ratunkowe ukraińskich rolników I konsumenci Zależy od ukraińskiego eksportu produktów rolnych. Tak więc odnowienie umowy zbożowej 18 marca było dobrą wiadomością dla rynków rolnych. Ale, Wiele pozostaje do zrobienia, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie rynków do warunków sprzed wojny. „

AMIS zauważył, że „umowa zbożowa jest potrzebna zarówno Federacji Rosyjskiej i Ukrainie, jak i reszcie świata. Stawka i wyzwania po maju są ogromneKwestie węzłowe, którymi należy się zająć, obejmują bieżące ograniczenia transakcji spowodowane przez inspekcje i pułapki Wysoki koszt ubezpieczenia. Ponadto przepływy handlowe nieobjęte umową zbożową również należy uznać za główne wyzwanie”.

chwila, Yuki Hayashi i Jasona Douglasa The Wall Street Journal doniósł dzisiaj, że „inflacja jest główną przyczyną stagnacji wzrostu handlu, twierdzą ekonomiści ze Światowej Organizacji Handlu. żywność i energia Ceny spadły Sądząc po ich gwałtownie podwyższonym poziomie w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę na początku 2022 r., są pozostaje wyższy niż przed wojnąco prowadzi do erozji dochodów ludzi i popytu na towary importowane”.

READ  Josef Wu z zadowoleniem przyjmuje planowaną wizytę Prezydenta Republiki Czeskiej
The Wall Street Journal (strona A2 – 6 kwietnia 2023 r.).

W artykule w gazecie wskazano, że „wielostronna organizacja z siedzibą w Genewie spodziewa się wzrostu światowego handlu do 3,2% w 2024 r., ale ostrzega przed Duże stawkiw tym wybuch napięć geopolitycznych i Niepewna żywność. „

W dzisiejszym artykule zauważono: „Importerzy netto żywności byli w stanie zastąpić Łącz produkty i dostawców, aby zaspokoić podstawowe potrzeby. EtiopiaNa przykład, Kupił pszenicę ze Stanów Zjednoczonych i Argentyny Nadrobić to Gwałtowny spadek importu z Rosji i Ukrainy. „

Mówiąc dokładniej o kwestiach handlowych USA, dziennikarz Reutera, David Lauder Poinformowałem wczoraj, że „Przedstawiciel handlowy USA Katarzyna Taj Środa bronić Decyzja administracji Bidena, by nie realizować tradycyjnych umów o wolnym handlu i argumentowała, że ​​​​jego podejście do pracy nad złagodzeniem barier pozataryfowych jest lepsze dla pracowników, łańcuchów dostaw i zdolności Stanów Zjednoczonych do konkurowania z Chinami.

W przemówieniu politycznym w Washington College of Law na Uniwersytecie Amerykańskim Taye powiedziała, że ​​zaczyna zmieniać zdanie w Waszyngtonie i innych stolicach dzięki bardziej tradycyjnemu podejściu. Obniżenie taryf nie działa już w wysoce konkurencyjnej globalnej gospodarce XXI wieku. „

w innym miejscu, dziennikarz Reutera Pavel Polityuk Wczoraj , „Eksport zboża Ukrainy na rok 2022/23 Trwał sezon 38,5 mln ton od r 5 kwietniaDane pokazało w środę Ministerstwo Rolnictwa.

Ministerstwo nie przedstawiło danych porównawczych za ten sam dzień rok wcześniej, ale poinformowało, że Ukraina tak 45.1 mln ton zboża od godz 8 kwietnia 2022 r. „

I pisarz Dow Jones, Kirk Maltess Poinformowano wczoraj, że „Pszenica z dostawami w maju spadła o 1,4% do 6,80 USD 1/4 za buszel, w środę w Chicago Board of Trade, z Prognozy pogody na przyszły tydzień na Środkowym Zachodzie pokazują poprawę warunków rolniczychpodczas gdy eksport pszenicy z USA pozostaje niekonkurencyjny w stosunku do innych światowych ofert”.

wczoraj też Dziennikarka agencji Reuters Olena Harmacha Poinformowano, że „Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że spodziewa się ogłoszenia decyzji w najbliższych dniach i tygodniach, które złagodzą gniew polskich rolników w związku z importem ukraińskiego zboża”.

READ  Nowe technologie na rynku lakierów do paznokci, wpływ COVID-19, trendy biznesowe, analiza kluczowych graczy, trendy w branży i prognoza do 2029 r. ||

„Znaleźliśmy wyjście i wierzę, że w najbliższych dniach i tygodniach ostatecznie rozwiążemy wszystkie problemy, ponieważ nie może być żadnych wątpliwości ani żadnych komplikacji między bliskimi partnerami i prawdziwymi przyjaciółmi, takimi jak Polska i Ukraina” – powiedział.

W artykule zauważono, że „minister rolnictwa Polski Henryk Kowalczyk złożył rezygnację wcześniej w środę Wśród narastającego gniewu wśród rolników o wpływie importu ukraińskiego zboża na ceny.

i dzisiaj, Autorzy Reutera, Naveen Thukral i Enrico dela Cruz Poinformowano, że „kontrakty futures na kukurydzę w Chicago straciły więcej w czwartek, pośród Poprawione prognozy pogody na sezon sadzenia W USA, ponieważ inwestorzy dostosowują swoje pozycje przed świętami wielkanocnymi”.