Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Po raz pierwszy w kosmosie wyhodowano zarodki myszy

Po raz pierwszy w kosmosie wyhodowano zarodki myszy

Mikrofotografia zarodków myszy po ich powrocie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Uniwersytet Teruhiko Wakayama/Yamanashi

Po raz pierwszy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) hodowano zarodki myszy, aby zbadać, czy przenoszenie ich w przestrzeń kosmiczną jest bezpieczne dla ludzi.

Mówi: „Istnieje możliwość zajścia w ciążę podczas przyszłej podróży na Marsa, ponieważ podróż tam zajmie ponad 6 miesięcy”. Teruhiko Wakayamy na Uniwersytecie Yamanashi w Japonii, który kierował badaniem. „Prowadzimy badania, aby upewnić się, że będziemy mogli bezpiecznie mieć dzieci, jeśli nadejdzie ten czas”.

Wakayama i jego współpracownicy przeprowadzili pierwsze etapy eksperymentu w swoim laboratorium na Ziemi, pobierając od ciężarnych myszy zarodki dwukomórkowe we wczesnym stadium i zamrażając je.

Zamrożone zarodki zostały wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie rakiety SpaceX wystrzelonej z Florydy w sierpniu 2021 r. Przechowywano je w specjalnych urządzeniach zaprojektowanych przez zespół Wakayamy, aby astronauci na stacji mogli z łatwością rozmrażać i hodować zarodki przez 4 dni. Następnie astronauci zakonserwowali chemicznie zarodki i sprowadzili je na Ziemię statkiem powrotnym.

Wakayama twierdzi, że zarodki rosły tylko przez cztery dni, ponieważ tylko tak długo mogą przetrwać poza macicą.

Jego zespół badał zwrócone zarodki, aby sprawdzić, czy na ich rozwój wpływa narażenie na wysokie promieniowanie i niską grawitację. – zwaną mikrograwitacją – w kosmosie.

Płody nie wykazywały żadnych oznak uszkodzenia DNA w wyniku narażenia na promieniowanie, być może dlatego, że przebywały w kosmosie tylko przez krótki czas.

Wykazali także prawidłowy rozwój strukturalny, w tym różnicowanie na dwie grupy komórek tworzących podstawę płodu i łożyska. Było to ważne odkrycie, ponieważ wcześniej sądzono, że mikrograwitacja może wpływać na zdolność embrionów do rozdzielania się na dwa różne typy komórek, mówi Wakayama.

Nie jest jasne, czy przebywanie w kosmosie zakłóci późniejsze etapy rozwoju płodu, ale poprzednie badanie, w którym ciężarne myszy wysyłano na misje kosmiczne NASA na 9–11 dni w drugiej połowie ciąży, wykazało, że Urodziła młode o typowej wadze Kiedy wrócili na Ziemię, zauważyli, że szczenięta rozwijały się normalnie.

READ  Badanie wykazało, że bliskość terenów zielonych może pomóc w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego u kobiet

„Oparte na [this] „Nasze wyniki sugerują, że rozmnażanie się ssaków w kosmosie może być możliwe” – mówi Wakayama.

Jednak nadal nie wiadomo, czy faktyczne narodziny donoszonego dziecka mysiego lub ludzkiego będą trudne w warunkach mikrograwitacji – mówi.

Jego zespół planuje teraz sprawdzić, czy zarodki myszy wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a następnie zwrócone na Ziemię można wszczepić samicom myszy i rozwinąć w zdrowe potomstwo, ponieważ dostarczyłoby to więcej dowodów na żywotność embrionów narażonych na promieniowanie kosmiczne i mikrograwitację. Naukowcy chcą także sprawdzić, czy plemniki i komórki jajowe wysyłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną można wykorzystać do wytworzenia zarodków w drodze sztucznego zapłodnienia w kosmosie.

Wątki: