Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Po raz pierwszy odkryto „potworne gwiazdy” 10 000 razy masywniejsze od Słońca

Po raz pierwszy odkryto „potworne gwiazdy” 10 000 razy masywniejsze od Słońca

Naukowcy zaglądali głęboko w kosmos, spoglądając wstecz na wczesne dni wszechświata i znajdując coś naprawdę interesującego.

Naukowcy korzystający z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba dokonali odkrycia wskazującego, że niektóre z najstarszych gwiazd, jakie kiedykolwiek powstały we Wszechświecie, miały oszałamiające rozmiary, 10 000 razy masywniejsze od Słońca.

mówi astrofizyk Corinne Charbonnel z Uniwersytetu Genewskiego w Szwajcarii, w badaniach opublikowanych w Astronomia i astrofizyka.

Obiekty te to ogromne zbiory liczące od 100 000 do 1 miliona gwiazd znane jako gromady kuliste, z których wszystkie mają podobne cechy. Naukowcy szacują, że wszystkie powstały w tym samym czasie.

Subskrypcja Do naszego bezpłatnego cotygodniowego biuletynu od Indy100

Są pozostałościami starożytnego wszechświata, a naukowcy nazwali je „skamieniałościami”.

iStock

Jądra tych gwiazd są znacznie gorętsze niż te, które obserwujemy obecnie w gwiazdach, a naukowcy sugerują, że może to być spowodowane zwiększonym spalaniem wodoru w wysokich temperaturach.

Uważa się, że mniejsze gwiazdy zderzały się z masywnymi gwiazdami i korzystały z ich energii. Jednak większość z tych kosmopolitycznych grup zbliża się do kresu swojej długości życia.

„Globalne gromady mają od 10 do 13 miliardów lat, podczas gdy maksymalny wiek gwiazd to 2 miliony lat” – powiedział w 2018 roku Mark Gillis, wcześniej na Uniwersytecie w Surrey, a obecnie na Uniwersytecie w Barcelonie. bardzo wcześnie w obecnie obserwowanych grupach. Pozostały tylko efekty pośrednie.

Naukowiec mówi: „Jeśli scenariusz masywnych gwiazd zostanie potwierdzony przez przyszłe badania, będzie to ważny krok w naszym zrozumieniu gromad kulistych i ogólnie w tworzeniu masywnych gwiazd, z kilkoma ważnymi implikacjami”.

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania u góry strony, aby pomóc podnieść ten artykuł w rankingach indy100.

READ  Wszechświat „bez grudek” może wskazywać na obecność tajemniczych sił Astronomia