Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Po prostu zajmujemy miejsce”.  Jak muzyka arabska dociera do nowych odbiorców

„Po prostu zajmujemy miejsce”. Jak muzyka arabska dociera do nowych odbiorców

Według pisarza i dziennikarza muzycznego Danny’ego Hajjara do niedawna muzyka arabska była wykorzystywana przez amerykańskie i europejskie studia oraz popularne media w „bardzo orientalistyczny” sposób, grając na rasistowskich metaforach. Ale aplikacje do strumieniowego przesyłania muzyki, takie jak Spotify i platformy takie jak TikTok, otworzyły większy dostęp do muzyki i pozwoliły na rozkwit nowych gatunków muzyki arabskiej, powiedział Hajjar Deema Zein z PBS NewsHour.

Powiedział, że coraz częściej platformy te dają „przestrzeń twórcom arabskim i twórcom w regionie lub w diasporze, wykorzystując muzykę w sposób, jakiego wcześniej nie widzieliśmy”.

reprezentacji, do której został zdegradowany Kontrowersyjne pobieranie próbek Z egipskiej muzyki w utworze Jay-Z przekształcił się teraz w pełnoprawną współpracę między długoletnimi gwiazdami arabskiej sceny muzycznej, takimi jak Nancy Ajram i Marshmello na Piosenka „Sah Sah”.

Obejrzyj rozmowę w naszym odtwarzaczu powyżej.

Kiedy ta muzyka była zarezerwowana na wesela i wydarzenia kulturalne w społeczności, teraz jest wszędzie, od mundialu po Coachellę, undergroundowe sceny muzyczne po listy przebojów Spotify i trendy TikTok.

„Teraz masz ludzi, którzy mogą nie być w pobliżu wielu Arabów lub na przykład ludzi mówiących po arabsku. Teraz próbują to zrobić. Próbują to zaśpiewać” – powiedział Hajjar.

Ta zmiana została zawarta w powstaniu peruk egipskich artystów. Był najczęściej streamowanym arabskim artystą na Spotify w 2022 roku. Śpiewał także na niedawnym mundialu, którego gospodarzem był Katar, pierwszy kraj arabski i islamski, który był gospodarzem mundialu. Aby odzwierciedlić tę nową rzeczywistość, Spotify w tym roku Podpisałem kontrakt z Rotaną MoussąA – największa wytwórnia płytowa na Bliskim Wschodzie – która wprowadzi na platformę ponad 10 000 arabskich piosenek.

Zwłaszcza w okresie powrześniowym. 11 naukowiec, Hajjar powiedział, że ten rodzaj pozytywnej i konstruktywnej reprezentacji jest kluczowy. „Istniał również ten rodzaj strachu przed chęcią bycia całkowicie sobą poza społeczeństwem” – powiedział Hajjar, dodając wraz z nowym ruchem w muzyce arabskiej: „Teraz czujemy się silniejsi, będąc całkowicie sobą i wypowiadając różne słowa po arabsku, kolokwialnie z ludźmi.” Kto może nie znać języka lub czegoś w tym rodzaju.

READ  Astronomowie odkryli białego karła tak masywnego, że mógłby się zapaść

Philip powiedział: „Muzyka wyróżnia się tym, że jest muzyką. To nie mowa. To nie książka. To coś, co tak naprawdę nie ma znaczenia, jeśli rozumiesz, co się mówi. Jeśli to czujesz, czujesz to. ” Manasseh jest libańskim artystą mieszkającym w Montrealu.

Jednak w miarę jak muzyka arabska zyskuje na znaczeniu, akty w (wciąż niewielkim) świetle reflektorów niekoniecznie reprezentują publiczność, która tworzy tę zróżnicowaną społeczność. „W naszej społeczności było bardzo mało miejsca” – powiedział Manasseh. I to jest niefortunne, że czasami przestrzeń zajmują ludzie, których nie powinno tam być, którzy są tam tylko dlatego, że stoją za nimi pieniądze i władza i wszelkiego rodzaju mechanizmy przemysłu”.

Kiedy artysta jest w stanie się przebić, nadal istnieją obawy, czy jego muzyka nie zostanie rozwodniona lub sprzeniewierzona. To był niepokój, powiedział Manasseh, który podzielał, gdy dowiedział się o historycznym występie Eliany, palestyńsko-chilijskiej piosenkarki i autorki tekstów, która w tym roku wykonała swój pełny set na Coachelli po arabsku. Powiedział, że ma nadzieję, że będzie mogła nadal występować po arabsku i nie będzie zmuszana do tworzenia po angielsku w celu zwiększenia sprzedaży.

„Chcemy mieć pewność, że prawdziwi zaangażowani ludzie, prawdziwi, wiesz, DJ-e, producenci, autorzy piosenek, ktokolwiek, ci z uszami do ziemi, niezależni artyści, upewnią się, że są tymi, którzy są w trakcie i to ci, którzy siedzą na podłodze.” i to nie tylko w sensie symbolicznym, ale realnym.

Podczas gdy samplowanie i współpraca pomogły w wyeksponowaniu muzyki arabskiej w przeszłości, wprowadzenie jej w pełni i reprezentowanie przez samych arabskich artystów jest kolejnym krokiem w ruchu.

„Chodzi o artystów z regionu prezentujących muzykę z regionu i talenty w regionie” – powiedział Manasseh. „Zabieramy miejsce. Nikomu nie zabieramy miejsca. Po prostu zajmujemy miejsce” — i robimy to par excellence.

READ  Nowy czujnik kosmiczny wykrywa źródła gazów cieplarnianych