Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Po naciskaniu z Polski francuscy politycy ustawiają się w szeregu, by zablokować EU-POLITICO

Po naciskaniu z Polski francuscy politycy ustawiają się w szeregu, by zablokować EU-POLITICO

Naciśnij przycisk odtwarzania, aby usłyszeć ten artykuł

Na zaledwie kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi francuscy politycy rozpoczęli kampanię prześladowania UE — zachęceni orzeczeniem polskiego sądu kwestionującego podstawy prawne UE.

Ostra krytyka UE i wezwania Francji do zapewnienia sobie suwerenności narodowej pochodziła nie tylko od zwykłych sceptyków skrajnej prawicy, ale także od prezydenckich lojalistów, którzy należą do głównego nurtu politycznego kraju.

Ta retoryka dodaje do głównych obaw, z jakimi borykają się przywódcy UE w związku z polskimi rządami, popieranymi i popieranymi przez nacjonalistyczny rząd Polski.

Jest Komisja Europejska Wyjaśnione Priorytet ma prawo UE, w tym prawo krajowe i konstytucja narodowa. Jeśli paradoksalny pogląd w kraju centralnym dla projektu europejskiego, takim jak Francja, stanie się dziedzictwem politycznym, może to wywołać poważne pytania o przyszłość UE.

Valerie Begres, przywódczyni regionu paryskiego, która startuje jako kandydatka na prezydenta Partii Konserwatywnej Les Republicans w kwietniowych wyborach, została najnowszym francuskim politykiem, który przyłączył się do walki.

„Kraje Europy Europy”, Beckress Powiedział CNews TV środa. „Oznacza to, że nasze prawa konstytucyjne, nasza tożsamość konstytucyjna, każde suwerenne państwo musi mieć pierwszeństwo przed jurysdykcją europejską”.

Były minister rządu socjalistycznego Arnaud Montborg, kolejny kandydat na prezydenta, pochwalił polski werdykt.

„Potwierdzenie przez Polskę suwerenności narodowej na mocy prawa jest ważnym wydarzeniem. Francja, która nie podziela poglądów politycznych Polski, musi z takim samym zaangażowaniem dbać o wyższość swojego prawa nad decyzjami europejskimi” – powiedział Montberg. Raport.

W centroprawicy były negocjator UE ds. Brexitu i były komisarz europejski Michael Barnier wyrazili swoje twarde stanowisko przed wydaniem wyroku przez polski sąd.

Próbując spalić swoje referendum w sprawie imigracji, głównego tematu kampanii wyborczej, w zeszłym miesiącu wezwał do referendum w tej sprawie, wraz z kluczowymi konserwatywnymi wyborcami, którzy muszą zdobyć kandydaturę jego partii, a Francja musi „odzyskać suwerenność prawną”. przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości i Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC).Nie UE), aby nie podlegać już orzeczeniom dotyczącym imigracji.

READ  PPF ląduje w Polsce, aby kupić nowe miasto

(Jeszcze po polskim reżimie Barnier wyraził swoje zaniepokojenie CNN. To było paradoksalne. Niestracony Na jego wrogów.)

Inni konserwatyści również podkreślają wyższość prawa francuskiego przed wydaniem wyroków przez polskich sędziów.

Xavier Bertrand, kolejny kandydat na prezydenta z szeregów Les Republican, zaproponował zmianę francuskiej konstytucji i wprowadzenie „mechanizmu ochrony wzniosłych interesów Francji”. Podobny plan ma Eric Sioti, inny prezydent z tej samej partii.

Rekord wyborów prezydenckich we Francji

Przejdź do większej ilości danych ankietowych z całej Europy Polityka Sondaże.

Sprawia, że ​​Francja znów jest lepsza

Rząd prezydenta Emmanuela Macrona obrał zupełnie inny kurs, potępiając decyzję polskiego sądu jako atak na Unię Europejską. Ale wezwanie do innych prawicowych polityków, w tym skrajnie prawicowej liderki Marine Le Pen, aby wezwały Francję do ponownego potwierdzenia suwerenności z UE.

Tylko 36 procent Francuzów tak twierdzi Mieć nadzieję Według niedawnego sondażu Europrometer ma najniższą liczbę w Unii i 13 punktów procentowych powyżej średniej UE.

Niektórzy kandydaci na prezydenta, tacy jak Bertrand i Seattle, wezwali Francję do odrodzenia się poprzez rezygnację z ujednoliconego mandatu NATO – planu, który mocno nawiązuje do Charlesa de Gaulle’a, który podjął podobny krok w latach 60. XX wieku.

Analitycy twierdzą, że taka retoryka powoduje wśród znacznej części francuskiej populacji rosnące poczucie, że Francja straciła władzę i dumę. Dla niektórych Francuzów jedynym sposobem na odzyskanie takiego ciężaru jest uwolnienie kraju od barier unijnego prawa imigracyjnego, a zwłaszcza odcięcie się od Stanów Zjednoczonych.

„Mówi o części klasy robotniczej, ale także o społecznie odmiennych wyborcach, którzy określają się głównie poczuciem indywidualnego lub zbiorowego upadku” – powiedział lokal wyborczy Emmanuel Rivier.

„W tym sensie odpowiada sojuszowi Trumpa między upadłą klasą średnią a bogatymi konserwatystami. Suwerenny Wyborcy stanowią około 40 procent elektoratu. ”

READ  Polska pomoże firmom dotkniętym rosnącymi cenami energii - Famagusta Gazette

Wiele wydarzeń w ostatnich latach zwiększyło wśród niektórych wyborców przekonanie, że Francja musi się umocnić. Należą do nich brak sprzętu bezpieczeństwa we Francji i nieprodukowanie szczepionek na początku kryzysu koronowego; Konflikt z Anglią o prawa połowowe po Brexicie; A upokorzenie, jakie odczuwało w związku z nową umową o obronie między USA, Australią i Wielką Brytanią, znaną jako AUKUS, było anulowaniem ważnej umowy dotyczącej francuskich okrętów podwodnych.

Obwinianie UE i NATO pozwala kandydatom na prezydenta – z których wielu ma bardzo ograniczone doświadczenie w polityce zagranicznej – zaproponować proste rozwiązanie.

„Jesteśmy w bardzo znaczącym środowisku powrotu do suwerenności” – powiedział Thierry Chopin, ekspert ds. Francji i Unii Europejskiej w Jack Delors Institutional Think Tank. „Nie tylko we Francji”.

Ruch Macrona

Jeśli Cocophony jest za odepchnięciem się przeciwko UE, Macron będzie pod presją, aby ponownie pokazać, co może zrobić dla francuskich obywateli, a Paryż obejmie stanowisko przewodniczącego Rady UE 1 stycznia. Nie ogłosił jeszcze, że będzie startował na drugą kadencję, ale oczekuje się, że zrobi to na początku przyszłego roku.)

Macron może ulec pokusie, by spróbować przeforsować pakiet migracyjny UE, na przykład porozumienie w tej sprawie pozwala uniknąć spotkania przez lata.

Chociaż Macron jest zagorzałym zwolennikiem UE i bronił roli Francji w wielostronnych spółkach, niektórzy analitycy twierdzą, że czasami grał na nostalgii, że Francja powinna iść własną drogą.

Macron nie zachęcał do tych tendencji swoim oświadczeniem w sprawie NATO [that the alliance was suffering ‘brain death’]I jego przyrzeczenie [French] Ambasadorowie [in 2019] „Musimy odzyskać kontrolę” – powiedział Bruno Tetrace, zastępca dyrektora Fundacji Badań Strategicznych francuskiego think tanku.

„Nie udało mu się przekonać Francuzów, że suwerenność powinna być teraz europejska” – dodał Detroit.

Przyczyny francuskiej podejrzliwości wobec UE są liczne i złożone. Mimo to Francja przez całą swoją historię odgrywała w obozie kluczową rolę.

READ  Indie i Polska przeprowadzają 10. rundę konsultacji MSZ, omawiają kwestie regionalne i globalne

Jednak analitycy twierdzą, że podejście UE nie jest powiązane z niektórymi francuskimi wyborcami.

„Nasza kultura polityczna jest osadzona w centrum scentralizowanego państwa i jest daleka od kultury kompromisu w sercu UE” – mówi Chopin.

Chociaż Macron mógł wskazać na kilka ważnych francuskich zwycięstw w UE w swoich wczesnych dniach – kluczową uwagę, taką jak utworzenie wspólnego europejskiego długu, fundusz odzyskiwania wirusa Corona, restrukturyzacja zasad dla pracowników UE działających poza ich krajem ojczystym oraz interwencjonistyczne podejście do polityki wieloprzemysłowej – to była mała kula śnieżna z niektórymi wyborcami. Lub wielu francuskich urzędników, takich jak komisarz europejski Thierry Breton, jest kluczowymi graczami na brukselskiej scenie.

„Francuzi nie chcą opuścić UE, ale ich zaufanie do programu europejskiego i jego wkładu w obywateli francuskich spada, a świadomość tego, czym jest program europejski, jest bardzo mała” – powiedziała prezydent Tara Verma. Paryskie Biuro Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych.