Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Po kilku przypadkach Chiny narzucają Covidowi blokadę w Xi’an | Chiny

Bardzo rozpowszechniona wtórna substancja Omicron, dominująca już w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, spowodowała zamknięcie części starożytnego chińskiego miasta Xi’an, liczącego 13 milionów mieszkańców, na siedem dni.

Firmy, szkoły i restauracje w mieście Xi’an zostaną zamknięte na tydzień, poinformowali we wtorek urzędnicy, po tym, jak chińskie miasto zarejestrowało garstkę COVID-19 sprawy. Stolica prowincji Shaanxi zgłosiła od soboty 18 przypadków w klastrze prowadzonym przez szybko rozprzestrzeniający się wariant Omicron, zgodnie z oficjalnymi powiadomieniami.

Niektórzy mieszkańcy „obszarów wysokiego ryzyka” zostali poproszeni o pozostanie w domu.

Zhang Yi z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Shaanxi powiedział lokalnym mediom, że za niedawną epidemią w Xi’an stoi podkomponent firmy Omicron, znany jako BA.5.

„Wariant Omicron BA.5 jest bardziej przenoszony i rozprzestrzenia się szybciej niż poprzedni podszczep BA2.2 i ma większe szanse na uniknięcie przeciwciała” – powiedział Zhang chińskim mediom we wtorek.

Eksperci twierdzą, że odkrycie BA.5 dodaje nowe komplikacje do ścisłej chińskiej polityki nieproliferacji. Wariant Omicron jest bardziej przenośny niż BA.2.2, który był przyczyną ostatnich wybuchów epidemii w Szanghaju i Pekinie.

Chiny to ostatnia duża gospodarka powiązana z Strategia zero covidPublikowanie nagłych zamknięć, kwarantanny i ograniczeń w podróżowaniu w celu pozbycia się nowych infekcji.

Urzędnik miejski Zhang Xuedong powiedział na konferencji prasowej, że Xi’an wdroży „siedmiodniowe tymczasowe środki monitorujące”, które „pozwoli społeczności zachować jak największy spokój, ograniczy mobilność… i zmniejszy ryzyko przeniesienia wirusa”.

„Musimy ścigać się z czasem i wirusem … aby chronić się przed wszystkimi potencjalnymi niebezpieczeństwami i ukrytymi niebezpieczeństwami oraz zdecydowanie uniknąć eksplozji rozprzestrzeniania się społeczności” – powiedział Zhang.

Władze miasta poinformowały w komunikacie, że publiczne miejsca rozrywki, w tym bary, kafejki internetowe i bary karaoke, zostaną zamknięte w środę od północy.

Dodał, że restauracje nie będą mogły serwować posiłków w pomieszczeniach, ale mogą nadal świadczyć usługi na wynos.

Szkoły wcześnie rozpoczynają wakacje, a uniwersytety zamykają swoje kampusy.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Xi’an – dom Terakotowych Wojowników – z wcześniejszym doświadczeniem Jedno z najdłuższych zamówień na pobyt w domu w ChinachZostał zamknięty przez miesiąc między grudniem a styczniem, ponieważ wykryto tysiące przypadków Covid.

Władze miasta znalazły się pod ostrzałem Za radzenie sobie z blokadą, nękaną problemami z zaopatrzeniem w żywność i tragediami medycznymi spowodowanymi odmową dostępu pacjentów do szpitali.

Niektórzy mieszkańcy wyrazili swoje niezadowolenie z zamknięć w mediach społecznościowych.

„Wydaje się, że są uzależnieni od blokad. Co oni w ogóle robią? „, napisał jeden na platformie Weibo podobnej do Twittera.

Inny skarżył się: „Znowu jesteśmy”.

Według Narodowej Komisji Zdrowia Chiny zgłosiły we wtorek 335 nowych przypadków krajowych, w większości bezobjawowych.

W Szanghaju urzędnicy miejscy ogłosili we wtorek dwie nowe rundy masowych testów Covid dla większości z 25 milionów mieszkańców w ciągu trzech dni, powołując się na potrzebę śledzenia infekcji związanych z epidemią w salonie karaoke.

„Żadna rodzina ani osoba nie powinna zostać pominięta” – powiedział o teście rząd miasta.

Tymczasem w centralnej prowincji Anhui 1,7 miliona ludzi w dwóch prowincjach otrzymało rozkaz pozostania w domu do wtorku.

Z Agence France-Presse i Reuters

READ  Luizjana cierpi „katastrofalne” szkody, gdy milion ludzi traci moc w następstwie huraganu – śledź aktualizacje na żywo