Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Po 15 września ukraińskie zboże nie będzie wpuszczane do Polski – to pierwsza wiadomość

Po 15 września ukraińskie zboże nie będzie wpuszczane do Polski – to pierwsza wiadomość

Waldemar Tesca/PAB

Polska przedłuży zakaz importu ukraińskiego zboża po 15 września – zapowiedział polski minister rolnictwa.

„Nie wpuścimy ukraińskiego zboża do Polski po 15 września, ponieważ interesy polskich rolników są dla nas ważniejsze niż jakiekolwiek regulacje UE” – powiedział w niedzielę w Częstochowie Robert Tellus.

28 kwietnia Komisja Wyborcza osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ograniczeń w imporcie ukraińskich produktów rolno-spożywczych, a 2 maja ogłosiła tymczasowy zakaz importu pszenicy, kukurydzy i rzepaku. i nasiona słonecznika z Ukrainy. W zeszłym miesiącu zakaz został przedłużony do 15 września.

W poniedziałek Telles uda się do Hiszpanii, aby wziąć udział w szczycie ministrów rolnictwa UE, w którym będzie starał się uzyskać wsparcie UE na przedłużenie zakazu.

„Wiemy, co się stanie, jeśli ukraińskie zboże trafi do Polski po 15 września” – powiedział Delas, dodając, że „ceny zboża są niskie, a magazyny zboża przepełnione”, co jeszcze bardziej utrudni sytuację.

„Będziemy go bronić, bo głęboko wierzymy (ban-PAP), że jest to w naszym interesie” – powiedział.

Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski powiedział, że polski rząd przyznał już polskim rolnikom dotacje o wartości 15 miliardów złotych (3,3 miliarda euro), podczas gdy pomoc UE ​​sięgnęła 300 milionów złotych (66,7 miliona euro).

READ  Arsenal zbliża się do transakcji o wartości 22 milionów funtów za gwiazdę Pucharu Świata w Polsce, Jakuba Kiwiora z drużyny Serie A Spezii po transferze Leandro Trazzarda