Firma Aitech, producent potężnych komputerów do zastosowań wojskowych, lotniczych i kosmicznych, ogłosiła zastosowanie rozwiązania Nvidia Jetson TX2i (SoM) w nowym systemie z promieniowaniem. Aitech S-A1760 Venus to komercyjny, gotowy system (COTS), który może być używany w statkach kosmicznych i małych satelitach i wykorzystuje około 1 TFLOPS FP32 „wydajności sztucznej inteligencji”, mówi Nvidia.
Istnieje rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane obrazowanie i przetwarzanie danych w wielu zastosowaniach kosmicznych, ale wyposażenie małego satelity w wysokowydajny komputer z obsługą radarów jest bardzo drogi, ponieważ satelity mają być małe i lekkie w waga. W tym miejscu do gry wchodzi system S-A1760 Venus firmy Aitech.
według Ty, S-A1760 Venus celuje w „krótkotrwałe loty kosmiczne”, a także do zastosowań satelitarnych na orbicie bliskiej Ziemi (NEO) i niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Najlepiej sprawdza się jako „przetwarzanie wideo i sygnału w systemach rozproszonych”.
W sercu Nvidii Jetson TX2i SoM Znajduje się na firmowym systemie Tegra X2 (SoC), który integruje dwa lub cztery rdzenie Cortex-A57 ogólnego przeznaczenia dla procesora. Wykorzystuje również procesor graficzny GP10B, który jest oparty na architekturze Pascal Nvidii, składającej się z 256 rdzeni CUDA, zapewniających wydajność do 1,26 FP32 TFLOPS (około 1 TFLOPS w przypadku S-A1760 Venus) do sztucznej inteligencji lub przetwarzania obrazu. Tegra X2 może również podłączyć do sześciu kamer (12 za pośrednictwem kanałów wirtualnych) i jednocześnie kodować/dekodować do 1/2 strumieni wideo 4Kp60 lub 4/20 1080p60 HEVC.
Tegra X2 SoC firmy Nvidia nie jest wzmocniona promieniowaniem, ale przy odpowiedniej ochronie może być nadal używana w niektórych zastosowaniach lotniczych. Aitech S-A1760 Venus Small Form Factor System przeszedł normę kwalifikacyjną na poziomie Series 300, która definiuje wymagania dotyczące odporności na promieniowanie dla komponentów i systemów kosmicznych, które nie są używane w dalekich przestrzeniach kosmicznych lub zastosowaniach dalekiego zasięgu.
Moduł Jetson TX2i do zastosowań przemysłowych i trudnych warunków ma 8 GB 128-bitowej pamięci LPDDR4 i 32 GB pamięci eMMC 5.1, co wydaje się wystarczająco dobre dla aplikacji kosmicznych, które zwykle są dedykowane i zasobooszczędne. Tymczasem Aitech S-A1760 Venus ma wyjścia GbE, UART Serial, USB 2.0, CANbus i DVI/HDMI. Możliwości przechwytywania wideo obejmują wejście HD-SDI z dedykowanym koderem H.264 i ośmioma kanałami kompozytowymi RS-170A (NTSC)/PAL.
Dan Moore, Video Product Line i GPGPU Manager w Aitech, powiedział w oświadczeniu. „Dzięki walidacji tych kosmicznych systemów COTS opartych na jasno określonym i uznanym poziomie kwalifikacji pomagamy prowadzić rozwój komercyjnych zastosowań kosmicznych i innowacji dla małych konstelacji satelitarnych”.
Nvidia w kosmosie
Jedną z interesujących rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę w przypadku S-A1760 Venus firmy Aitech, jest to, że będzie to pierwsze rozwiązanie oparte na Nvidia SoC, które będzie zasilać sprzęt taki jak satelity. Ale to nie pierwszy raz, kiedy widzieliśmy technologię kosmiczną Nvidii.
Wybrane Lenovo ThinkPady zostały zatwierdzone do użytku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a komputery te w przeszłości korzystały z procesorów graficznych firm ATI Technologies (obecnie AMD) i Nvidia. Oczywiście wyświetlanie grafiki i prawdopodobnie uruchamianie niektórych symulacji różni się od obsługi satelity lub jednostki wewnątrz statku kosmicznego.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie