Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Planety poza naszym Układem Słonecznym

Kempton zauważył, że chociaż planeta jest gorąca według ludzkich standardów, jest znacznie chłodniejsza niż oczekiwano. Dzieje się tak, ponieważ, ku zaskoczeniu naukowców, jej niezwykle jasna atmosfera odbija większość światła gwiazdy macierzystej, zamiast je pochłaniać i ogrzewać.

Nowe obserwacje mogą otworzyć drzwi do głębszej wiedzy o tym, jaki rodzaj planety jest spowity niepewnością. Mini-Neptuny — lub pod-Neptuny, jak je nazwano w artykule — to najpowszechniejszy typ planet w galaktyce, ale dla nas tajemniczy, ponieważ nie występują w naszym Układzie Słonecznym. Dotychczasowe pomiary pokazują, że wygląda bardzo podobnie, powiedzmy, do miniaturowej kopii naszego własnego Neptuna. Poza tym niewiele wiadomo.

„Przez mniej więcej ostatnią dekadę jedyne, co naprawdę wiedzieliśmy o tej planecie, to to, że atmosfera była pochmurna lub rozmyta”. w południowej Kalifornii. „Ten artykuł ma naprawdę imponujące implikacje dla dodatkowych szczegółowych wyjaśnień klimatu – dla spojrzenia na szczegółową fizykę zachodzącą w atmosferze tej planety”.

Nowe prace wskazują, że planeta mogła uformować się daleko od swojej gwiazdy, typ znany jako czerwony karzeł, a następnie stopniowo opadać spiralnie do swojej obecnej, bliskiej orbity. Rok planety – jedno okrążenie gwiazdy – zajmuje tylko 1,6 dnia ziemskiego.

„Najprostszym wyjaśnieniem, jeśli znajdziesz planetę bardzo bogatą w wodę, jest to, że powstała ona daleko od gwiazdy macierzystej” – powiedział Kempton.

Potrzebne będą dalsze obserwacje, aby ustalić więcej szczegółów na temat GJ 1214 b, jak również dat powstania innych planet w mniejszej klasie Neptuna. Podczas gdy wodnista atmosfera wydaje się prawdopodobna dla tej planety, możliwy jest również znaczący składnik metanu. Wyciągnięcie szerszych wniosków na temat formowania się mini-Neptunów będzie wymagało głębszej obserwacji większej ich liczby.

„Obserwując całą masę takich rzeczy, mamy nadzieję, że uda nam się zbudować spójną historię” – powiedział Kempton.

READ  Naukowcy odkryli nową obcą planetę, która w swoim rdzeniu skrywa zadziwiającą tajemnicę.