Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Plan Polski podarowania Orbánowi cennego dokumentu budzi wstyd

Lokalni urzędnicy i urzędnicy w centralnej Polsce planują w poniedziałek zaprezentować Węgrom jeden z najcenniejszych rękopisów w kraju sprzed 500 lat, podkreślający bliskie więzy między tymi dwoma krajami.

Burmistrzowie Doranu i urzędnicy kościelni podpisali petycję wzywającą prawodawców do porzucenia planów wydania XV-wiecznego dokumentu napisanego przez florenckiego pisarza i ilustratora Naldusa Naldiusa.

„Mamy opinię ekspertów, że to posunięcie byłoby niezgodne z konstytucją” – powiedział wojewoda Piotr Galbecki. „Myślę, że powinniśmy przemawiać do serc prawodawców i ich sumień. Tu nie ma miejsca na politykę”.

Historyk i ustawodawca z Piotrem Babinetzem, prawicową partią rządzącą w Polsce, zaproponował ustawę, która pozwoliłaby rządowi na zdobycie w podpisach 25 mln slotów (6,2 mln dolarów) i przekazanie ich rządowi premiera Victora Orbana. .

Gest ten ma na celu podkreślenie ścisłych więzi między obydwoma krajami i ich rządami oraz odpowiedź na decyzję Węgier o przekazaniu 16 sierpnia pozłacanej zbroi króla Polski Zygmunta II w zeszłym roku.

Pracując na dworze króla Węgier Macieja Korwina, Noldas Naldius zaprojektował misternie zdobiony rękopis. Książka, opisująca bibliotekę króla węgierskiego, została sprzedana Doranowi przez kupca w połowie XVI wieku i do dziś tam pozostaje.

Donetta Riskovska-Mirovska, szefowa Biblioteki Publicznej w Doranie, określiła rękopis jako „unikalny i cenny” i powiedziała, że ​​żadne pieniądze nie zrekompensują jego utraty na rzecz dziedzictwa kulturowego Polski.

Przyłączył się do innych urzędników bibliotecznych, sprzeciwiając się projektowi „dziwacznemu” i sprzecznemu z polskim prawem ochrony dziedzictwa narodowego.

Polska utraciła swoje dziedzictwo kulturowe – zwłaszcza ze zbiorów sztuki i księgozbiorów – przez całą swoją historię, ale zwłaszcza podczas bombardowań i grabieży II wojny światowej.

READ  Polska wycofuje swój „antyeuropejski” wniosek na Biennale w Wenecji