Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Plan masowych szczepień brazylijskich piłkarzy napotyka przeszkodę

(Reuters) – Plan podania szczepionek przeciwko COVID-19 zawodowym piłkarzom w Brazylii wpadł w kłopoty w środę, gdy organ ds.zdrowia (Anvisa) powiedział, że wszelkie szczepionki importowane z sektora prywatnego muszą trafiać bezpośrednio do publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Anvisa poinformowała również, że szczepionki przekazane przez chińską firmę Sinovac Biotech Ltd firmie CONMEBOL nie uzyskały jeszcze pełnego zatwierdzenia regulacyjnego w Brazylii.

„Prawo brazylijskie przewiduje, że podmioty prywatne, takie jak CONMEBOL, mogą importować własne szczepionki, ale jest warunek” – powiedział Reuterowi przedstawiciel Anvisa.

„Powinien zostać przekazany do SUS (Public Health System), chyba że wszystkie grupy wysokiego ryzyka zostały już zaszczepione”.

Przedstawiciel dodał, że gdy wszystkie wrażliwe osoby otrzymają, prywatne firmy mogą wziąć połowę, podczas gdy druga połowa trafi do SUS.

Brazylia do tej pory zaszczepiła 27,8 miliona ludzi, czyli około 13% jej populacji. Ponad 77 milionów należy do grup priorytetowych.

Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w Brazylię, a tysiące ludzi umiera każdego dnia. Liczba ofiar śmiertelnych osiągnęła obecnie 361 000, więcej niż w jakimkolwiek kraju z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych.

Niepowodzenie nastąpiło dzień po tym, jak Sinovac ogłosił, że przekaże CONMEBOL 50000 szczepionek, aby zaszczepić zawodników w najlepszych ligach męskich i żeńskich na całym kontynencie.

Posunięcie to ma pomóc w zapewnieniu sprawnej realizacji Copa América, międzynarodowego turnieju wszystkich 10 drużyn z Ameryki Południowej, zaplanowanego na czerwiec i lipiec w Argentynie i Kolumbii będącej gospodarzem.

CONMEBOL powiedział, że każde konsorcjum będzie odpowiedzialne za import i stosowanie szczepionek. Oczekuje się, że w piątek odbędzie się posiedzenie Rady CONMEBOL w celu omówienia tej kwestii.

(Przygotowane przez Andrew Downey; montaż przez Stephena Coatesa)

READ  Polscy producenci rozmawiają o przyszłości: własności intelektualnej i koprodukcji międzynarodowej