Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Plaga twórców komputerów i kontrolerów Kosmicznego Teleskopu Hubble’a • The Record

Dobra wiadomość, fani Hubble’a – NASA uważa, że ​​mogło dojść do ustalenia, co wkurzyło orbitujące obserwatorium: moduł sterowania mocą misfit (PCU).

Agencja jest tylko powiedz PCU jest „prawdopodobną” przyczyną technicznego załamania Hubble’a w tym momencie, ale teoria jest na tyle silna, że ​​inżynierowie dali zielone światło, aby rozpocząć procedurę przełączania na komponenty zasilania zapasowego w statku kosmicznym.

Przypominamy, że Hubble nie jest obecnie w stanie przeprowadzić żadnej nauki: jego czujniki są nieaktywne i są w trybie awaryjnym, ponieważ komputer sterujący sprzętem. W tajemniczy sposób zatrzymany. NASA próbuje znaleźć przyczynę wypadków, a teraz wątpliwości padają na źródło zasilania.

PCU znajduje się w Jednostce Sterowania i Przetwarzania Danych Instrumentu Naukowego (SI C&DH) i odpowiada za utrzymywanie stałego napięcia zasilającego użyteczne komputery. Zawiera regulator, który ma zapewnić stały dopływ pięciu woltów prądu do tego komputera i jego pamięci.

Jeśli to napięcie wzrośnie lub spadnie poniżej akceptowalnego poziomu, wtórny obwód zabezpieczający wyłączy komputer obciążenia. Zespół uważa, że ​​możliwe jest, że regulator wysyła napięcie poza dopuszczalnymi poziomami lub że obwód zabezpieczający w jakiś sposób utknął w stanie „wytłumionym”.

Pogorszenie w czasie wydaje się być najbardziej prawdopodobną przyczyną, chociaż zespół może jedynie podać najlepsze przypuszczenia na podstawie dostępnej telemetrii. PCU również nie mogła go zresetować komendami z ziemi.

W związku z tym planuje się przejście na zapasową stronę SI C&DH, która obejmuje zapasową PCU. Oznacza to więcej wymiany sprzętu niż byłoby to idealne, ale jeśli wszystko pójdzie dobrze, operacje naukowe można wznowić w ciągu kilku dni.

Podobna zmiana miała miejsce w 2008 roku, jak zauważyliśmy لاحظ W naszym poprzednim reportażuMisja promu kosmicznego miała odwiedzić teleskop w następnym roku. Jeśli sprawy nie pójdą zgodnie z planem, istnieje realne niebezpieczeństwo, że teleskop będzie po prostu nadal wirował cicho, utknął w trybie awaryjnym, podczas gdy inżynierowie rozważają Plan B.

READ  Deszcz meteorytów Lyrid ma oślepić obserwatorów gwiazd w sobotę z prędkością do 18 meteorów na godzinę

Zmiana ma rozpocząć się dzisiaj, 15 lipca, a jeśli wszystko pójdzie dobrze, działalność naukowa powinna zostać wznowiona w przyszłym tygodniu.

Ponieważ jutro jest piątek, podnosimy piwo, a potem inżynierowie pracujący nad odzyskaniem teleskopu. I trzymajmy kciuki, aż nauka powróci po długim czasie ®