Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

PKN Organ ogłasza duży projekt ekspansji petrochemicznej w Polsce – Inżynieria Chemiczna

PKN Orlan (Peugeot, Polska) Peugeot inwestuje w rozbudowę kampusu olimpijskiego w zakładzie produkcyjnym. Jest to sztandarowy projekt Strategicznego Programu Rozwoju Petrochemii i największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Kompleks Olympus III jest budowany przy użyciu zaawansowanych technologii, które między innymi zapewniają wysoką efektywność energetyczną, zmniejszając emisję CO2 o 30% na tonę produktu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny CO2, poprawi to bezpośrednio konkurencyjność zakładu produkcyjnego. Zakończenie projektu planowane jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a rozpoczęcie produkcji na początku 2025 roku. Kampus olimpijski obejmuje obszar około 100 hektarów, czyli ponad 140 boisk do piłki nożnej. Projekt wnosi około 1 miliarda złotych do corocznej EPIDTA firmy.

Produkty petrochemiczne wytwarzane na kampusie olimpijskim będą podstawą do produkcji wszelkiego rodzaju produktów, takich jak produkty codziennego użytku, takie jak środki czystości, higieny i wyroby medyczne, a także włókna syntetyczne do produkcji odzieży ochronnej i masek. Posłużą do produkcji części samochodowych, sprzętu AGD i RTV.

„To ważny moment dla PKN Orlan i polskiej branży petrochemicznej. PKN ORLEN na bieżąco dołączy do najlepszych producentów petrochemicznych na rynku europejskim, co w dłuższej perspektywie ochroni jego konkurencyjność i zwiększy odporność na niekorzystne megatrendy. na rynku paliw. Potencjał jest ogromny, chcemy go wykorzystać, aby zapewnić maksymalną wartość w odpowiedzi na stopniowo rosnące zapotrzebowanie na duże ilości produktów petrochemicznych, co przyniesie korzyści spółkom z grupy, naszym partnerom i polskiej gospodarce, np. Będzie bardziej konkurencyjna – powiedział Daniel Obajtek, prezes i prezes zarządu PKN Arlene.

Rozbudowa kompleksu Olefin w zakładzie produkcyjnym w Pckock wpisuje się w strategię ORLEN2030, w ramach której PKN spodziewa się osiągnąć neutralność węglową do 2050 roku. Aby osiągnąć ten cel, firma dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla z istniejących aktywów rafineryjnych i petrochemicznych. Do 2030 roku zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 33% na megawatogodzinę energii elektrycznej.

READ  Polska grozi „stanowczymi” działaniami, jeśli UE nie zatwierdzi okupu - Politico

„Od trzech lat PKN Arlon jest największym procesem inwestycyjnym w swojej historii. Wzmacnia i gwarantuje dynamiczny rozwój polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Plan inwestycyjny PKN ORLEN przyniesie korzyści także Grupie Lotosu, która będzie dostarczać produkty ropopochodne do produkcji petrochemikaliów. Miasto Peugeot i sąsiednie gminy również odniosą korzyści, ponieważ na rozbudowanym kampusie olimpijskim zostaną utworzone nowe miejsca pracy. Projekt docelowo zwiększy zatrudnienie PKN ORLEN o około 380 etatów. Cały projekt petrochemiczny wygeneruje 160 mln zł linii do budżetu państwa. Projekt zwiększy również dostępność podstawowych petrochemikaliów, co będzie stanowić platformę dla rozwoju polskiego przemysłu chemicznego i będzie miało bardziej pozytywny wpływ na całą gospodarkę.

Rada Nadzorcza PKN ORLEN zakończyła realizację tego planu strategicznego, który przy jego zatwierdzaniu uwzględnił złożenie wniosku o pomoc publiczną do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Wartość projektu szacuje się na 13,5 mld zł, w oparciu o kompleksową ofertę na krakersy parowe i instalacje powiązane oraz szczegółowy szacunek kosztu niezbędnej infrastruktury. Plan tego projektu został przygotowany zgodnie z najlepszymi praktykami na świecie.

Decyzja Rady Nadzorczej otwiera drogę do podpisania umowy na rozbudowę III kompleksu olimpijskiego w formule EPCC, czyli Hyundai Engineering i Technicos Reunitas. Dodatkowo do realizacji tego projektu została zainstalowana spółka celowa ORLEN Olefiny.

„Jesteśmy dumni, że nasza oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony PKN ORLEN. Plan ekspansji Olfins Complex to dla nas doskonała okazja do rozszerzenia naszej obecności w Europie jako światowej klasy wykonawcy EBC ”- powiedział Chang Huq Kim, dyrektor generalny Hyundai Engineering.

„Cieszymy się, że możemy realizować tak ważny projekt, który będzie kamieniem węgielnym rozwoju działalności petrochemicznej PKN Arlan. Angażując się w ten projekt, utrzymamy naszą obecność w Polsce i potwierdzimy naszą gotowość do wspierania PKN Arlene w realizacji przyszłych projektów – powiedział Juan Lade, Prezes Technicos Runidas.

READ  Iga Świątek wysyła Billy'ego Jeana Kinga do finału

Rozbudowa kampusu jest pierwszą tego typu w Europie w ostatnich latach. Zauważając, że inne europejskie firmy są również reprezentowane przez podstawowe petrochemikalia, ogłosili plany zwiększenia mocy produkcyjnych olefin. Jednak dzięki skutecznej strategii przygotowania projektów i kontraktacji PKN Arlene od ponad 12 miesięcy wyprzedza konkurencję i będzie pierwszą firmą, która zajmie się niedoborem podstawowych produktów na rynku.

Rozbudowa kampusu olimpijczyków umożliwi PKN Arlan rozwój gospodarek kluczowych dla jego konkurencyjności. Obecnie firma posiada 5% udział w europejskim rynku petrochemicznym. Kiedy plan wejdzie w życie, stawka wzrośnie do 6,4%. W ten sposób PKN ORLEN umocni swoją wiodącą pozycję w Europie Środkowej i dołączy do grona największych producentów petrochemicznych, takich jak Dow, Sabic, Enios czy BASF.

Obecnie wydajność krakera parowego wynosi 640 000 ton rocznie. Olefiny III planują zwiększyć swoje rzeczywiste moce produkcyjne do 1040 tys. Ton, czyli około 60%. Łączna produkcja petrochemiczna Grupy ORLEN to obecnie ponad 5 mln ton, która ma wzrosnąć do ponad 1 mln ton.

Realizacja tego projektu jest znaczącym krokiem w kierunku wzmocnienia działu petrochemicznego w fabryce Peugeota. Po planowanej produkcji na początku 2025 r. Udział ropy naftowej wykorzystywanej do produkcji produktów petrochemicznych w Pjongjangu wzrośnie z 14% do 19%. Jest to szczególnie istotne, ponieważ popyt na wysokomarżowe produkty petrochemiczne wzrośnie do 80% do 2050 r., A popyt na produkty rafineryjne spada i oczekuje się wzrostu.

W ramach projektu PKN ORLEN rozważy zamknięcie części wybudowanej 40 lat temu fabryki Olefin o zdolności produkcyjnej ok. 340 tys. Ton i niskiej mocy operacyjnej i energetycznej. Zmodernizowany zostanie nowoczesny teren o ładowności ok. 300 tys. Ton. Co jednak najważniejsze, grupa zbuduje nowy krakers parowy o pojemności 740 000 ton. Kompleks będzie obejmował również pięć dodatkowych jednostek produkcyjnych, w tym nową dużą fabrykę tlenku etylenu i glikolu. Po ukończeniu Olympus Complex III dodatkowo zwiększy zdolność PKN Orlan do produkcji innych pochodnych etylenu, zapewniając dodatkową marżę i zwiększając wskaźniki przychodów.

READ  Polski Eurocash uczestniczy w Arhelionie