Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pillars of Creation ujawnione na oszałamiających nowych zdjęciach z teleskopu Jamesa Webba

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) uchwycił oszałamiający widok Filarów Stworzenia – kultowego gwiezdnego żłobka, w którym tworzone są nowe generacje gwiazd.

Filary Stworzenia znajdują się około 7000 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Węża i stanowią część rozległej Mgławicy Orzeł. Cztery wyraźne filary, które tworzą krajobraz, mają imponującą średnicę 4-5 lat świetlnych i reprezentują regiony aktywnego formowania się gwiazd.

W latach 1995 i 2014 Teleskop Kosmiczny Hubble’a wykonał zdjęcia słupów z niesamowitymi szczegółami w widzialnej części widma światła. Jednak chociaż te przerażająco piękne ujęcia wciąż są wspaniałe same w sobie, bledną w porównaniu ze świeżym krajobrazem, który uchwyciły oczy JWST.

Zdjęcie filarów stworzenia z 2014 roku w świetle widzialnym z Teleskopu Hubble’a (po lewej) obok nowego widoku w bliskiej podczerwieni (po prawej) dzięki uprzejmości JWST, Alyssy Pagan (@STScI))

Nowy obraz Webba został uchwycony w bliskiej podczerwieni części widma elektromagnetycznego – długości fali normalnie niewidocznej dla ludzkiego oka – za pomocą kamery bliskiej podczerwieni (NIRCam) teleskopu.

Jedną z zalet fotografowania gwiazd na tej długości fali jest to, że światło podczerwone jest w stanie przejść przez gęste obłoki międzygwiazdowego pyłu, które przesłaniają mgławice łatwiej niż światło poruszające się w widzialnej części widma elektromagnetycznego.

Innymi słowy, szukając konkretnie światła bliskiej podczerwieni, Webb może zajrzeć pod zasłonę pyłową, która charakteryzuje wcześniejsze zdjęcia Filarów Stworzenia z teleskopu Hubble’a.

Nowy obraz Filarów Stworzenia w bliskiej podczerwieni uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Nowy obraz Filarów Stworzenia w bliskiej podczerwieni uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Ostry obraz w podczerwieni JWST ujawnia nowe szczegóły w zimnej, zakurzonej strukturze pióropuszy. Można zaobserwować falowe wzory przenikające filary, gdy strumień promieniowania z energetycznych młodych gwiazd kształtuje otaczającą materię. Cząsteczki wodoru tworzące się w chaotycznym środowisku świecą na czerwono.

Wokół filarów znajduje się zdumiewająca liczba jasnoczerwonych młodych gwiazd, świecących na widmowym niebieskim tle ośrodka międzygwiazdowego.

READ  Innowacyjny rozszczepialny żagiel słoneczny, finansowany przez NASA, może przenieść naukę do nowych, ekscytujących miejsc

Od teraz astronomowie będą wykorzystywać obserwacje z Teleskopu Webba, aby lepiej zdefiniować modele formowania się gwiazd i zawęzić wiedzę na temat tego, ile materii pozostaje w regionie mgławicy, z którego mogą powstać nowe ciała gwiazdowe.

Wejdź na stronę naukową IGN, aby uzyskać więcej wiadomości naukowych i zobaczyć, jak oddany gracz odtworzył Pillars of Creation i wiele innych kosmicznych cudów w grze Minecraft.

Anthony Wood jest niezależnym pisarzem naukowym w IGN