Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pierwszy w pełni prywatny zespół astronautów przybywa na Międzynarodową Stację Kosmiczną |  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Pierwszy w pełni prywatny zespół astronautów przybywa na Międzynarodową Stację Kosmiczną | Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Pierwszy całkowicie prywatny zespół astronautów został wysłany do Międzynarodowa Stacja Kosmiczna Przybył bezpiecznie w sobotę, aby rozpocząć tygodniową misję okrzykniętą kamieniem milowym w komercyjnych lotach kosmicznych.

Do spotkania doszło około 21 godzin po tym, jak czteroosobowy zespół reprezentujący start-up Axiom Space z Houston wystartował w piątek z NASA Kennedy Space Center na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9.

Kapsuła Crew Dragon została podniesiona na orbitę przez rakietę, która zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej około godziny 8.30 czasu wschodniego w sobotę, gdy dwa statki kosmiczne unosiły się prawie 250 mil nad środkowym Atlantykiem, transmisja na żywo NASA Pokaż transmisję internetową.

Ostateczne podejście zostało opóźnione z powodu usterki technicznej, która zakłóciła transmisję wideo wykorzystywaną do monitorowania spotkania kapsuły ze stacją kosmiczną. Usterka zmusiła Crew Dragona do zatrzymania się i utrzymania pozycji 20 metrów od stacji przez około 45 minut, podczas gdy kontrola misji pracowała nad rozwiązaniem problemu.

Oczekiwano, że po zakończeniu dokowania, skompresowanie i sprawdzenie szczelności zamkniętego korytarza między stacją kosmiczną a kapsułą załogi zajmie jeszcze około dwóch godzin, zanim włazy zostaną otwarte, umożliwiając nowo przybyłym astronautom wejście na pokład.

Wielonarodowym zespołem Axiom, który planuje spędzić osiem dni na orbicie, kierował emerytowany astronauta NASA Michael Lopez Alegria, 63-letni wiceprezes firmy ds. rozwoju biznesu.

Drugim dowódcą był Larry Connor, przedsiębiorca z branży nieruchomości i technologii oraz pilot akrobatyczny z Ohio, który został wyznaczony na pilota misji. Connor jest po siedemdziesiątce, a firma nie podała jego dokładnego wieku.

Wśród załogi Ax-1 byli filantrop inwestor i były izraelski pilot myśliwski Eitan Step (64 lata) oraz kanadyjski biznesmen i filantrop Mark Bathy (52 lata), obaj pełnią funkcję specjalistów misji.

Stipe został drugim Izraelczykiem, który poleciał w kosmos po Ilan Ramonie, który zginął wraz z sześcioma członkami załogi NASA w katastrofie promu kosmicznego Columbia w 2003 roku.

READ  Virgin Orbit oficjalnie zamyka swoje starty w kosmosie

Dołączą do obecnych na ISS siedmiu stałych członków załogi opłacanej przez rząd stacji kosmicznej: trzech amerykańskich astronautów i jednego niemieckiego astronauty z Europy. Próżnia agencji i trzech rosyjskich kosmonautów.