Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pierwszy lot kosmiczny w Wielkiej Brytanii rozpocznie się w 2023 roku – ale nie będzie wyglądał jak nic z NASA  Nauka |  Aktualności

Pierwszy lot kosmiczny w Wielkiej Brytanii rozpocznie się w 2023 roku – ale nie będzie wyglądał jak nic z NASA Nauka | Aktualności

Wielka Brytania przygotowuje się do pierwszego startu kosmicznego w swojej historii w 2023 roku w historycznym momencie dla rozwijającego się krajowego sektora kosmicznego, ale historyczne wydarzenie nie będzie wyglądało jak rakieta wystrzelona przez NASA, powiedziano Express.co.uk. Virgin Orbit ma nadzieję wysłać rakietę LauncherOne na orbitę na początku przyszłego roku w ramach misji Start Me Up firmy.

Ale zamiast rakiety wystrzeliwanej bezpośrednio z ziemi w tak zwanym pionowym starcie, który zwykle można zobaczyć podczas startu NASA lub SpaceX, wyrzutnia LauncherOne najpierw przeleci tysiące mil w powietrzu pod skrzydłem zmodyfikowanego Boeinga 747 .

Zmodyfikowany samolot, nazwany Cosmic Girl, ma wystartować z Spaceport Cornwall na lotnisku Newquay w Kornwalii, w tak zwanym poziomym starcie.

W nocy 31-tonowa rakieta LauncherOne będzie przenoszona pod lewym skrzydłem Cosmic Girl podczas startu z pasa startowego. Plan wystartuje około północy przed lotem do wcześniej określonego punktu na południowo-zachodnim krańcu Irlandii, nad Oceanem Atlantyckim.

Zmodyfikowany Boeing 747-400 będzie następnie latał w pętli, dopóki inżynierowie startowi nie dadzą zgody na odpalenie rakiety. Po 16-minutowym odliczaniu Kosmiczna Dziewczyna wypuści rakietę spod skrzydła i bezpiecznie odleci.

Następnie uruchomią się silniki rakietowe Launchera One, wystrzeliwując LauncherOne z prędkością do 22 razy większą niż prędkość dźwięku, gdy opuszcza on atmosferę i trafia na niską orbitę okołoziemską w celu rozmieszczenia satelitów.

Szefowa Spaceport Cornwall, Melissa Thorpe, powiedziała Express.co.uk, że ma nadzieję, że będzie to pierwszy z wielu poziomych startów, bez planów, aby jej port kosmiczny był gospodarzem pionowego startu w stylu NASA.

Powiedziała: „Bardzo interesują nas tylko starty lotnicze. Dla nas mamy pas startowy, który jest naszą platformą postojową. To nasz atut. Jest długi i wychodzi na morze i właśnie tego potrzebujesz do startów lotniczych”.

„Poza tym jesteśmy lotniskiem. Integrujemy starty z aktywnym lotniskiem i nie zamykamy rzeczywistej strony lotu… nie musimy po prostu przyspieszyć procesu startu.”

READ  Sonda asteroid NASA robi pierwsze zdjęcie, odsłaniając pole gwiazd

Czytaj więcej: Tajemnica MH370 pogłębia się wraz z „poważną wadą” w oficjalnej analizie

To początek szerszego zestawu działań… jako model biznesowy, który sprawdza się naprawdę dobrze. „

Thorpe dodał, że misja Start Me Up firmy Virgin Orbit, nazwana na cześć piosenki słynnego brytyjskiego zespołu rockowego The Rolling Stone o tej samej nazwie, będzie pierwszą z wielu poziomych startów obsługiwanych przez port kosmiczny.

Powiedziała: „To nie jest cud jednego przeboju. To pierwszy zrównoważony biznes z Virgin w ciągu najbliższych kilku lat, ale będziemy mieć innych operatorów startowych, którzy będą korzystać z witryny teraz, gdy my ogłosiliśmy, że jesteśmy otwarci na interesy”.

Minister nauki George Freeman, który jest także ministrem ds. Przestrzeni kosmicznej, powiedział Express.co.uk podczas ekskluzywnego wywiadu, że główną strategią jest uczynienie Wielkiej Brytanii „domem komercyjnego sektora kosmicznego w miarę jego wzrostu”.

Powiedział: „Widzimy ruch z okresu zdominowanego przez zimną wojnę, w której przestrzeń była w dużej mierze zdominowana przez pionowe suwerenne zdolności wojskowe, takie jak Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone.

nie przegap
Wielka Brytania przekazała energetyczny „jackpot” – wartą miliardy eksportową kopalnię złota Szkocji [REPORT]
Botanik z Kew Gardens znalazł rzadką roślinę, która wymarła od 70 lat [INSIGHT]
Brytyjczycy wezwali do podjęcia prostych kroków, aby obniżyć rachunki za energię na 30 sekund [REVEAL]

„Teraz jesteśmy w trakcie masowej ekspansji komercyjnej z mniejszymi satelitami i mniejszymi ładunkami do użytku komercyjnego. Postrzegamy kosmodrom w Kornwalii… przede wszystkim jako komercyjny port kosmiczny dla małych satelitów obserwacyjnych o niskiej powierzchni Ziemi”.

LauncherOne będzie przenosił dziewięć małych satelitów o różnych celach, zwanych w branży ładunkami, aż do osiągnięcia orbity, kiedy misja w końcu się zakończy. Następuje to po miesiącach opóźnień, ponieważ Virgin zgłaszała problemy techniczne.

Misja napotkała pewne opóźnienia, ponieważ data startu została ustalona na grudzień. Ale ponieważ przed erupcją potrzebnych jest tylko kilka licencji satelitarnych, wydarzenie jest coraz bliżej.

READ  Dwa razy większy od Everestu: „Diabelska Kometa” z rogami i lodowym wulkanem rozświetla ziemskie niebo