Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pierwsze zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ujawniają starożytne galaktyki |  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Pierwsze zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ujawniają starożytne galaktyki | Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

NASA opublikowała obraz galaktyk dalekiego zasięgu, jakie były 13 miliardów lat temu, pierwszy rzut oka na najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek został wystrzelony w kosmos, co obiecuje zmienić nasze rozumienie świtu wszechświata.

Mały kawałek wszechświata, zwany SMACS 0723, Uchwycone w najdrobniejszych szczegółach Według Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), który pokazuje światło z wielu różnych migoczących galaktyk, należy do najstarszych we wszechświecie. Joe Biden, który zaprezentował zdjęcie na imprezie w Białym Domu, nazwał ten moment „historycznym” i powiedział, że zapewnił „nowe okno na historię naszego wszechświata”.

„Trudno to nawet zrozumieć” – powiedział prezydent USA. „To niesamowite. To historyczny moment dla nauki i technologii, dla Ameryki i całej ludzkości”.

Obraz pokazuje światło galaktyk, które zakrzywiają się wokół innych galaktyk i podróżują przez miliardy lat, zanim dotrą do teleskopu, powiedział Bill Nelson, administrator NASA. „Spoglądamy wstecz o ponad 13 miliardów lat” – powiedział, dodając, że więcej zdjęć, które ma opublikować agencja kosmiczna, cofnie się jeszcze dalej, do około 13,5 miliarda lat, blisko szacowanego punktu początkowego samego wszechświata. – Prawie wrócimy do początku – powiedział.

Wersja obrazu to podgląd serii kolorowych obrazów w wysokiej rozdzielczości z JWST, które NASA pokaże we wtorek. Według Nelsona będą one zawierać „najgłębszy obraz naszego wszechświata, jaki kiedykolwiek zrobiono”.

Technicy podnoszą lustro Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w 2017 roku. Zdjęcie: Laura Betz/AP

Eksperci twierdzą, że teleskop, który był budowany przez trzy dekady i wystrzelony w zeszłym roku, może zrewolucjonizować nasze rozumienie Wszechświata poprzez dostarczanie szczegółowych obrazów Wszechświata w podczerwieni.

Teleskop o wartości 10 miliardów dolarów jest w stanie zajrzeć w atmosferę egzoplanet i obserwować niektóre z najstarszych galaktyk we wszechświecie za pomocą systemu soczewek, filtrów i pryzmatów do wykrywania sygnałów w widmie podczerwonym, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Według Marcii Rick, profesor astronomii na Uniwersytecie Arizony, system do tej pory „działał bezbłędnie”.

READ  Potężne „mega trzęsienie ziemi” spowodowane uderzeniem, które zabiło dinozaury

„Webb może cofnąć się w czasie po Wielkim Wybuchu, szukając galaktyk tak odległych, że światło zajęło miliardy lat, zanim światło dotarło z tych galaktyk do nas” – powiedział Jonathan Gardner, zastępca głównego naukowca projektu w NASA. Podczas ostatniej konferencji prasowej. Webb jest większy niż teleskop Hubble’a, dzięki czemu może widzieć słabsze i bardziej odległe galaktyki.

Teleskop, wspólne przedsięwzięcie z Europejską Agencją Kosmiczną, jest rozwijany od połowy lat 90. i został ostatecznie wyrzucony w kosmos w grudniu. Jest opisywany jako najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek wysłano w kosmos i znajduje się obecnie około miliona mil od Ziemi, wykonując swoje zadanie polegające na badaniu starożytnych galaktyk.

Biden, Harris i inni patrzą na ekran zza podium
Joe Biden i Kamala Harris przeglądają pierwsze zdjęcia w podczerwieni z JWST. Zdjęcie: NASA TV/AFP/Getty Images

Pierwotnym celem projektu było zobaczenie pierwszych gwiazd i galaktyk, które powstały po Wielkim Wybuchu, oraz obserwowanie, jak „wszechświat po raz pierwszy świeci swoimi światłami”, powiedział Eric Smith, naukowiec zajmujący się programami internetowymi. Kamala Harris, wiceprezydent USA, powiedziała, że ​​teleskop należy uznać za „jedno z największych osiągnięć inżynieryjnych ludzkości”.

„Całe obserwatorium radzi sobie zadziwiająco dobrze” – powiedziała Gillian Wright, dyrektor brytyjskiego Centrum Technologii Astronomii w Edynburgu, która jest również głównym badaczem w ramach Instrumentu Medium Infrared (MIRI) na JWST.

„Trudno pojąć, jakie to niesamowite. To naprawdę niesamowite. „

NASA powiedziała, że ​​JWST ma pięć głównych celów kosmicznych do obserwacji, w tym Mgławica Carina, rodzaj niebieskiego żłobka, w którym powstają gwiazdy. Mgławica znajduje się około 7600 lat świetlnych od nas i jest domem dla wielu masywnych gwiazd, kilka razy większych od Słońca.

Inne obszary zainteresowania obejmują WASP-96 b, gigantyczną planetę poza naszym Układem Słonecznym, składającą się głównie z gazu; Mgławica Pierścień Południowy, rozszerzający się obłok gazu otaczający umierającą gwiazdę 2000 lat świetlnych od Ziemi; oraz Kwintet Stefana, znany jako pierwsza zwarta grupa galaktyk odkryta w 1877 roku. NASA ujawni we wtorek zdjęcia tych celów.

READ  Badanie wykazało, że plemniki mogą przetrwać w kosmosie przez 200 lat bez szkody

„To ekscytujące zobaczyć wspaniałe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba opublikowane dzisiaj” – powiedział Richard Ellis, profesor astrofizyki z University College London, który był członkiem komitetu, który jako pierwszy stworzył teleskop.

„Ponieważ zrobiliśmy się z materiałów, które zostały przerobione na gwiazdy w ciągu ostatnich 13 miliardów lat, JWST ma wyjątkową zdolność śledzenia naszych początków w tym cudownym wszechświecie. Każdy może uczestniczyć w tej wspaniałej przygodzie”.