Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pierwsze zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ujawniają starożytne galaktyki | Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

NASA opublikowała obraz galaktyk dalekiego zasięgu, jakie były 13 miliardów lat temu, pierwszy rzut oka na najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek został wystrzelony w kosmos, co obiecuje zmienić nasze rozumienie świtu wszechświata.

Mały kawałek wszechświata, zwany SMACS 0723, Uchwycone w najdrobniejszych szczegółach Według Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), który pokazuje światło z wielu różnych migoczących galaktyk, należy do najstarszych we wszechświecie. Joe Biden, który zaprezentował zdjęcie na imprezie w Białym Domu, nazwał ten moment „historycznym” i powiedział, że zapewnił „nowe okno na historię naszego wszechświata”.

„Trudno to nawet zrozumieć” – powiedział prezydent USA. „To niesamowite. To historyczny moment dla nauki i technologii, dla Ameryki i całej ludzkości”.

Obraz pokazuje światło galaktyk, które zakrzywiają się wokół innych galaktyk i podróżują przez miliardy lat, zanim dotrą do teleskopu, powiedział Bill Nelson, administrator NASA. „Spoglądamy wstecz o ponad 13 miliardów lat” – powiedział, dodając, że więcej zdjęć, które ma opublikować agencja kosmiczna, cofnie się jeszcze dalej, do około 13,5 miliarda lat, blisko szacowanego punktu początkowego samego wszechświata. – Prawie wrócimy do początku – powiedział.

Wersja obrazu to podgląd serii kolorowych obrazów w wysokiej rozdzielczości z JWST, które NASA pokaże we wtorek. Według Nelsona będą one zawierać „najgłębszy obraz naszego wszechświata, jaki kiedykolwiek zrobiono”.

Technicy podnoszą lustro Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w 2017 roku. Zdjęcie: Laura Betz/AP

Eksperci twierdzą, że teleskop, który był budowany przez trzy dekady i wystrzelony w zeszłym roku, może zrewolucjonizować nasze rozumienie Wszechświata poprzez dostarczanie szczegółowych obrazów Wszechświata w podczerwieni.

Teleskop o wartości 10 miliardów dolarów jest w stanie zajrzeć w atmosferę egzoplanet i obserwować niektóre z najstarszych galaktyk we wszechświecie za pomocą systemu soczewek, filtrów i pryzmatów do wykrywania sygnałów w widmie podczerwonym, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Według Marcii Rick, profesor astronomii na Uniwersytecie Arizony, system do tej pory „działał bezbłędnie”.

„Webb może cofnąć się w czasie po Wielkim Wybuchu, szukając galaktyk tak odległych, że światło zajęło miliardy lat, zanim światło dotarło z tych galaktyk do nas” – powiedział Jonathan Gardner, zastępca głównego naukowca projektu w NASA. Podczas ostatniej konferencji prasowej. Webb jest większy niż teleskop Hubble’a, dzięki czemu może widzieć słabsze i bardziej odległe galaktyki.

Teleskop, wspólne przedsięwzięcie z Europejską Agencją Kosmiczną, jest rozwijany od połowy lat 90. i został ostatecznie wyrzucony w kosmos w grudniu. Jest opisywany jako najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek wysłano w kosmos i znajduje się obecnie około miliona mil od Ziemi, wykonując swoje zadanie polegające na badaniu starożytnych galaktyk.

Biden, Harris i inni patrzą na ekran zza podium
Joe Biden i Kamala Harris przeglądają pierwsze zdjęcia w podczerwieni z JWST. Zdjęcie: NASA TV/AFP/Getty Images

Pierwotnym celem projektu było zobaczenie pierwszych gwiazd i galaktyk, które powstały po Wielkim Wybuchu, oraz obserwowanie, jak „wszechświat po raz pierwszy świeci swoimi światłami”, powiedział Eric Smith, naukowiec zajmujący się programami internetowymi. Kamala Harris, wiceprezydent USA, powiedziała, że ​​teleskop należy uznać za „jedno z największych osiągnięć inżynieryjnych ludzkości”.

„Całe obserwatorium radzi sobie zadziwiająco dobrze” – powiedziała Gillian Wright, dyrektor brytyjskiego Centrum Technologii Astronomii w Edynburgu, która jest również głównym badaczem w ramach Instrumentu Medium Infrared (MIRI) na JWST.

„Trudno pojąć, jakie to niesamowite. To naprawdę niesamowite. „

NASA powiedziała, że ​​JWST ma pięć głównych celów kosmicznych do obserwacji, w tym Mgławica Carina, rodzaj niebieskiego żłobka, w którym powstają gwiazdy. Mgławica znajduje się około 7600 lat świetlnych od nas i jest domem dla wielu masywnych gwiazd, kilka razy większych od Słońca.

Inne obszary zainteresowania obejmują WASP-96 b, gigantyczną planetę poza naszym Układem Słonecznym, składającą się głównie z gazu; Mgławica Pierścień Południowy, rozszerzający się obłok gazu otaczający umierającą gwiazdę 2000 lat świetlnych od Ziemi; oraz Kwintet Stefana, znany jako pierwsza zwarta grupa galaktyk odkryta w 1877 roku. NASA ujawni we wtorek zdjęcia tych celów.

„To ekscytujące zobaczyć wspaniałe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba opublikowane dzisiaj” – powiedział Richard Ellis, profesor astrofizyki z University College London, który był członkiem komitetu, który jako pierwszy stworzył teleskop.

„Ponieważ zrobiliśmy się z materiałów, które zostały przerobione na gwiazdy w ciągu ostatnich 13 miliardów lat, JWST ma wyjątkową zdolność śledzenia naszych początków w tym cudownym wszechświecie. Każdy może uczestniczyć w tej wspaniałej przygodzie”.

READ  Śródmieście kuchnia zupowa w „rozpaczliwej potrzebie” miejsca do przechowywania