science

Pierwsze kontynenty Ziemi wyłoniły się z oceanu 700 milionów lat wcześniej niż sądzono | Wiadomości z Australii

Nowa analiza starożytnych skał wskazuje, że pierwsze kontynenty Ziemi powstały z oceanu 700 milionów lat wcześniej niż wcześniej sądzono.

Naukowcy, którzy badali złoża skalne we wschodnich Indiach, uważają, że odkrycie to może wyjaśnić wzrost ilości tlenu atmosferycznego i powstawanie lodowców w tym czasie w historii Ziemi.

Analiza osadów z Singbhum w pobliżu Kalkuty wskazuje, że pierwsze stabilne kontynenty – znane jako kratony – zaczęły pojawiać się nad poziomem morza między 3,3 a 3,2 miliarda lat temu.

Priyadarshi Chaudhary z Monash University, główny autor badania, powiedział, że zespół zdał sobie sprawę, że skały musiały powstać na ziemi z powodu takich cech, jak pomarszczenia – podobnie jak wiatr i fale zostawiają ślady na piaszczystej plaży.

„Zdaliśmy sobie sprawę, że to była starożytna rzeka [rocks], powstały w rzekach i ujściach rzek.

Choudary powiedział, że pierwsze kontynenty prawdopodobnie uformowały się przed istnieniem tektoniki płyt i są obecnie głównym motorem wzrostu wysokości mas lądowych.

„Dzisiaj mamy tektonikę płyt, która kontroluje wysokość. Kiedy dwa kontynenty [plates] Zderzają się, tworzą Himalaje i tworzą Alpy” – powiedział – „Tak nie było 3 miliardy lat temu”. [ago]. “

Ma 3,1 miliarda lat wizjer z piaskowca, który uformował się nad skorupą Singbhum Creaton wkrótce po tym, jak pojawił się nad poziomem morza. Zdjęcia: Subhajit Roy/Uniwersytet Monash

Zamiast tego naukowcy stawiają hipotezę, że pierwsze kontynenty powstały z Oceany świata pokrywają ziemię Po 300 do 400 milionach lat ciągłej aktywności wulkanicznej.

Choudhury powiedział, że Singbhum Craton mógł z czasem uformować się z kopca lawy, tak że skorupa – głęboka na około 50 kilometrów – staje się “bardzo gruba i unosi się nad wodą… jak góra lodowa unosząca się na wodzie”.

Zespół wydobył ze złoża Singbhum drobne ziarna minerału zwanego cyrkonem. Strzelając laserem w cyrkon, a następnie mierząc względne ilości emitowanych pierwiastków, zespół był w stanie oszacować wiek skał.

Podobieństwa geologiczne powiązały singapomskie kratony z raunami w południowej Afryce i zachodniej Australii.

Naukowcy są przekonani, że wietrzenie pałek spowodowałoby spływ substancji odżywczych, dostarczając oceanowi fosfor i inne elementy budulcowe dla wczesnego życia.

Choudary dodał: „Gdy stworzysz ziemię, stworzysz również płytkie morza, takie jak płytkie jeziora”, przyspieszając wzrost Formy życia wytwarzające tlen Może to być zwiększony tlen w atmosferze i oceanach.

Choudhury powiedział, że pojawienie się wczesnych kontynentów mogłoby również wyciągnąć dwutlenek węgla z atmosfery, prowadząc do lokalnych ognisk zimnego klimatu i powstawania lodowców. „To był pierwszy krok w kierunku uczynienia Ziemi bardziej zdatną do zamieszkania”.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Materiały Narodowej Akademii Nauk.

READ  Rosja: Opuścimy Międzynarodową Stację Kosmiczną i zbudujemy własną | Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment