Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pierwsza beta Androida zawiera 14 strzałek wstecz, które pasują do Twojej tapety

Pierwsza beta Androida zawiera 14 strzałek wstecz, które pasują do Twojej tapety

the Pierwsza beta Androida 14 od Google Dostępne do pobrania już dziś, wprowadza nowe funkcje koncentrujące się na nawigacji w systemie, prywatności, wydajności i dostosowywaniu użytkownika. Mieliśmy już całkiem niezły pomysł, czego się spodziewać dzięki dwóm pierwszym podglądom programistów, ale beta jest pierwszą okazją dla ogółu społeczeństwa do przetestowania zmian.

Zaktualizowano nawigację za pomocą gestów, aby zawierała bardziej widoczną strzałkę wstecz z motywem Ty, która dopasowuje się do motywu urządzenia lub tapety. Oprócz tego, że jest bardziej estetyczny, zaktualizowana strzałka wstecz ma na celu pomóc użytkownikom lepiej zrozumieć Androida 14. Przewidywanie gestów wstecznychktóry wyświetla teraz podgląd ekranu, do którego użytkownicy przechodzą w aplikacjach.

Nowa podstawowa tapeta dla systemu Android 14 pasuje do dowolnej tapety lub motywu zainstalowanego na urządzeniu.
Obraz: Google/Android

Android 14 wprowadza także nowy arkusz udostępniania systemu – stronę, która otwiera się po dotknięciu w celu udostępnienia treści. Dzięki temu programiści mogą dodawać niestandardowe akcje specyficzne dla aplikacji na górze menu Udostępnij. Google opisuje to doświadczenie jako „lepsze” w porównaniu z istniejącymi arkuszami udostępniania Androida, w których cele udostępniania (aplikacja, w której udostępniasz zawartość) są zawsze sortowane alfabetycznie. Nowy arkusz udostępniania wykorzystuje również więcej sygnałów aplikacji, aby określić, gdzie należy uporządkować cele bezpośredniego udostępniania, które pojawiają się u góry strony (chociaż nie jest jasne, jakie dokładnie są te sygnały).

To rozwiązuje niektóre problemy. Wcześniej twórcy aplikacji, którzy chcieli, aby określone aplikacje pojawiały się wyżej na liście udostępniania, musieli albo tworzyć własne arkusze udostępniania — które nie są spójne wizualnie i uniemożliwiają użytkownikom budowanie pamięci mięśniowej w różnych aplikacjach — albo dodawać niestandardowe cele udostępniania. Tylko dwa cele udostępniania można ustawić tak, aby pojawiały się wyżej na liście udostępniania i esper.io notatki Nawet Google Zniechęca programistów do używania funkcji, zmniejsza to liczbę celów udostępniania, które system urządzenia może zasugerować.

READ  Nadchodzący 15-calowy MacBook Air firmy Apple: co wiemy

Akcje niestandardowe można teraz dodawać do arkuszy udostępniania systemu, omijając problemy, jakie programiści powodują przy tworzeniu niestandardowych list udostępniania.
Obraz: Google/Android

Dodatkowe aktualizacje w pierwszej wersji beta Androida 14 obejmują nowe funkcje graficzne, takie jak efekty przejścia i ulepszone ustawienia językowe, które automatycznie konfigurują aplikacje do obsługi preferencji językowych dla poszczególnych aplikacji. Prywatność została również poprawiona, umożliwiając aplikacjom ograniczenie widoczności poufnych danych do usług ułatwień dostępu, które rzekomo pomagają użytkownikom niepełnosprawnym. Te roszczenia zostaną zweryfikowane przez Google Play Protect. Google sugeruje, że można zastosować nowe zabezpieczenia prywatności, aby chronić najbardziej narażonych użytkowników przed działaniami, takimi jak przypadkowe przesyłanie pieniędzy lub płacenie w aplikacji zakupowej.

Jeśli chcesz wypróbować system Android 14, zanim zostanie on w pełni wydany, więcej informacji i instrukcji dotyczących pobierania wersji beta znajdziesz na stronie Witryna dla programistów Androida 14. Google zaleca, aby każdy, kto chce wyskoczyć z programu beta Androida 13 QPR, zrobił to z tą pierwszą wersją beta Androida 14, ponieważ użytkownicy mogą ostatecznie zostać zmuszeni do wyczyszczenia swoich urządzeń z przyszłymi kompilacjami.