Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pieniądze Afganistanu rozpadają się na kawałki, podobnie jak jego gospodarka

Pieniądze Afganistanu rozpadają się na kawałki, podobnie jak jego gospodarka

Kabul, Afganistan – Pamiętasz krytykę? W dzisiejszych czasach, gdy zamieszanie wywołane telefonem lub kartą kredytową przyniesie ci filiżankę kawy lub więcej, łatwo zapomnieć, jak faktycznie wyglądają rachunki – i nadużycia, jakie otrzymują w średnim wieku pięciu lat.

Bóg nie ma nagiego Mahometa. W kraju tak ukaranym, że tak wiele jego własnych pieniędzy jest poza jego zasięgiem, przykucnął w rogu głównego rynku walutowego Kabulu, przesiewając stos czegoś, co wyglądało jak papierowe śmieci, ale w rzeczywistości było strefą katastrofy dotkniętych Afgańczyków, Afganistanu. waluta. „Na każde 10 000 banknotów afgańskich tutaj, być może 1000 z nich nadal nadaje się do użytku”, powiedział, wskazując na banknot 100 afgańskich tak wyblakły, że jedna strona była widoczna. Ostatnia taśma klejąca brzmiała bardziej niż Belle. Trzeci był niewiele lepszy, ofiara złej pracy polegającej na wycinaniu i wklejaniu, w wyniku której ich schemat kolorów – i numery seryjne – były niedopasowane.

– Tego nawet bank centralny nie przyjmie – powiedział, potrząsając głową przed położeniem się na słońcu, aby przyjrzeć się bliżej.

Rok po dojściu do władzy talibów afgańska gospodarka nadal znajduje się w kryzysie. Zmniejszenie pomocy międzynarodowej zmniejszyło o 45% produktu krajowego brutto kraju, a Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewają się, że do końca 2022 r. produkcja gospodarcza zmniejszy się o jedną trzecią. Połowa z 39 milionów ludzi w kraju potrzebuje pomocy humanitarnej , według Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Co gorsza, powszechne sankcje Zachodu i zamrożenie przez Waszyngton 7 miliardów dolarów aktywów Centralnego Banku Afganistanu przechowywanych w Rezerwie Federalnej Nowego Jorku oznaczają, że karty kredytowe i płatności online są wstrzymane. To przekształciło Afganistan w gospodarkę wyłącznie gotówkową, nie tylko w czasach, gdy kontrola kapitału ogranicza ilość pieniędzy, które można wypłacić z banku, ale także gdy nowe obligacje nie są w obiegu, aby zastąpić zużyte banknoty.

W poprzednich latach Centralny Bank Afganistanu – znany jako Da Afganistan Bank lub DAB – co roku wypłacał od 3 do 4 miliardów afgańskich (około 33 do 45 milionów dolarów) zniszczonych banknotów i zastępował je nowymi wydrukowanymi za granicą. (Afganistan nie ma własnej mennicy.) Ale międzynarodowe sankcje za współpracę z talibami wywołały panikę w zagranicznych drukarniach, pogrążając kraj w kryzysie płynności, ponieważ Afgańczycy mają do czynienia z rozpadającą się walutą – całkiem dosłownie.

READ  Wiza indyjska dla Izraelczyków, Singapurczyków, Polaków i Rosjan

„Stan tych papierów jest tragiczny i pogarsza się z dnia na dzień” – powiedział Amin Jan Khosti, weteran Stowarzyszenia Wymiany Pieniędzy i szef rynku walutowego Sarai Shahzadeh. Ludzie próbują to uporządkować, bawią się numerami seryjnymi. Powiedzieliśmy DAB i wiemy, że starają się znaleźć rozwiązania”.

W styczniu 2020 r. ówczesna Republika Afganistanu zleciła państwowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) wydrukowanie 380 mln banknotów o wartości 10 mld afgańskich w zamian za kontrakt o wartości ponad 4 mln USD. Shah Mohammad Mehrabi, członek zarządu Centralnego Banku Afganistanu, który został powołany przez poprzedni rząd, ale nadal służy pod rządami talibów, powiedział, że do czasu przejęcia władzy przez talibów PWPW zrealizowała 70% kontraktu.

Ostatnia partia miała być dostarczona we wrześniu ubiegłego roku. Została jednak zawieszona, gdy tymczasowa administracja talibów doszła do władzy i nałożyła sankcje.

Rozmowy DAB z Departamentami Stanu i Skarbu USA zaowocowały zapewnieniami dla PWPW, że nie będą kolidować z zakazem. „Ale potem mieliśmy problemy logistyczne” – powiedział Mihrabi. „Kto przekazuje tych Afgańczyków Bankowi Centralnemu?”

Nawet Katar, który ułatwiał dyplomatyczne wysiłki talibów, niechętnie robił to bez zachodnich zapewnień. Według Mehrabiego Ministerstwo Skarbu stwierdziło, że „zgoda została udzielona wszystkim podmiotom”, ale umowa między Katarem a DAB nie doszła do skutku.

I był jeszcze jeden problem: DAB nie miał pośrednika, z którym mógłby wysyłać płatności, w tym do PWPW.

„Za każdym razem, gdy DAB próbował zapłacić PWPW za pośrednictwem innego pośrednika, płatność była odmawiana”, powiedział Mehrabi, dodając, że nowy kontrakt z francuską firmą Oberthur Fiduciaire na 390 milionów banknotów, wynegocjowany przez poprzedni rząd afgański, nie został jeszcze podpisany. . .

Philip Krupp, szef ds. komunikacji Światowego Programu Żywnościowego ONZ w Afganistanie, powiedział, że konsekwencje braku rachunków są nasilone przez ogólny wzrost cen, które wzrosły częściowo z powodu kaskadowych skutków wojny na Ukrainie.

Ludzie potrzebują więcej gotówki, aby zapłacić za podstawowe towary, ale ilość dostępnej twardej waluty maleje.

„Przekazujemy 55,8 miliona dolarów miesięcznie w gotówce beneficjentom, przewoźnikom handlowym, dostawcom żywności i płac” – powiedział. Fizyczna awaria pieniądza pogłębia jednak problemy związane z przelewami gotówkowymi. Teraz prosimy naszych beneficjentów o sprawdzenie otrzymywanych pieniędzy i upewnienie się, że wszystko jest w porządku.”

READ  Chcesz różnorodności w swojej firmie? Oto, co wiodący eksperci szkół B mówią, że naprawdę musisz zrobić

Prawie można zobaczyć, jak moneta niszczeje w czasie rzeczywistym na targu Sarai Shahzadeh, rozpadającym się budynku pokrytym brudem, czasem zatkanym ściekami z pobliskiej rzeki Darya i Kabul.

Wewnątrz znajdują się labiryntowe korytarze z setkami kantorów i rojem brokerów walutowych. Wiele osób gromadzi się na dachu, który służy jako otwarta strona aukcji monet i obejmuje kafeterię serwującą frytki i kanapki z jajkiem, niedaleko miejsca, gdzie Araya, kupiec przeglądający stare banknoty, siedział na swoim prostym pod baldachimem.

Leniwie przerzucał stos 100 afgańskich banknotów – każdy o wartości około 1,13 dolara – zanim zdecydował się na szczególnie niefortunny przykład. Pochylił się, żeby przestudiować historię jego produkcji.

– To ma trwać prawie trzy lata – powiedział ze smutnym uśmiechem na twarzy. „To już od 14 lat”

Po drugiej stronie dachu znajdował się Qudratullah Mohammadi, mężczyzna o łagodnej twarzy, chowający się za dziewięcioma stosami Afgańczyków przewiązanych gumkami.

– Dziesiątki, dwudziestki, pięćdziesiątki, setki – to najgorsze – powiedział, wskazując na stos odrzuceń. „Kłócę się z ludźmi, walczę z nimi, ale większość z nich nie zaakceptuje tych rachunków”, gdy próbują przeliczyć walutę obcą na afgańską.

„Zachowuję je na dzień, w którym bank centralny je zabierze” – powiedział Mohammadi.

Fayez Zaland, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Kabulu, powiedział, że niechęć do niższych rachunków zadłużeniowych wpływa również na transakcje w innym kierunku. Dealerzy walutowi nakładają kary na klientów, którzy wymieniają afgańskie waluty o niższych nominałach na waluty obce, ponieważ bank centralny odmawia ich przyjęcia.

„Dostajesz jedną cenę, jeśli dasz im 1000 banknotów 1000 i 500 afgańskich, ale przy dziesiątkach i pięćdziesiątkach musisz zapłacić więcej” – powiedział Zaland.

Niektórzy próbowali obejść cały system bankowy za pomocą kryptowalut, które stały się bardziej popularne po przejęciu władzy przez talibów. Raport firmy Chainalysis wykazał, że Afganistan wskoczył na 20. miejsce spośród 154 krajów, które przyjęły kryptowaluty. Rok wcześniej nawet zawarcie umowy nie było uzasadnione.

READ  W grudniu klimat biznesowy w Polsce pogorszył się w większości sektorów

Zamiana tego na gotówkę w kasie to skomplikowany proces. Jednym ze sposobów było użycie bitcoina do zakupu Universal Cash, jednej z monet używanych w popularnej grze online PlayerUnknown’s Battlegrounds lub PUBG. Można go następnie sprzedać w wielu kantorach za twardą gotówkę.

Ale talibowie niedawno nałożyli ogólnokrajowy zakaz handlu kryptowalutami. W sierpniu lokalne media poinformowały, że władze zamknęły 16 giełd kryptowalut w zachodniej prowincji Herat.

„Kiedy cena bitcoina spadła o ponad połowę, (rząd) postanowił go całkowicie zatrzymać. Zamknęli tu kilku ludzi” – powiedział Mohammad Mansour, handlarz walutami z biurem po stronie Warren w Saray Shahzadeh.

Inni uważają, że posunięcia talibów wskazują, że nie spieszą im się z rozwiązaniem kryzysu płynności.

„Katalizatorem braku wystarczającej ilości gotówki na rynku jest to, że kurs wymiany pozostaje wysoki w stosunku do dolara amerykańskiego” – powiedział Zaland. Na początku 2021 r. zakup jednego dolara zajęło 77 afgańczyków, ale teraz potrzeba około 88 – to mniejsza dewaluacja afgańskiego niż oczekiwano.

W każdym razie rozmowy są na razie w dużej mierze zamrożone: po tym, jak w lipcu amerykański atak dronów na dom w Kabulu zabił przywódcę Al-Kaidy Aymana al-Zawahiriego, Waszyngton zawiesił rozmowy z DAB, powiedział Mehrabi.

W tym miesiącu Departamenty Stanu i Skarbu wydały wspólne oświadczenie ogłaszające utworzenie Funduszu Afganistanu z siedzibą w Szwajcarii, który będzie „chronił, utrzymywał i dokonywał ukierunkowanych płatności” za połowę zamrożonych rezerw, przeznaczając 3,5 miliarda dolarów na stabilizację Afganistanu. gospodarki, jednocześnie trzymając pieniądze „z dala od talibów i innych złośliwych aktorów”.

W oświadczeniu stwierdzono, że aby odbudować zaufanie na poziomie międzynarodowym, DAB musi wykazać, że jest wolne od ingerencji politycznych, posiada „odpowiednie” kontrole AML/CFT i przedstawić je ocenie i monitorom stron trzecich.

Wszystko to stanowi duży problem dla Abdula Qaher Faqiri, biznesmena z Kabulu, który ma projekty obejmujące import towarów i wydobycie. Rozlegając się na krześle, wyjął z portfela zużyty 20 afgański banknot.

„Afganistan jest jak nasze pieniądze”, powiedział, wręczając rachunek, aby sprawdzić wiele łez i przebarwień po latach użytkowania. „To duży, duży problem”.