Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pentagon odmawia dostarczenia samolotów na Ukrainę państwom NATO”

Pentagon odmawia dostarczenia samolotów na Ukrainę państwom NATO”

Polska oświadczyła, że ​​jest gotowa dostarczyć MiG-29 do NATO, które następnie mogłyby być dostarczone na Ukrainę, ale Kirby powiedział, że amerykański wywiad doszedł do wniosku, że można to uznać za eskalację i prowadzić do „znaczącej” reakcji Rosji.

Komentarze Kirby’ego wykraczały poza jego komentarze we wtorkowym oświadczeniu, odrzucając ofertę Polski dostarczenia myśliwców do Stanów Zjednoczonych w celu przesłania ich na Ukrainę.

Powiedział, że poszczególne kraje NATO mogą zdecydować, jakiej pomocy udzielą Ukrainie, ale wątpliwe jest, czy którekolwiek z nich dostarczy myśliwców bez wsparcia USA.

Rząd USA rzucił Polsce gorący kartofel z prośbą o wysłanie na Ukrainę sowieckich myśliwców, których ukraińscy piloci zostali przeszkoleni do lotów na Ukrainę. Polska zrzuciła je na miejscu, mówiąc, że jest gotowa przekazać wszystkie swoje 28 MiG-29, ale NATO, przenosząc je do amerykańskiej bazy w Ramstein w Niemczech.

Ten plan zaskoczył Stany Zjednoczone. We wtorek Pentagon odrzucił to jako „nie do obrony”.

W środę sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział, że ostatecznie każdy kraj musi sam decydować. O referacie dyplomowym: „Propozycja Polski pokazuje, że istnieją komplikacje, jakie stwarza problem, jeśli chodzi o udzielanie pomocy w zakresie bezpieczeństwa”.

Czy Ukraina dostanie samoloty? Wiceprezydent Kamala Harris przyjechała do Warszawy późną środą, chociaż Biały Dom powiedział, że nie będzie negocjować w sprawie samolotów.

Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone prowadzą konsultacje z Polską i innymi sojusznikami NATO. Biały Dom poinformował, że szef Pentagonu Lloyd Austin i przewodniczący połączonych szefów sztabów, generał Mark Milley, również konsultowali się ze swoimi polskimi odpowiednikami.

W proponowanym przez Polskę scenariuszu będzie to zależało od całego sojuszu NATO, który podejmuje decyzje jednogłośnie.

Polska już teraz przyjmuje więcej ludzi uciekających przed wojną na Ukrainie niż jakikolwiek inny kraj w środku największego kryzysu uchodźczego od dziesięcioleci.

READ  Aktualizacja biblioteki Netflix piątek. Ponad 10 wspaniałych wiadomości dodanych w sam raz na weekend!

Od wieków cierpi z powodu inwazji i okupacji przez Rosję i nadal boi się Rosji, mimo że jest członkiem NATO. Musiała już zmagać się z rosyjskim terytorium Kaliningradu na jego północno-wschodniej granicy i czuje się niekomfortowo z obecnością wojsk rosyjskich za inną granicą z Białorusią.

Podczas środowej wizyty w Wiedniu premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że Polska nie jest stroną wojny ukraińskiej i że decyzja o wysłaniu myśliwców nie może być decyzją wyłącznie Warszawy.

Ryzykuje to „niezwykle tragiczne scenariusze, gorsze niż te, z którymi mamy dzisiaj do czynienia” – powiedział Moraveki.

Pomimo wielkości i potęgi NATO, jest głęboko zaniepokojony wszelkimi działaniami, które mogłyby wciągnąć jego 30 państw członkowskich w szerszą wojnę z uzbrojoną w broń nuklearną Rosją.

W ramach NATO zbiorowego zapewniania bezpieczeństwa atak na jednego członka powinien być uważany za atak na wszystkich. Jest to główny powód, dla którego apele Ukrainy o strefę zakazu lotów nie zostały wysłuchane. Ukraina nie jest członkiem NATO.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po raz kolejny pochwalił w środę odwagę narodu i sił zbrojnych Ukrainy w obliczu ataku ze strony znacznie większego przeciwnika, ale podkreślił, że największa światowa organizacja bezpieczeństwa musi podporządkować się swojej „bolesnej decyzji” monitorować niebo w całym kraju.

Kilka dni wcześniej sekretarz stanu USA Blinken powiedział, że Waszyngton dał „zielone światło” pomysłowi dostaw samolotów bojowych na Ukrainę i rozważa propozycję, na mocy której Polska dostarczyłaby Kijowowi myśliwce z czasów sowieckich, a w zamian otrzymałaby amerykańskie samoloty bojowe. -16s. odszkodowanie za stratę.

Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura think tanku German Marshall Fund, powiedział agencji Associated Press, że rząd Warszawy był „zaskoczony i zaskoczony” publicznym żądaniem Blinkena.

„To było postrzegane jako presja Stanów Zjednoczonych na Warszawę. Reakcją było więc oddanie piłki do sądu amerykańskiego rządu” – powiedział Baranowski w wywiadzie.

READ  Słodko-gorzki zwiastun najlepszego serialu Netflix został właśnie wydany i wszyscy wariują

„Wszystko trzeba było załatwić za kulisami” – powiedział.