Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Partia Bharatiya Janata Modiego poddaje się w kluczowych wyborach stanowych, co jest rzadkim niepowodzeniem w sondażach.

Partia Bharatiya Janata Modiego poddaje się w kluczowych wyborach stanowych, co jest rzadkim niepowodzeniem w sondażach.

Rządząca partia Bharatiya Janata straciła kontrolę nad ważnym południowym stanem na rzecz Indyjskiego Kongresu Narodowego w wyniku bacznie obserwowanych wyborów, co było rzadkim politycznym niepowodzeniem dla premiera Narendry Modiego na rok przed wyborami krajowymi.

Kongres zdobył 135 z 224 miejsc, które były oferowane w Zgromadzeniu Stanowym Karnataka, zgodnie z wynikami opublikowanymi przez Komisję Wyborczą Indii. Partia Bharatiya Janata zdobyła 66 mandatów, pozostawiając Kongresowi możliwość utworzenia rządu bez koalicjanta.

Nowo wybrani posłowie Kongresu mają się spotkać w stanie w niedzielę wieczorem, aby rozpocząć rozmowy w sprawie utworzenia rządu.

Karnataka to jeden z najbogatszych stanów Indii i siedziba centrum technologicznego Bengaluru. Porażka oznacza, że ​​BJP straci jedyne rządzone przez siebie państwo na południu kraju.

Modi osobiście prowadził kampanię przez tydzień przed środowym głosowaniem, które zarówno Partia Bharatiya Janata, jak i Kongres określiły jako strategicznie ważne. Kandydaci obu partii poruszyli kwestie religii, sekty, gospodarki i korupcji.

„Mimo wielu wysiłków nie udało nam się zostawić po sobie śladu [that] Przedstawiony przez wszystkich, od naszego głównego ministra po robotników, Basavaraj Bommai, główny minister partii Bharatiya Janata w Karnatace, powiedział w sobotniej transmisji online o przyznaniu się do porażki.

Wyniki będą ogromnym impulsem dla Kongresu, który przez dziesięciolecia był dominującą partią polityczną w Indiach, zanim został zmiażdżony przez partię Bharatiya Janata w wyborach krajowych w 2014 i 2019 roku.

Wysoki rangą urzędnik Kongresu przypisał zwycięstwo partii jej kampanii w kwestiach wewnętrznych.

„Premier zaszczepił podział i próbował polaryzować” – powiedział Jairam Ramesh, sekretarz generalny Kongresu odpowiedzialny za komunikację, książki na Twitterze. „Głosowanie w Karnatace dotyczy silnika w Bengaluru, który połączy wzrost gospodarczy z harmonią społeczną”.

Modi, w towarzystwie Amita Shaha, jego zastępcy i ministra spraw wewnętrznych, oraz innych urzędników, prowadzili kampanię w Karnatace na rzecz wprowadzenia rządu „dwukierunkowego” dla państwa, z BJP u władzy zarówno w New Delhi, jak i Bengaluru.

READ  Awaria sieci Optus mogła być spowodowana tym samym problemem, który spowodował awarię Facebooka w 2021 r. | Optus

Przed wyborami rząd BJP zniósł 4-procentową rezerwę w ramach kwot akcji afirmatywnej dla mniejszości muzułmańskiej, realokując ją do dwóch innych grup w niekorzystnej sytuacji, co jest posunięciem postrzeganym jako atrakcyjne dla jego hinduskiej bazy nacjonalistycznej. Muzułmanie stanowią około 13 procent populacji Karnataki.

W sobotę Modi pogratulował Kongresowi zwycięstwa. Napisał na Twitterze: „Życzę im spełnienia aspiracji ludu”.

Ten wynik był wyraźnym zwycięstwem Kongresu, powiedział analityk, ale zauważył, że większość zdobyczy partii wydaje się pochodzić kosztem Janata Dal (świeckiej), trzeciej co do wielkości partii, a nie BJP.

„To zdecydowane zwycięstwo Kongresu” — powiedział Sugata Srinivasaraju, pisarz i dziennikarz z Bengaluru. „Ale nie zamierzam tego ekstrapolować i powiedzieć, że rok 2024 będzie koniecznie taki sam, ponieważ wydaje się, że BJP zachowała swój udział w głosowaniu”.

Kongres opisał głosowanie w Karnatace, wraz ze zbliżającymi się wyborami stanowymi, jako trampolinę do odbudowy swojej bazy w całym kraju.

Dodatkowe raporty Jyotsna Singh w New Delhi