World

Parlament uchwalił ustawę medialną dzielącą Polskę

Polska aktualizacje

Niższa izba parlamentu uchwaliła kontrowersyjną ustawę, która zmusiłaby amerykańską grupę medialną do sprzedaży pakietu kontrolnego w głównym polskim niezależnym nadawcy, wywołując krytykę Waszyngtonu.

Ustawa, wprowadzona przez prawodawców z konserwatywnej, nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), miałaby uniemożliwić firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadanie większości w polskich spółkach medialnych.

Ustawodawstwo jest powszechnie postrzegane jako Atak na TVN, nadawca należący do American Discovery Media Group, który często zapewnia krytyczne relacje z rządu.

Dzieje się to w kontekście szerszego demontażu systemu kontroli i równowagi za rządów partii Prawo i Sprawiedliwość, co doprowadziło do neutralizacji Trybunału Konstytucyjnego. Próbowałem oczyścić Sąd Najwyższy wprowadził system dyscyplinarny, w ramach którego sędziowie mogą być karani za: Treść ich orzeczeń.

Discovery potępiło uchwalenie ustawy jako „atak na podstawowe demokratyczne zasady wolności słowa i niezależności mediów” i stwierdziło, że jest „bezpośrednią dyskryminacją wobec TVN i Discovery”.

Zaapelowała też do Senatu i polskiego prezydenta, którzy także muszą zatwierdzić ustawę, by nie stała się prawem. – Od tego zależy przyszłość Polski jako demokracji na arenie międzynarodowej i jej wiarygodność w oczach inwestorów – powiedział Discovery.

Presja na TVN, jedną z największych inwestycji USA w Polsce, grozi napięciem relacji z tym, co rząd Polski postrzega kluczowy sojusznik.

Minister spraw zagranicznych Anthony Blinken powiedział, że ustawa „głęboko zaniepokoiła Stany Zjednoczone”, twierdząc, że znacząco osłabi ona środowisko medialne w Polsce i może pogorszyć klimat inwestycyjny w kraju.

„Znaczne inwestycje biznesowe USA w Polsce spajają nasz dobrobyt i zwiększają nasze zbiorowe bezpieczeństwo” – powiedział w oświadczeniu po głosowaniu.

Posłowie PiS przekonywali, że zmiany w ustawie medialnej są konieczne, aby uniemożliwić firmom z krajów niedemokratycznych przejęcie kontroli nad polskimi grupami medialnymi.

READ  Luizjana cierpi na przerwy w dostawie prądu, gdy w Idzie rośnie liczba ofiar śmiertelnych | Wiadomości klimatyczne

Jarosław KaczyńskiLider PiS stwierdził w sobotę, że Polska musi chronić się przed praniem brudnych pieniędzy i wejściem „firm farmaceutycznych” do sektora medialnego.

Projektowi sprzeciwiła się jednak większość ugrupowań opozycyjnych, a także partia Porozumienie, która od sześciu lat jest jednym z mniejszych koalicjantów PiS.

W środę partia wycofała się z koalicji po zdymisjonowaniu przez premiera Mateusza Morawieckiego jej lidera Jarosława Guena.

Gwin starł się z Morawieckim o różne kwestie, w tym o ustawę medialną, która, jak ostrzegał, zaszkodzi wizerunkowi Polski, zaszkodzi jej klimatowi inwestycyjnemu i „przede wszystkim narazi nas na całkowicie irracjonalną walkę z naszym głównym gwarantem bezpieczeństwa, Stanami Zjednoczonymi”.

Odejście porozumienia pozbawiło PiS formalnej większości parlamentarnej, co rodzi pytania o zmniejszoną zdolność koalicji do legislacji. Sprawy te szybko zostały podkreślone podczas burzliwego posiedzenia parlamentu w środę, gdy opozycji początkowo udało się uchwalić wniosek o przesunięcie głosowania nad ustawą medialną do września.

Jednak marszałek Sejmu Elsbeta Wittek, członkini PiS, zapowiedziała, że ​​głosowanie w sprawie odroczenia zostanie powtórzone. PiS wygrał drugą próbę, zanim wygrał głosowanie nad tą samą ustawą medialną.

Zmiana w polskim prawie medialnym była ostatnią w ostatnich latach seria ruchów przez PiS, który podkopał wolności mediów i pomógł zepchnąć kraj z 18. na 64. miejsce w Stanach Zjednoczonych światowy indeks wolności prasy, poniżej Malawi i Armenii, w ciągu ostatniego półrocza.

Od czasu dojścia do władzy w 2015 roku PiS ograniczył radio publiczne do doping, używał państwowej grupy naftowej kupić Duży wybór mediów lokalnych i reklam skierowanych od przedsiębiorstw państwowych do grup medialnych wspierających.

Polski organ nadzoru medialnego nie wydał również decyzji o odnowieniu koncesji na nadawanie głównego kanału informacyjnego TVN, TVN24, pomimo złożenia wniosku 18 miesięcy temu.

Na tej samej sesji w środę wieczorem Sejm RP uchwalił także ustawę ograniczającą zakres spraw o zwrot mienia, co również miało krytyka Ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.

READ  Kamala Harris podczas swojej pierwszej zagranicznej podróży otrzymuje wyboisty chrzest z powodu imigracji | Kamala Harris

Wzywamy tego szefa [Andrzej] Duda nie podpisuje [restitution] „Zgodnie z uprawnieniami przyznanymi mu jako prezydentowi, skierował projekt ustawy do polskiego Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział po głosowaniu Blinken, dodając, że Stany Zjednoczone są „bardzo zaniepokojone”.

„Te przepisy są sprzeczne z zasadami i wartościami, na których opierają się nowoczesne kraje demokratyczne” – dodał.

Dodatkowe raporty Katriny Manson w Waszyngtonie