Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Parallel Desktop dla Mac 17 działa między Intel i M1 Divide

Parallels wypuszcza we wtorek nową wersję popularnego oprogramowania do wirtualizacji, które pozwala użytkownikom uruchomić inny system operacyjny na komputerze Macintosh. Parallels Desktop for Mac 17 wprowadza potężną – ale obecnie niekompletną – wersję systemu Windows na komputery Mac zbudowane na procesorach Apple opartych na ARM.

To ogromna poprawa w stosunku do wersji zapoznawczej wydanej w kwietniu, która pozostawia wiele do życzenia posiadaczom komputerów Mac z chipem M1 firmy Apple. Niektóre z nich mają związek z dopracowaniem oprogramowania firmy Parallels, ale Microsoft poprawił również swoją zdolność Windows do ARM64 Preview, aby uruchamiać więcej oprogramowania.

Parallels Desktop for Mac 17 jest dostępny jako uniwersalny plik binarny, co oznacza, że ​​użytkownicy mogą pobrać pojedynczy plik i automatycznie instaluje odpowiedni kod dla komputerów Mac z procesorami Intel lub M1. Jest dostępny w wielu konfiguracjach, w tym w wersji Standard Edition; wersja PRO; Inne są przeznaczone do pracy.

Aby uruchomić Windows na M1 Mac, użytkownicy Parallels 17 muszą pobrać i zainstalować wirtualną maszynę Windows dla wersji zapoznawczej ARM64. Ta wersja systemu operacyjnego wykorzystuje własne oprogramowanie emulujące do uruchamiania wielu popularnych aplikacji Windows przeznaczonych dla komputerów z procesorami Intel. Nie wszystkie produkty zostaną uruchomione, powiedzieli dyrektorzy Parallels podczas briefingu na temat produktu, ale Microsoft pracuje nad zapewnieniem, że będzie to robić więcej.

Corel, ceniona firma programistyczna Kupione paralele w 2018 r., zwykle reklamuje swoje nowsze wersje jako szybsze, wydajniejsze i z funkcjami, które dodatkowo zacierają granice między systemem operacyjnym hosta a maszyną wirtualną z systemem operacyjnym gościa. Wśród zmian tym razem:

• Po wyjęciu z pudełka Parallels 17 obsługuje nadchodzące wersje systemów operacyjnych firm Microsoft i Apple. Będzie działać w systemie macOS 12 Monterey i będzie obsługiwać system Windows 11, gdy będzie gotowy. Obecnie obsługuje podgląd systemu Windows 11 i będzie działać bez kontrowersyjnego wymogu, aby komputer miał układ TPM 2.0 (chociaż Parallels ma domyślną funkcję układu TPM, z której można korzystać w razie potrzeby później).

Na komputerze Intel Mac, podobnie jak w przeszłości, można uruchamiać starsze wersje systemu Windows, wracając do systemu Windows 2000. Starsze wersje systemu macOS można również uruchamiać jako gość systemu OS X Lion. Wersja Intela może obsługiwać osiem różnych dystrybucji Linuksa.

Jednak opcje systemu operacyjnego gościa są bardziej ograniczone na komputerze Mac M1. Parallels 17 może uruchamiać tylko Windows 10 i 11 od Microsoftu, tylko macOS Monterey i tylko cztery smaki Linuksa.

• Corel twierdzi, że Parallels osiąga wzrost wydajności w różnych wskaźnikach na obu typach komputerów Mac, w tym o 38 procent szybsze wznawianie niż zawieszenie w systemach Windows i Linux; Grafika OpenGL jest sześciokrotnie szybsza; I wzrost o 25% w przypadku grafiki 2D.

Na komputerach Mac z procesorem M1 Windows 10 Insider Preview działa do 33% szybciej i ma o 20% wyższą wydajność dysku. Firma twierdzi, że grafika DirectX działa o 28% lepiej.

• Nowy sterownik ekranu poprawia reakcję interfejsu Windows 10 i 11 oraz poprawia odtwarzanie wideo. Pomaga również w grach w systemie Windows.

• Wcześniej konfigurowanie maszyn wirtualnych z systemem Windows często wymagało dostosowania ustawień zasobów pamięci i procesorów, ale automatyczna konfiguracja zajmuje się tym za Ciebie. Nadal możesz to ominąć ręcznie.

• Poprawiona spójność, w której pulpit Windows znika, a aplikacje Windows pojawiają się na pulpicie Maca obok aplikacji Mac. Wcześniej, podczas wykonywania funkcji systemowych, takich jak instalowanie aktualizacji lub zamykanie, system Windows przechodził w tryb pełnoekranowy. Teraz te zdarzenia systemowe występują w trybie okienkowym. (Kierownicy Parallels twierdzą, że 80% użytkowników Parallels korzysta z systemu Windows w koherencji.)

• Jedną z najbardziej przydatnych nowych funkcji jest pytanie „Dlaczego nie stało się to wcześniej?” Możesz teraz przeciągać tekst lub podświetlone obrazy z dokumentu lub witryny internetowej do systemu operacyjnego hosta i upuszczać je do dokumentu uruchomionego na maszynie wirtualnej. Na przykład możesz podświetlić blok tekstu ze strony internetowej na komputerze Mac i przeciągnąć go do wystąpienia programu Word działającego w systemie Windows i odwrotnie. Czcionki i style tekstu nie są wyświetlane — zostały usunięte jako zwykły tekst — ale nadal ułatwiają organizowanie dokumentów między systemami operacyjnymi.

Użytkownicy poprzednich wersji programu Parallels mogą dokonać aktualizacji za 49 USD. Parallels Desktop 17 Standard Edition jest dostępny w cenie 79,99 USD za roczną subskrypcję lub 99,99 USD za licencję wieczystą. Wersje Pro i Business kosztują 99,99 USD rocznie.

READ  W 2023 roku odwołano dwa duże polskie festiwale