science

Państwa NATO są gotowe wspólnie reagować na ataki w kosmosie

Bruksela – Najwyższy cywilny urzędnik organizacji wojskowej powiedział, że w poniedziałek przywódcy NATO rozszerzą stosowanie klauzuli obrony zbiorowej „jeden za wszystkich” o ataki w kosmosie.

Artykuł 5 traktatu założycielskiego NATO stanowi, że atak na któregokolwiek z 30 członków Sojuszu będzie uważany za atak na nich wszystkich. Do tej pory stosowano ją tylko do konwencjonalnych ataków wojskowych na lądzie, morzu lub w powietrzu, a ostatnio w cyberprzestrzeni.

„Myślę, że jest to ważne (z) artykułem 5, który mówi, że atak na kogoś będzie uważany za atak na wszystkich i że wszyscy odpowiemy” na wydarzenie związane z czołgiem, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niemieckim Funduszu Marshalla. .

„Na tym szczycie wyjaśnimy, że każdy atak na zdolności kosmiczne, takie jak satelity itp., lub ataki z kosmosu, spowodują lub mogą spowodować wydanie artykułu 5”, powiedział na kilka godzin przed przewodniczeniem szczytowi z prezydentem USA Joe. Biden i jego rówieśnicy.

ogłoszenie

Około 2000 satelitów krąży wokół Ziemi, z czego ponad połowa jest obsługiwana przez kraje NATO, zapewniając wszystko, od telefonów komórkowych i bankowości po prognozy pogody. Przywódcy wojskowi polegają na sobie nawzajem w nawigowaniu, komunikowaniu się, dzieleniu się danymi wywiadowczymi i wykrywaniu wystrzeliwanych rakiet.

W grudniu 2019 roku przywódcy NATO zadeklarowali przestrzeń kosmiczną jako „piątą domenę” operacji sojuszu, po lądzie, morzu, powietrzu i cyberprzestrzeni. Wiele państw członkowskich jest zaniepokojonych tym, co mówią o coraz bardziej agresywnym zachowaniu Chin i Rosji w kosmosie.

Około 80 krajów ma satelity, do których przenoszą się również prywatne firmy. W latach 80. tylko niewielka część komunikacji NATO odbywała się drogą satelitarną. Dziś jest to co najmniej 40%. Podczas zimnej wojny NATO miało ponad 20 stacji, ale nowe technologie oznaczają, że największa na świecie organizacja zajmująca się bezpieczeństwem może podwoić swój zasięg o jedną piątą tej liczby.

READ  Uruchomienie SpaceX - na żywo: Test obrotu statku kosmicznego SN15 został anulowany

Klauzula obrony zbiorowej NATO została uruchomiona tylko raz, kiedy członkowie zjednoczyli się za Stanami Zjednoczonymi w następstwie ataków z 11 września 2001 roku.

ogłoszenie

Prawa autorskie 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment