Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Państwa NATO są gotowe wspólnie reagować na ataki w kosmosie

Państwa NATO są gotowe wspólnie reagować na ataki w kosmosie

Bruksela – Najwyższy cywilny urzędnik organizacji wojskowej powiedział, że w poniedziałek przywódcy NATO rozszerzą stosowanie klauzuli obrony zbiorowej „jeden za wszystkich” o ataki w kosmosie.

Artykuł 5 traktatu założycielskiego NATO stanowi, że atak na któregokolwiek z 30 członków Sojuszu będzie uważany za atak na nich wszystkich. Do tej pory stosowano ją tylko do konwencjonalnych ataków wojskowych na lądzie, morzu lub w powietrzu, a ostatnio w cyberprzestrzeni.

„Myślę, że jest to ważne (z) artykułem 5, który mówi, że atak na kogoś będzie uważany za atak na wszystkich i że wszyscy odpowiemy” na wydarzenie związane z czołgiem, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niemieckim Funduszu Marshalla. .

„Na tym szczycie wyjaśnimy, że każdy atak na zdolności kosmiczne, takie jak satelity itp., lub ataki z kosmosu, spowodują lub mogą spowodować wydanie artykułu 5”, powiedział na kilka godzin przed przewodniczeniem szczytowi z prezydentem USA Joe. Biden i jego rówieśnicy.

ogłoszenie

Około 2000 satelitów krąży wokół Ziemi, z czego ponad połowa jest obsługiwana przez kraje NATO, zapewniając wszystko, od telefonów komórkowych i bankowości po prognozy pogody. Przywódcy wojskowi polegają na sobie nawzajem w nawigowaniu, komunikowaniu się, dzieleniu się danymi wywiadowczymi i wykrywaniu wystrzeliwanych rakiet.

W grudniu 2019 roku przywódcy NATO zadeklarowali przestrzeń kosmiczną jako „piątą domenę” operacji sojuszu, po lądzie, morzu, powietrzu i cyberprzestrzeni. Wiele państw członkowskich jest zaniepokojonych tym, co mówią o coraz bardziej agresywnym zachowaniu Chin i Rosji w kosmosie.

Około 80 krajów ma satelity, do których przenoszą się również prywatne firmy. W latach 80. tylko niewielka część komunikacji NATO odbywała się drogą satelitarną. Dziś jest to co najmniej 40%. Podczas zimnej wojny NATO miało ponad 20 stacji, ale nowe technologie oznaczają, że największa na świecie organizacja zajmująca się bezpieczeństwem może podwoić swój zasięg o jedną piątą tej liczby.

READ  Słońce świeci teraz na ziemię zupełnie innym rodzajem światła

Klauzula obrony zbiorowej NATO została uruchomiona tylko raz, kiedy członkowie zjednoczyli się za Stanami Zjednoczonymi w następstwie ataków z 11 września 2001 roku.

ogłoszenie

Prawa autorskie 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.