Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pan Fixit zastępuje Jacindę Ardern na stanowisku premiera Nowej Zelandii

Pan Fixit zastępuje Jacindę Ardern na stanowisku premiera Nowej Zelandii

Chris Hepkins zostanie kolejnym premierem Nowej Zelandii po tym, jak rządzący posłowie Partii Pracy podjęli jednogłośną decyzję o zastąpieniu odchodzącej liderki Jacindy Ardern.

Sekretarz edukacji Hepkins poprowadzi Partię Pracy do wyborów w październiku przyszłego roku, a jego partia traci w sondażach i stoi w obliczu sprzeciwu wobec zarządzania gospodarką i pandemią kraju.

Pomimo braku mocy charyzmatycznego Arderna, analitycy stwierdzili, że cichy, swobodny Hipkins – którego rola w kierowaniu krajową reakcją na Covid-19 pomogła mu zdobyć etykietę „Mr Fixit” – może pasować partii, która straciła kontakt z „centralnymi władzami”. Nowa Zelandia”. „.

Hipkins, który wszedł do Parlamentu wraz z wieloletnim sojusznikiem Ardern i objął ją przed głosowaniem, niekwestionowany kandydował na przywódcę partii. Zostanie zaprzysiężony jako 41. premier Nowej Zelandii w środę, co okazało się płynnym i szybkim przekazaniem.

Carmel Cipollone został mianowany wicepremierem. Będzie pierwszą Pacificą – Nowozelandką pochodzenia wyspiarskiego Pacyfiku – która przyjmie tę rolę.

Hipkins natychmiast ustalił program ponownego skupienia swojego laburzystowskiego rządu na „kwestiach chleba z masłem”, ponieważ opinia publiczna postrzegała rząd Ardern jako próbujący „zrobić za dużo i za szybko”.

„Świat stoi przed nowym wyzwaniem: pandemią inflacji” – powiedział o kryzysie kosztów utrzymania w kraju.

Christopher Luxon, który przewodzi konkurencyjnej Partii Narodowej, pogratulował Hipkinsowi jego nagłego awansu, ale zastanawiał się, jak daleko odszedłby od programu Ardern. „Nowy przywódca, ta sama historia” – powiedział.

Hipkins wszedł do parlamentu w 2008 roku, jedenaście lat po tym, jak został aresztowany i eskortowany ze swojej ziemi, aby zaprotestować przeciwko polityce edukacyjnej ówczesnego rządu kierowanego przez państwo, co przypisuje mu pchnięcie go do polityki.

Wysoki poseł Remutaki, znany m.in Nowa Zelandia W kręgach politycznych znanych jako „Chibi” premiera była spowodowana nagłą rezygnacją Ardern po tym, jak powiedziała, że ​​nie ma energii na kolejną kadencję lidera.

READ  Francja zapowiada „bezlitosną walkę” z antysemityzmem po tym, jak w Paryżu znaleziono antyżydowskie graffiti

Daniel McLachlan, pracownik naukowy w Victoria University of Wellington’s School of Biology, powiedział, że Hipkins zyskał reputację „wybitnego” ze względu na jego ciężki bagaż, w tym edukację i policję.

McLachlan powiedział, że sondaże opinii publicznej w ostatnich dniach – przy spadku popularności zarówno Partii Pracy, jak i Ardern w miarę zbliżania się październikowych wyborów – wykazały przejście do Hipkinsa, który był „jedynym kandydatem, który miał szansę odwrócić szanse Partii Pracy” przeciwko rywalizującej Partii Narodowej, kierowanej przez Luxon.

Hipkins pochwalił „spokojne, stabilne i uspokajające przywództwo” Ardern w niektórych z najtrudniejszych okoliczności w historii kraju. „Niemniej jednak jesteśmy innym narodem” – powiedział, wyznaczając granicę między sobą a swoim poprzednikiem.

McLachlan powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby Hepkins wygenerował ten sam poziom witriolu od przeciwników polityki Ardern w Nowej Zelandii dotyczącej pandemii – która wzrosła do „diabolicznego” poziomu w ciągu ostatniego roku – pomimo jego kluczowej roli w odpowiedzi na Covid-19. „Jest bardzo prominentny, ale nie żyje za darmo w głowach setek tysięcy protestujących w Nowej Zelandii” – powiedział.

Nowozelandzcy Zieloni, tradycyjny partner Partii Pracy, powiedzieli w oświadczeniu, że nie mogą się doczekać współpracy z Hipkinsem.

Współprzewodniczący Greena, James Shaw, powiedział: „Chris będzie doskonałym premierem i nie możemy się doczekać kontynuacji naszej wspólnej pracy przez resztę tej kadencji i dłużej”.