Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Palestyński chłopiec został zastrzelony przez izraelskich żołnierzy podczas starć na granicy z Gazą | Izrael

Ministerstwo Zdrowia Gazy poinformowało w sobotę, że 12-letni palestyński chłopiec zastrzelony przez izraelskich żołnierzy w zeszłym tygodniu podczas starć na granicy Gazy zmarł z powodu odniesionych ran.

Omar Hassan Abu al-Nil został ranny w ubiegłą sobotę na uboczu demonstracji w pobliżu ogrodzenia granicznego Gaza Oficjalna palestyńska agencja informacyjna Wafa powiedziała, że ​​Gaza pochodzi z Izraela. Ministerstwo Zdrowia w Gazie podało w oświadczeniu, że „zmarł z powodu odniesionych obrażeń”. Po południu na jego pogrzeb wzięło udział około 100 żałobników.

zamieszanie 21 sierpnia Według rządzącego Gazą ruchu Hamas ranił około 40 osób, w tym 32-letniego Palestyńczyka, który zmarł w środę. Zastrzelono również izraelskiego policjanta, który pozostaje w stanie krytycznym.

Izraelskie wojsko powiedziało, że odpowiedziało ostrą amunicją i innymi środkami na palestyńskich „buntowników”, którzy przerzucali ładunki wybuchowe przez płot graniczny i próbowali go rozszerzyć.

Po starciach Izrael rozpoczął naloty, które, jak twierdzi, były skierowane na miejsca produkcji i przechowywania broni należących do Hamasu.

Krewni 12-letniego dziecka palestyńskiego, Omara Hassana Abu al-Nila, opłakują jego ciało. Zdjęcie: Ahmed Zakot / SOPA Images / Rex / Shutterstock

W odpowiedzi Izrael ponownie zbombardował Gazę w nocy od poniedziałku do wtorku Balony zapalające zapaliły wielokrotne pożary W regionie Eskol w południowym Izraelu. W strajkach nie zgłoszono żadnych obrażeń.

W środę doszło również do starć na granicy Gaza-Izrael, ale były one mniej gwałtowne niż w sobotę.

W sobotę wieczorem wybuchły nowe protesty, kiedy armia izraelska strzelała gazem łzawiącym i bombami dźwiękowymi, podczas gdy Palestyńczycy palili opony, donosi korespondent AFP.

Kilka frakcji w Gazie wezwało do demonstracji protestujących w szczególności przeciwko 15-letniej izraelskiej blokadzie pasa przybrzeżnego.

Również w sobotę izraelscy strażacy pracowali nad ugaszeniem pożaru, który został wywołany wystrzeleniem nowych balonów zapalających z Gazy. Strażacy powiedzieli w oświadczeniu, że w regionie Eszkol, w pobliżu palestyńskiej enklawy wybuchły dwa pożary.

Hamas i Izrael walczyły w maju w niszczycielskim 11-dniowym konflikcie, najgorszym między obiema stronami od lat, który zakończył się nieformalnym rozejmem. Władze Hamasu poinformowały, że podczas izraelskich nalotów zginęło 260 Palestyńczyków, w tym bojownicy. Według armii i policji frakcje palestyńskie wystrzeliły tysiące rakiet na Izrael podczas walk, zabijając 13 osób, w tym żołnierza.

READ  Wołodymyr Zełenski atakuje porozumienie NATO w sprawie członkostwa Ukrainy

W 2018 r. Gazańczycy rozpoczęli ruch protestacyjny domagający się zakończenia izraelskiej blokady i prawa Palestyńczyków do powrotu na ziemie, z których uciekli lub zostali wydaleni po ustanowieniu państwa żydowskiego. Wybuchły cotygodniowe, często brutalne demonstracje wspierane przez Hamas, w których Izrael zabił prawie 350 Palestyńczyków w Gazie w ciągu ponad roku.