Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Owce ścinają 18 kg wełny po trzech latach ciąży | Nowa Zelandia

Owca merynosów o imieniu Shrekapo, która wyhodowała ogromną wełnę, unikając niewoli Nowa Zelandia Teraz po pierwszym goleniu lżejszy o 18,6 kg.

Zwierzę zostało nazwane Shrekapo po Znany partner owiec który został znaleziony z 27 kg wełny po sześciu latach ucieczki w 2004 roku i po jeziorze Tekapo w pobliżu miejsca, w którym został znaleziony.

Shrikabo widziano ukrywającego się w skałach w zeszłym tygodniu, a później tego samego dnia złapano go, gdy miał prawie połowę masy ciała w wełnie. Gavin Luxton, właściciel stacji Sawdon w Lake Tekapo, powiedział, że zwierzę mogło samotnie włóczyć się po wzgórzach przez ostatnie trzy zimy.

„Został tam wcześniej zauważony przez króliki i łowców portulaków i prawdopodobnie był widziany około trzy razy, ale za każdym razem, gdy tam byliśmy, aby go złapać, nikt nie był w stanie go znaleźć” – powiedział Loxton. „Prawie zrezygnowaliśmy z całego procesu, ale on wrócił, więc to świetnie”.

Czterolatek jest ostatnim w linii nieuchwytnych owiec, które rozwinęły wzdętą wełnę, wchodząc do nieoficjalnej tabeli liderów kudłatych mistrzów wagi ciężkiej w Nowej Zelandii i Australii, w tym: ChrisI partnerI EwenesI Barak I Baranek Shaun.

Loxton trzyma na swojej stacji 5000 owiec i powiedział, że nie jest jasne, w jaki sposób Shrekapo stał się owcą pustelnikiem. Jego ucho było naznaczone i ogoniaste, co wiązało się z usunięciem ogona, aby zmniejszyć ryzyko uderzenia muchy. „Przywieźliśmy jagnięta z powrotem za ogon… kiedy kupiliśmy je wszystkie z powrotem do odsadzenia, musiały zostać tam same.

Shrekapo świeżo ogolone Zdjęcia: George Empson

„Czy to była drzemka pod krzakiem, czy coś takiego, nikt nigdy się nie dowie”.

Shrekabu został oślepiony przez swoją wełnę, a jako owca ważąca około 40 kg niósł prawie połowę swojej masy ciała w wełnie. „I wtedy jest sucho” – dodał Luxton.

Loxton i jego załoga wypili kilka świątecznych drinków po tym, jak znaleźli Shrekapo i „opracowali plan”, aby skosić go na wielkanocnym targu rolników w Tekapo. Trzystu mieszkańców i gości obejrzało spektakl, który według Luxtona był wspaniały dla społeczności po dwóch spokojnych latach pandemii.

Jak mówi Luxton, z 18,6 kg wełny można uzyskać 14 kilogramów czystej wełny, co „oszczędza dużo ubrań”. Po goleniu Shrekapo trochę przyzwyczaił się do swojej nowej wagi, ale teraz jest szczęśliwy, że „podąża za słońcem jak dysk słoneczny”.

„To ciężar na jego ramionach”.

READ  Widziałem spodki: Obama waży, gdy rośnie zainteresowanie USA UFO | UFO