Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Oto jak oglądać kometę Halleya powodującą olśniewający deszcz meteorytów orionidów nad Szkocją

Oto jak oglądać kometę Halleya powodującą olśniewający deszcz meteorytów orionidów nad Szkocją

Gruz z komety Halley rozświetli niebo w piątek wieczorem — oto jak możesz mieć pewność, że go złapiesz, zanim będzie za późno.

Deszcz meteorów Orionidów, często skracany do Orionidów, jest najbardziej płodnym rojem meteorów związanych z kometami.

Jest aktywny przez cały październik, ale oczekuje się, że osiągnie szczyt w piątek wieczorem, wytwarzając do 25 meteorów co godzinę i pozostając widocznym do wczesnych godzin sobotnich.

Prezenter pogody dla STV News, Philip Petrie, podzielił się najlepszymi wskazówkami dotyczącymi uchwycenia tego olśniewającego zjawiska, nawet pod zachmurzonym niebem Szkocji.

Powiedział: „Aby oglądać deszcz meteorów Orionidów, nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt – wystarczy ciepłe ubranie i czyste niebo, z dala od sztucznego zanieczyszczenia światłem.

„Niestety, większość kraju w piątek będzie pod szeroką, niską chmurą, mgłą i ciemnością z dużą ilością mgły na zboczach.

„Najlepsza szansa będzie w czystym miejscu między 1:00 a 3:00 nad ranem, rozciągającym się od Skye przez Aberdeen”.

Gołębie wzięły swoją nazwę od konstelacji Oriona – jednej z najjaśniejszych konstelacji na nocnym niebie – i są wynikiem podróży komety w kosmosie.

Meteoryty z komety Halleya uderzają w ziemską atmosferę z prędkością 148 000 mil na godzinę, rozbłyskując błyskami światła.

Ponieważ zarówno Ziemia, jak i kometa mają eliptyczne orbity wokół Słońca, przecinają się one dwa razy w roku, powodując pojawienie się Orionidów.

READ  Urzędnik NASA: astronauci będą mieszkać i pracować na Księżycu do 2030 r. | NASA