Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Oświadczenie w sprawie biometrycznego monitorowania przestrzeni publicznej w Szkocji, 27 lutego 2023 r

27 lutego 2023 r

W dniu 23 lutego 2023 r. Alex Cole Hamilton, lider szkockich Liberalnych Demokratów, skierował do parlamentu wniosek w sprawie zakresu chińskiej kontroli państwowej w Szkocji (S6M-07832). Ruch zajmował się kwestiami związanymi z bezpieczeństwem narodowym Wielkiej Brytanii i ochroną danych w ramach uprawnień zastrzeżonych dla Westminsteru. We wniosku wezwano rządy Szkocji i Wielkiej Brytanii do przeprowadzenia przeglądu. We wniosku wspomniano również o wykorzystaniu kamer wykonanych przez Hikvision przez szkocką policję i władze lokalne w Szkocji (patrz mój osobny wpis w moim ostatnim spotkaniu z Hikvision).

Monitorowanie przestrzeni publicznej przez władze lokalne w Szkocji nie leży w moich kompetencjach prawnych. Jednak w poprzednich sprawozdaniach dla Parlamentu jasno stwierdzono, że Szkocja nie ma spójnej strategii monitorowania przestrzeni publicznej, a ponieważ Szkocja nie ma komisarza ds. telewizji przemysłowej, jedynym niezależnym nadzorem w Szkocji jest brytyjski komisarz ds. informacji (ICO ) w kwestiach prawnych dotyczących ochrony danych w Wielkiej Brytanii. Z tego powodu z zadowoleniem przyjmuję zapowiedź minister ds. bezpieczeństwa społeczności, Eleny Witham MSB, że rząd szkocki przeprowadzi teraz taki przegląd. Obecnie jedynie dane wyjściowe pochodzące z monitoringu przestrzeni publicznej władz lokalnych, przekazane szkockiej policji, SPA lub PIRC, są objęte gwarancjami prawnymi szkockiej ustawy komisarza ds. biometrii z 2020 r. oraz kodeksu postępowania prawnego.

Dlatego zachęcam rząd szkocki, aby w ramach obiecanego przeglądu poważnie zastanowił się nad kodeksem postępowania w zakresie monitorowania przestrzeni publicznej w Szkocji, który dotyczy również praw człowieka i kwestii etycznych, oraz aby zadbał o to, by etyczne zamówienia publiczne i łańcuchy niezależny system nadzoru w Szkocji.

Mówiąc szerzej, całkowicie potępiam wszelkie naruszenia praw człowieka popełnione lub ułatwione przez technologie nadzoru biometrycznego, czy to w Szkocji, Wielkiej Brytanii, chińskim Autonomicznym Regionie Xinjiang Uygur, nielegalnej wojnie Putina na Ukrainie, czy w innych miejscach na świecie. Jako niezależny urzędnik mianowany przez parlament i były starszy funkcjonariusz policji równoważę ten punkt widzenia poparciem dla rządów prawa i zasad naturalnej sprawiedliwości.

READ  Oświadczenie dotyczące startu NASA Crew Dragon przez SpaceX podwaja się w ciągu trzech miesięcy

W kontekście działań policyjnych szkocki kodeks etyki policyjnej określa standardy dla tych, którzy uczestniczą w działaniach policyjnych w Szkocji, aw zakresie praw człowieka kodeks stanowi, że „nie będę zachęcać, nakłaniać ani tolerować żadnego aktu tortur, nieludzkiego lub poniżającego”. leczenie w każdych okolicznościach. I nie będę stał z boku i pozwalał innym robić to samo”. Moim zdaniem sam szkocki kodeks etyki policji powinien skłonić szkocką policję (i inne podmioty) do przeglądu praw i zagrożeń związanych z ich własną architekturą nadzoru biometrycznego oraz ich kluczowych partnerów, a także do głębokiego przyjrzenia się aspektom prawnym i etycznym. Prestiż prowadzenia interesów z firmami, które lub osoby zaangażowane w ich łańcuchy dostaw zostały uznane za zamieszane w utrwalanie lub ułatwianie łamania praw człowieka w dowolnym miejscu na świecie.