Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ostrzeżenia dotyczące dymu i gorąca dotyczą ponad 170 m w Stanach Zjednoczonych

Ostrzeżenia dotyczące dymu i gorąca dotyczą ponad 170 m w Stanach Zjednoczonych

  • Ze scenariuszem Bernda Debussmanna Jr
  • BBC News, Waszyngton, DC

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Urzędnicy w Waszyngtonie wezwali mieszkańców do podjęcia środków ostrożności ze względu na złą jakość powietrza.

Ponad 170 milionów Amerykanów jest objętych alertami dotyczącymi upału lub jakości powietrza, ponieważ dym z pożarów i upalne temperatury nadal nękają Stany Zjednoczone.

Urzędnicy ds. zdrowia uznali jakość powietrza na większości Środkowego Zachodu i środkowego Atlantyku za „niezdrową”.

Tymczasem na zachodzie miasta takie jak Las Vegas i Phoenix przygotowują się na temperatury przekraczające 43 stopnie Celsjusza (110 Fahrenheita) w ten weekend.

Co najmniej dziesięć osób zmarło w ostatnich dniach z przyczyn związanych z upałami.

Złą jakość powietrza przypisuje się ponad 500 aktywnym pożarom lasów w Kanadzie, które spowodowały rozprzestrzenianie się smug dymu na południe, mimo że warunki nieznacznie poprawiły się w niektórych częściach Środkowego Zachodu.

W piątek prognozowano najgorszą jakość powietrza w kraju na dużym obszarze rozciągającym się od Michigan i Ohio po wschodnie wybrzeże.

Według IQAir.com najgorsza jakość powietrza w Stanach Zjednoczonych była w piątek około godziny 9:00 czasu lokalnego (14:00 GMT) w Nowym Jorku, a następnie w Waszyngtonie, Detroit i Chicago.

EPA stwierdziła, że ​​powietrze w tym obszarze jest albo „niezdrowe dla grup wrażliwych” – w tym osób starszych, małych dzieci i pracowników zewnętrznych – albo „niezdrowe”.

Władze ogłosiły ogólnostanowe ostrzeżenie dotyczące jakości powietrza, które będzie obowiązywało do piątku. Gubernator Kathy Hochul wezwała nowojorczyków do „podjęcia środków ostrożności w celu ochrony ich zdrowia”.

W Kanadzie dym najbardziej dotyka części prowincji Ontario i Quebec.

Oczekuje się, że w regionach Toronto, Ottawy i Montrealu zła jakość powietrza utrzyma się do końca tygodnia, a warunki zaczną się poprawiać w sobotę.

Tymczasem w zachodnich Stanach Zjednoczonych miliony ludzi w Nevadzie, Arizonie i Kalifornii mogą spodziewać się poważnych ostrzeżeń o upale od soboty, a temperatury w niektórych miejscach mogą osiągnąć 43°C.

W Teksasie, w którym temperatury przekraczają 37°C od około dwóch tygodni, temperatury zaczynają spadać. Zgłoszono, że jedenaście osób zmarło z przyczyn związanych z upałami w hrabstwie Webb, którego centrum znajduje się w mieście Laredo wzdłuż granicy z Meksykiem.

„Chociaż kilka lokalizacji w środkowym i wschodnim Teksasie może osiągnąć standardy doradcze, rozpowszechnienie 105F [43C] National Weather Service poinformowało w biuletynie, że wskaźniki upałów będą znacznie mniej rozpowszechnione, a przedłużony okres alertów/ostrzeżeń upałów dobiegnie końca”.

wyjaśnij wideo,

Ekspert BBC, Chris Fox, przygląda się warunkom pogodowym w Ameryce Północnej

Oczekuje się, że burze spodziewane w innych częściach południa również przyniosą niższe temperatury w sobotę i niedzielę.

Według danych Centrum Kontroli Chorób ponad 700 osób umiera każdego roku z powodu upału, a kolejne 68 000 osób jest wysyłanych na pogotowie.

Naukowcy stwierdzili, że fale upałów stają się coraz częstsze, intensywniejsze i trwają dłużej z powodu zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka.

Niektórzy ostrzegają, że zmiana klimatu może również doprowadzić do większej liczby pożarów i kolejnych ostrzeżeń o dymie.

Na przykład badanie University of California-Irvine opublikowane 12 czerwca wykazało, że „wzrost temperatury i susza zostały zidentyfikowane jako główny czynnik” letnich pożarów.