Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ostatnie francuskie wybory 2022: Macron i Le Pen intensyfikują kampanię

Emmanuel Macron i Marine Le Pen zmierzą się w drugiej turze prezydenckiej we Francji

Emmanuel Macron ostrzegł swoich zwolenników, że „nic jeszcze nie zostało postanowione”, ponieważ francuski prezydent czeka spór ze swoją skrajnie prawicową przeciwniczką Marine Le Pen.

Duet zajął pierwsze i drugie miejsce w pierwszej turze głosowania w niedzielę, a Macron udał się w poniedziałek do biednego regionu północnej Francji, udzielając poparcia pani Le Pen i jej partii National Rally, na dwa tygodnie przed kampanią wyborczą.

Sondaże pokazują, że Macron prowadzi, ale Le Pen, którego zespół spotkał się w poniedziałek, aby omówić strategię na drugą turę głosowania 24 kwietnia, nie jest daleko w tyle.

Macron powiedział, że chce przekonać tych, którzy głosowali na „ekstremistów”, że „nasz projekt poważniej odpowiada na ich obawy i wyzwania czasu”.

Kampania Le Pen chce skoncentrować się na wzroście cen żywności i energii oraz gniewie na Macrona z powodu polityki postrzeganej jako korzystne dla bogatych.

1649684540

„Widzę, że kraj jest podzielony” – mówi Macron.

Emmanuel Macron przyznał, że Francja była „podzielona”, kiedy zaapelował do lewicowych wyborców podczas wycieczki po mieście Digne na południe od Paryża.

„Staram się jasno powiedzieć, że mój program jest sprawiedliwy i społecznie nastawiony”, powiedział mieszkańcom. „Widzę, że kraj jest podzielony”.

Tom Batchelor11 kwietnia 2022 14:42

1649683012

Macron staje w obliczu bitwy o pokonanie wściekłej francuskiej lewicy w wyścigu wyborczym z Le Pen

Francuski Emmanuel Macron czeka wyczerpujący dwutygodniowy sezon kampanii i walka o swoje życie polityczne po objęciu przewodnictwa w pierwszej turze wyborów prezydenckich w poniedziałek, ale ma do czynienia z wrogimi i sceptycznymi wyborcami.

Aby 24 kwietnia pokonać swoją skrajnie prawicową rywalkę Marine Le Pen, Macron musi powstrzymać rozpęd. Ale co ważniejsze, musi przekonać wściekłych lewicowców, muzułmanów i mniejszości etniczne, którzy głosowali na Jean-Luc Mélenchona, by poparli go po przyjęciu neoliberalnej polityki gospodarczej, takiej jak podniesienie wieku emerytalnego i zaloty do prawicowych poglądów na temat imigracji i życia intelektualnego.

READ  Liczba ofiar śmiertelnych wzrasta do 45 we wschodnich Stanach Zjednoczonych po gwałtownych powodziach w regionie

Przeczytaj pełną analizę naszego międzynarodowego korespondenta Borzo Dragahiego:

Tom Batchelor11 kwietnia 2022 14:16

1649681992

„Wszystko jest możliwe” – mówi członek rady partyjnej Le Pen.

„Wszystko jest teraz możliwe” po ogłoszeniu wyników, powiedział Aurelien Lopez Liguori, członek rady miejskiej partii Marine Le Pen w południowym mieście Citi.

Waga ciężka Le Pen, Louis Alliot, powiedział w poniedziałek w radiu France Info, że partia będzie dążyła do „porozmawiania bezpośrednio z Francuzami o ich problemach” oraz o tym, jak Le Pen poprowadzi kraj, jeśli zostanie wybrana na prezydenta.

Aliot oskarżył Emmanuela Macrona o sprowokowanie milionów Francuzów do wyjścia na ulice podczas protestów żółtych kamizelek z powodu postrzeganej niesprawiedliwości ekonomicznej i demontażu szpitali publicznych pomimo pandemii COVID-19.

„Jest wiele spraw, które będzie musiał sobie wyjaśnić” – powiedział Elliott.

Tom Batchelor11 kwietnia 2022 13:59

1649680792

Ally mówi, że Macron pokaże „ducha walki”

Senator François Patriat, członek partii Emmanuela Macrona, powiedział, że skupiamy się „teraz na projekcie i wartościach”, wyjaśniając, że strategia polega na „byciu dumnym” z tego, co zostało zrobione w ciągu ostatnich pięciu lat, aby pokazać „trochę pokory” i „przede wszystkim Trochę ducha walki”.

Dodał, że Macron wykorzysta najbliższe dni na „wyjście w pole”.

Przed pierwszą turą w niedzielę Macron przegapił większość kampanii wyborczej, ponieważ większość czasu spędzał na wysiłkach dyplomatycznych w związku z wojną na Ukrainie.

Tom Batchelor11 kwietnia 2022 13:39

1649679712

Wstępne wyniki końcowe dały Macronowi 27,8%, a Le Pen 23,2%

Tom Batchelor11 kwietnia 2022 13:21

1649678392

Tom Batchelor11 kwietnia 2022 12:59

1649677252

Nieudany kandydat na prezydenta mówi, że stawką jest przetrwanie Republikanów

Valerie Pecres, przegrana kandydatka republikanów na prezydenta, poprosiła swoich zwolenników o przekazanie pieniędzy partii, mówiąc, że jej przetrwanie jest zagrożone.

Powiedziała, że ​​partia jest winna do 7 milionów euro po tym, jak zdołała zdobyć tylko 4,79 procent głosów, mniej niż 5 procent potrzebnych do opłacenia kampanii pieniędzmi podatników. Napisała na Twitterze, że 5 milionów euro z tej kwoty zainwestowała osobiście.

„Wyniki oznaczają, że państwo nas nie zrekompensuje” – powiedziała.

Ogłosiłem ogólnokrajowy apel o darowizny. Od tego zależy przetrwanie republikańskiej prawicy”.

Tom Batchelor11 kwietnia 2022 12:40

1649676133

Macron przenosi swoją kampanię wyborczą do północnego miasta Deninne

Emmanuel Macron prowadzi kampanię w północnym mieście Dinan, które kiedyś szczyciło się tym, że jest stolicą górnictwa i hutnictwa we Francji, ale w 2019 r. prawie połowa populacji żyła w ubóstwie, a w 2018 r. co trzecia osoba w wieku produkcyjnym była bezrobotna.

W niedzielę zwyciężyła Marine Le Pen, zdobywając 42 procent głosów w mieście.

Burmistrz Denin Anne-Lise Dufour-Toneni wita Emmanuela Macrona podczas jednodniowej wizyty w Hauts-de-France, w ratuszu w Denain

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Macron rozmawiał z wyborcami przed ratuszem Denin

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Wizyta Macrona w Dinene przyciągnęła również protestujących przeciwko innej kadencji urzędującego operatora

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Tom Batchelor11 kwietnia 2022 12:22

1649674792

Macron zdobywa wsparcie rywali

Kandydaci na prezydenta szybko okazali poparcie dla Emmanuela Macrona po tym, jak w niedzielę liczenie zakończyło się w kilku regionach.

Anne Hidalgo, burmistrz Paryża, poparła Macrona w nadchodzącym głosowaniu „aby Francja nie popadła w nienawiść wszystkich przeciwko wszystkim”.

Skrajnie lewicowy kandydat Jean-Luc Mélenchon, który zajął trzecie miejsce, również wezwał swoich zwolenników, aby nie głosowali na Marine Le Pen. „W drugiej turze nie powinno być ani jednego głosu na Le Pen” – powiedział.

Jednak skrajnie prawicowy kandydat Eric Zemmour poparł panią Le Pen.

Tom Batchelor11 kwietnia 2022 11:59

1649673952

„Skrajna prawica wyznacza agendę francuskiej polityki” – dyrektor Chatham House na Europę

Hans Kundani, dyrektor programu europejskiego w think-tanku Chatham House, powiedział, że wyniki wskazują na „prawicowy sen we francuskiej polityce”.

Powiedział: „Wyniki pierwszej tury francuskich wyborów prezydenckich potwierdzają dwa trendy we francuskiej polityce – które w pewnym stopniu dotyczą również większości części Europy.

Pierwszym z nich jest reorganizacja polityki wokół linii podziału między centrystami a populistami. Zarówno centrolewicowi, jak i centroprawicowi kandydaci republikańscy socjaliści otrzymali mniej niż 5 procent głosów – historycznie niski poziom. Druga runda odbędzie się między Macronem i Le Pen, tak jak pięć lat temu – obaj widzą siebie jako „poza lewicą i prawicą”. Innymi słowy, odzwierciedlają się nawzajem. Z demokratycznego punktu widzenia ta reorganizacja jest katastrofalna.

Drugi nurt, powiązany z pierwszym, to dryf na prawo we francuskiej polityce. Chociaż druga runda będzie powtórką z 2017 roku, tym razem Le Pen jest w znacznie mocniejszej pozycji. Jean-Luc Mélenchon otrzymał 22 procent głosów, co pokazuje, że lewica jest nadal silna we Francji, chociaż odeszła od tradycyjnego ruchu Partii Socjalistycznej.

Ale to właśnie skrajna prawica w coraz większym stopniu wyznacza agendę francuskiej polityki – czego dowodem jest sposób, w jaki centroprawicowi kandydaci, tacy jak kandydatka Republikanów Valerie Pecres, podczas kampanii wyborczej przyjmowali skrajnie prawicowe metafory, takie jak idea „cudowna alternatywa”.

Tom Batchelor11 kwietnia 2022 11:45