Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ostatnia wojna Ukrainy: Rosji nie da się wciągnąć w miejsce pobytu Łukaszenki – białoruskiego przywódcy nie widziano od wielu dni |  wiadomości ze świata

Ostatnia wojna Ukrainy: Rosji nie da się wciągnąć w miejsce pobytu Łukaszenki – białoruskiego przywódcy nie widziano od wielu dni | wiadomości ze świata

Odpowiedź na Wasze pytania: Czy Rosja zamierza wywołać katastrofę w największej elektrowni jądrowej w Europie?

W ciągu ostatniego tygodnia zadawaliśmy wasze pytania naszym ekspertom wojskowym i analitykom (formularz pytań jest znowu otwarty, powyżej, przez resztę dnia).

Najnowsza wiadomość pochodzi od czytelnika Sky News, ICY, który pyta, czy Rosja może spowodować katastrofę w elektrowni jądrowej w Zaporożu.

Analityk wojskowy i były zastępca marszałka lotnictwa Sean Bell mówi…

Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest największą elektrownią jądrową w Europie.

4 marca ubiegłego roku najeźdźcy rosyjscy zajęli reaktor jądrowy i utrzymują go do dziś, pomimo rosnących obaw społeczności międzynarodowej i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Obiekt jądrowy jest ważny dla Rosji, ponieważ zapewnia większość energii elektrycznej na Krymie, która jest również uzależniona od dostaw świeżej wody z regionu Chersoniu.

W rezultacie, niezależnie od uszczerbku na reputacji Rosji, który nastąpiłby po każdej katastrofie w elektrowni, chcieliby również utrzymać dostawy energii elektrycznej, dlatego Rosja twierdzi, że elektrownią zarządza teraz Rosatom, rosyjska państwowa firma zajmująca się energią jądrową . firma.

Dlatego większość analityków dochodzi do wniosku, że w interesie Rosji leży zachowanie obiektu jądrowego; Jednak biorąc pod uwagę dynamiczny charakter wojny i możliwość, że zbliżający się ukraiński kontratak może odepchnąć siły rosyjskie, narastają obawy o los i bezbronność zakładu w Zaporożu.

W ostatnich tygodniach widziano, jak siły rosyjskie wzmacniają obiekt, a obrazy pokazujące, jak siły rosyjskie układają worki z piaskiem i budują pozycje obronne, budzą niepokój.

„Ukrywając się” w tak strategicznie ważnym obiekcie, siły rosyjskie przyciągną ukraińskie zainteresowanie militarne, a tym samym staną się katalizatorem konfliktu na terenie elektrowni atomowej.

Na szczęście same reaktory są mocno wzmocnione i jest mało prawdopodobne, aby zostały uszkodzone, ale infrastruktura wspierająca – w dużej mierze niezbędna do bezpiecznego działania elektrowni – jest zagrożona.

READ  Projekt telewizyjny i filmowy World of Darkness jest w trakcie realizacji dla firmy producenckiej The Witcher Series

Rosja będzie twierdzić, że po prostu „chroni” obiekt, ale stawka nie mogłaby być wyższa, gdyby w obrębie tego ogromnego zakładu wybuchły walki.

Krótko mówiąc, Rosja nie ma wiele do zyskania na katastrofie nuklearnej, ale może wiele zyskać, wykorzystując swoją obecność na stacji do spowolnienia lub utrudnienia kolejnej ukraińskiej ofensywy wiosennej.