Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ostatnia wojna ukraińsko-rosyjska: Rosja ogłosiła nową stolicę regionu, mieszkańcy Chersonia świętują wycofanie się Putina

Ostatnia wojna ukraińsko-rosyjska: Rosja ogłosiła nową stolicę regionu, mieszkańcy Chersonia świętują wycofanie się Putina

Dziennikarza powitali w Chersoniu wyraźnie emocjonalni ludzie

Rosja ogłosiła nową „tymczasową stolicę” regionu Chersoniu po odbiciu miasta przez siły ukraińskie.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna smakować Poinformowano, że Aleksander Fomin, członek narzuconej administracji w okupowanym Chersoniu, powiedział, że Hinchissk jest teraz tymczasową stolicą administracyjną Chersoniu.

Dzieje się tak, gdy mieszkańcy Chersoniu świętują na ulicach.

Miejscowi powiedzieli CNN, że „czuli się wolni” i „niesamowity” był widok ich rodzinnego miasta wyzwolonego po ośmiu miesiącach pod rosyjską kontrolą.

Wycofanie się było trzecim dużym wycofaniem się Rosjan w czasie wojny i pierwszym, które polegało na oddaniu tak dużego okupowanego miasta w obliczu poważnego ukraińskiego kontrataku, który odbił część wschodnią i południową.

W piątek, kiedy wycofywanie zostało zakończone, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że to „historyczny dzień”. „Wracamy na południe kraju, wracamy do Chersonia” – powiedział.

Ale ukraińscy urzędnicy ostrzegali, że „wojna się nie skończyła”.

1668275072

Departament Obrony udostępnia sztukę „Dawida i Goliata” Banksy’ego

Na Ukrainie pojawiło się kolejne graffiti w stylu Banskiego, które Ministerstwo Obrony zamieściło na swoim koncie na Twitterze. Napisali w utworze: „Jesteśmy silniejsi niż Dawid, oni są słabsi niż Goliat”.

Przeczytaj całą historię o sztuce Banksy’ego tutaj:

Holly Bancroft12 listopada 2022 17:44

1668273032

Mieszkańcy niedawno odrestaurowanej wsi dają kwiaty ukraińskim marines

Mieszkańcy dziękowali członkom ukraińskich sił zbrojnych w odrestaurowanej wsi Kyselówka pod Chersoniem.

Lokalna mieszkanka Valentina Pohayova obejmuje ukraińskich marines w niedawno odrestaurowanej wiosce Kyselivka pod Chersoniem

(Reuters)

Natalia Borkhon niosąca kwiaty do wręczenia ukraińskim pracownikom serwisu

(Reuters)

Miejscowi: Natalia Borjon i Valentina Bohayova

(Reuters)

1668270648

Minister spraw zagranicznych Ukrainy powiedział po zwycięstwie Chersoniu „wojna trwa”

Minister spraw zagranicznych Ukrainy starał się uspokoić podekscytowanie wycofaniem się Rosji z Chersoniu. „Wygrywamy bitwy na ziemi, ale wojna trwa” – powiedział Dmytro Kuleba z Kambodży, gdzie uczestniczył w spotkaniu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej. Pan Kuleba poruszył perspektywę znalezienia przez ukraińskie wojsko dowodów na możliwe rosyjskie zbrodnie wojenne w Chersoniu, podobnie jak miało to miejsce po wcześniejszym wycofaniu się Rosji z obwodów Kijowa i Charkowa. „Za każdym razem, gdy wyzwalamy kawałek naszej ziemi, kiedy wkraczamy do miasta wyzwolonego z armii rosyjskiej, znajdujemy sale tortur i masowe groby z cywilami, którzy byli torturowani i zabijani przez armię rosyjską w czasie okupacji” – powiedział.

„Nie jest łatwo rozmawiać z takimi ludźmi. Ale powiedziałem, że każda wojna kończy się dyplomacją, a Rosja musi traktować rozmowy w dobrej wierze.”

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba mówił o wycofaniu się Rosji z Chersonia w Kambodży

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Zoe Tidman12 listopada 2022 o 16:30

1668269508

Wspierana przez Kreml administracja „wybiera nową tymczasową stolicę” dla obwodu chersońskiego

Pomimo wycofania wojsk rosyjskich ze stolicy Chersoniu, około 70 procent regionu pozostaje pod kontrolą Rosji.

Urzędnik administracji wyznaczony przez Kreml powiedział w sobotę rosyjskiej agencji informacyjnej TASS, że nowe miasto będzie służyło jako „tymczasowa stolica”.

To był Hnychsk, miasto nad Morzem Azowskim 200 kilometrów na południowy wschód od Chersoniu, gdzie mieszkańcy świętują wyjście z Rosji. To ogłoszenie zostało wyszydzone przez ukraińskie media, z Ukraińską Prawda Gazeta mówi, że Rosja „utworzyła nową stolicę” dla regionu.

Zoe Tidman12 listopada 2022 16:11

1668267880

Zoe Tidman12 listopada 2022 15:44

1668267228

Panna młoda w Odessie trzymająca ukraińską flagę

Oto niesamowite zdjęcie z dzisiejszej Odessy, gdzie nowożeńcy świętują ukraińską flagą:

Nowożeńcy trzymający ukraińską flagę w Odessie

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Zoe Tidman12 listopada 2022 15:33

1668266568

Specjalista od mediów twierdzi, że Ukraińcy używają humoru do prowadzenia wojny w Internecie

Ekspert od mediów szczegółowo opisał, w jaki sposób Ukraińcy wykorzystują humor do walki z wojną internetową przeciwko Rosji.

Specjalista od mediów mówi, że Ukraińcy używają humoru jako „istotnego narzędzia”

Ekspert od mediów szczegółowo opisał, w jaki sposób Ukraińcy wykorzystują humor do walki z wojną internetową przeciwko Rosji. Waleria Kowtun twierdzi, że w celu zwalczania rosyjskiej propagandy i dezinformacji w mediach społecznościowych cywile i żołnierze zwracają się do mediów społecznościowych, aby udostępniać filmy i memy. Mówi, że są to wskazówki dotyczące przetrwania, układy taneczne czy sarkastyczne reakcje na sytuacje polityczne. Pani Kovtun, szefowa Ukraińskiego Projektu Eliminacji Umiejętności Medialnych, powiedziała: „Humor bardzo pomaga zachować ducha… Naprawdę stał się narzędziem w tej wojnie informacyjnej”. Kliknij tutaj, aby zarejestrować się do naszego newslettera.

Zoe Tidman12 listopada 2022 15:22

1668265548

Nowa grafika od Banksy

Artysta graffiti Banksy wydaje się potwierdzać swoją obecność na Ukrainie, udostępniając zdjęcie nowego dzieła sztuki w zniszczonym budynku. Aisha Remy raporty.

Artysta udostępnił zdjęcia swojej ostatniej pracy sprayem namalowanym na ścianie zniszczonego wojną budynku w Borodince, 35 mil od Kijowa.

Zoe Tidman12 listopada 2022 15:05

1668264588

Policja i prezenterzy wiadomości wracają do Chersoniu

Szef ukraińskiej policji Ihor Klimenko powiedział w sobotę w poście na Facebooku, że około 200 funkcjonariuszy pracujących w mieście ustawia punkty kontrolne i dokumentuje dowody ewentualnych zbrodni wojennych.

Klymenko powiedział, że zespoły policyjne pracują również nad identyfikacją i neutralizacją niewybuchów, a ekspert od materiałów wybuchowych został ranny w sobotę podczas oczyszczania budynku biurowego.

Ukraiński organ nadzorujący komunikację poinformował, że w mieście wznowiono ogólnokrajowe transmisje telewizyjne i radiowe, a doradca burmistrza Chersonia powiedział, że pomoc humanitarna i zaopatrzenie zaczęły napływać z sąsiedniego obwodu Mikołajów.

Przemawiając w ukraińskiej telewizji, kanclerz Roman Hołownia określił sytuację w mieście jako „katastrofę humanitarną”.

Powiedział, że pozostałym mieszkańcom brakuje wody, lekarstw i żywności.

Zoe Tidman12 listopada 2022 14:49

1668263333

Ukraina twierdzi, że siły rosyjskie wzmacniają linie bojowe po wycofaniu się

Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował, że po opuszczeniu stolicy siły rosyjskie umacniają swoje linie bojowe na wschodnim brzegu rzeki.

Około 70% regionu Chersoniu jest nadal pod kontrolą Rosji.

Zoe Tidman12 listopada 2022 14:28